Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Rodzic złożył wniosek o zezwolenie na kontynuowanie spełniania obowiązku szkolnego poza szkołą przez jego dziecko, ale jeszcze w czasie trwania tego roku szkolnego, tzn. dziecko jest uczniem naszej szkoły, rodzic zawnioskował o to dopiero teraz i jego wolą jest, aby do końca tego roku szkolnego dziecko uczyło się poza naszą placówką. Czy możliwe jest wydanie w takiej sytuacji na kilka miesięcy przed zakończeniem roku szkolnego decyzji zezwalającej na "edukację domową"?
Realizację obowiązku szkolnego poza szkołą regulują przepisy ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty. Z art. 16 ust. 8 wynika, że na wniosek rodziców dyrektor szkoły podstawowej, do której dziecko zostało przyjęte, może zezwolić, w drodze decyzji, na spełnianie przez dziecko obowiązku szkolnego poza szkołą.Dyrektor szkoły wydaje zezwolenie w drodze decyzji
Zezwolenie w formie decyzji może być wydane, jeżeli (art. 16 ust. 10 ustawy):
- wniosek o wydanie zezwolenia został złożony do dnia 31 maja;
- do wniosku dołączono:
- opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej,
- oświadczenie rodziców o zapewnieniu dziecku warunków umożliwiających realizację podstawy programowej obowiązującej na danym etapie kształcenia,
- zobowiązanie rodziców do przystępowania w każdym roku szkolnym przez dziecko spełniające obowiązek szkolny do rocznych egzaminów klasyfikacyjnych.
Decyzja dyrektora ma charakter decyzji administracyjnej
Kompetencja dyrektora w sprawie spełniania obowiązku szkolnego ma charakter decyzji administracyjnej. Podlega zatem procedurom Kodeksu postępowania administracyjnego.
Decyzja powinna być wydana niezwłocznie – zgodnie z art. 35 KPA sprawy, które mogą być rozpatrzone w oparciu o dowody przedstawione przez stronę, powinny być załatwiane niezwłocznie, a sprawy wymagające postępowania wyjaśniającego nie później niż w ciągu miesiąca.
Od decyzji dyrektora szkoły można się odwołać do kuratora oświaty
Zgodnie z art. 15 KPA postępowanie jest dwuinstancyjne, co oznacza, że od decyzji można się odwołać do organu wyższego stopnia. Organem wyższego stopnia w tym przypadku wobec decyzji dyrektorów szkół jest kurator oświaty.
W tym przypadku należy niezwłocznie wydać decyzję administracyjną niewyrażająca zgody na spełnienie obowiązku szkolnego poza szkoła z uwagi na błędy formalno-proceduralne: wniosek złożony po terminie, brak dodatkowych dokumentów.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jestem dyrektorem szkoły podstawowej, która wejdzie w skład zespołu od 01.09.2016r. Jestem po rozmowie z organem prowadzącym, który sugeruje mi, abym wypowiedziała nauczycielom zatrudnionym przez mianowanie, chociaż w szkole podstawowej są dla tych nauczycieli godziny od września: 1. Nauczyciel j. polskiego i historii będzie mieć od września łącznie 22 godz dydaktyczne; 2. Nauczyciel przyrody i edukacji wczesnoszkolnej będzie mieć 18 godzin dyd. Organ prowadzący chce te godziny "dać" n-lom zatrudnionym w gimnazjum, chociaż mają oni zaplanowanych tam mniej godzin dyd.i to oni mogliby otrzymać wypowiedzenie, gdyż zmniejszyła się u nich liczba oddziałów i w przyszłym roku szkolnym będzie jeszcze mniejsza. W naszej szkole podstawowej nic nie ulega zmianie- pozostaje taka sama liczba oddziałów i szkoła nie przechodzi żadnej reorganizacji. Rozmawiając z organem prowadzącym powoływałam się na kartę nauczyciela i podkreślałam, że nie mam podstaw prawnych do zwolnienia tych nauczycieli. Organ prowadzący poinformował, że w przypadku łączenia szkół można to uznać za reorganizację szkoły. Kto ma rację?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy jest dopuszczalne obniżenie przewidywanej rocznej oceny klasyfikacyjnej?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy doradztwo zawodowe w klasie VII należy dokumentować w dzienniku zajęć obowiązkowych, czy w dzienniku zajęć dodatkowych?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Witam. Proszę wskazać kolejne czynności przy dokonaniu oceny pracy nauczyciela.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor placówki w ramach organizacji zastępstw (L-4 jednego z nauczycieli) może łączyć klasy, np. I a z I b? Jak wyglądać powinno wynagrodzenie za pracę nauczyciela z 2 klasami?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe