Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Pytanie dotyczy liczby dni urlopu wypoczynkowego dla nauczyciela zatrudnionego w szkole na stanowisku niepedagogicznym w trybie art. 15 ust. 6 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2019 r. poz. 1148 z późn. zm.), był zatrudniony w okresie od 1.12.2019 r. - 31.05.2020 r..Szkoła jest placówką feryjną. Zatrudniony był przez 2 miesiące na 0,40 etatu, przez 4 miesiące 0,12 etatu? Ile powinno być urlopu wypoczynkowego? Czy w okresie ferii zimowych wykorzystuje 10 dni proporcjonalnie do wymiaru etatu?
Osoba zatrudniona w szkole na podstawie art. 15 ust. 6 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (tj. Dz.U. z 2019 r. poz. 2215 z późn. zm.- dalej Karta Nauczyciela), zgodnie z zapisem art. 15 ust. 3 zatrudnia się na zasadach wskazanych w ustawie z dnia 26 czerwca 1974 r. kodeks pracy (tj. Dz.U. z 2019 r. poz. 1040 z późn. zm.- dalej kodeks pracy). Urlopom wypoczynkowym poświęcony jest rozdział 1 działu siódmego kodeksu pracy.
I tak, w przedstawionej sytuacji pracownik zatrudniony był krócej niż 12 miesięcy . Dlatego też na zasadzie wskazanej w art. 1551 kodeksu pracy pracownikowi temu przysługuje urlop liczony proporcjonalnie do okresu zatrudnienia w danym roku kalendarzowym. Zgodnie z art. 1552a kodeksu pracy przy ustalaniu wymiaru urlopu kalendarzowy miesiąc pracy odpowiada 1/12 wymiaru urlopu przysługującego pracownikowi zgodnie z art. 154 § 1 i 2, który wskazuje, ze w zależności od długości stażu pracy pracownikowi przysługuje 20 lub 26 dni urlopu.
Wynika z tego, że za każdy miesiąc przysługuje pracownikowi 1/12 wymiaru urlopu proporcjonalnie do wymiaru etatu, z zaokrągleniem w górę niepełnych miesięcy pracy, a także z zaokrągleniem w górę do pełnego dnia wyliczonego niepełnego dnia urlopu. Z uwagi na to, że nie wiadomo jaki staż pracy ma pracownik nie można określić dokładnej liczby dni przysługującego urlopu.
Nadmienić należy, że pracownika zatrudnionego w oparciu o kodeks pracy nie dotyczy feryjność placówki. Jeżeli nie było go w pracy w okresie ferii zimowych to wykorzystał on urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jestem dyrektorem szkoły podstawowej i dwóch szkół filialnych. Nowa rada miejska wpadła na pomysł utworzenia zespołu szkolno - przedszkolnego czyli dołączą przedszkole. Jaka jest procedura tworzenia zespołu czy rodzice mają na to wpływ ? Ani nauczyciele ani rodzice nie chcą zespołu co możemy zrobić w takiej sytuacji?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor szkoły podstawowej o ustalonym obwodzie jest zobowiązany do kontroli realizacji obowiązku szkolnego dzieci cudzoziemców mieszkających w obwodzie tej szkoły, mimo iż dzieci tych nie ma na liście otrzymanej z urzędu gminy? Jestem dyrektorem obwodowej szkoły podstawowej i przypadkiem dowiedziałam się, że w moim obwodzie od dłuższego czasu mieszkają obywatele Bułgarii z dziećmi, z których jedno jest w wieku szkolnym (ok. 8 lat). Dziecko to nie chodzi do naszej szkoły i prawdopodobnie nie chodzi do żadnej innej szkoły. Czy w związku z tym dyrektor powinien podjąć jakieś kroki?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy szkołę niepubliczną obowiązuje "Projekt aktu założycielskiego niepublicznej ośmioletniej szkoły podstawowej"? Jeżeli tak to bardzo proszę o wzór.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Do klasy I uczęszcza uczeń, który posiada orzeczenie. Czy mogę zatrudnić asystenta nauczyciela? Jeśli tak, to na jakich zasadach? Proszę o podstawę prawną.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Rada Pedagogiczna pozytywnie zaopiniowała projekt arkusza organizacyjnego. Proszę o podania podstawy prawnej, ponieważ musi być przyjęte w formie uchwały.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe