Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Sprawa dotyczy zbiorów biblioteki szkolnej. Czy w szkole przeprowadza się skontrum czy inwentaryzację. Co jaki czas powinno się je przeprowadzić? Kto powinien wchodzić w skład komisji? Ile czasu powinno się z założenia przeznaczyć na te prace (czy okres miesiąca jest dopuszczalny)?
Według stanowiska Ministerstwa Finansów z dnia 16 kwietnia 2015 r. (DR4.054.1.2015.DKK) w szkolnych bibliotekach można (ale nie ma obowiązku) prowadzić skontrum w rozumieniu § 30 rozporządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 29 października 2008 r. w sprawie sposobu ewidencji materiałów bibliotecznych, Dz.U. z 2008 r. Nr 205, poz. 1283, zaś regulamin biblioteki powinien jednocześnie określać jego terminy i częstotliwość skontrum, o ile jest prowadzone w danej szkole. Natomiast szkołę obowiązuje przeprowadzanie inwentaryzacji materiałów bibliotecznych co 4 lata w oparciu o art. 26 ust. 3 pkt 3 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości, Dz.U. z 2016 r., poz. 1047 według zasad szczegółowo określonych w polityce rachunkowości przez dyrektora szkoły, które m.in. powinny także wyznaczyć czas przeprowadzania inwentaryzacji oraz mogą przewidywać wykorzystanie wyników skontrum. Również dyrektor decyduje o składzie komisji inwentaryzacyjnej, ponieważ ustawa go nie określa (art. 4 ust. 1 i 5 ustawy). Inwentaryzacja powinna zostać dokonana w sposób rzetelny, z tego względu nie powinno się do niej powoływać osób, do których obowiązków należy opieka i dbałość o mienie szkolne (zasoby biblioteczne) oraz gospodarowanie nim, odpowiedzialne za ewidencjonowanie składników majątku, ani osoby, którym powierzono odpowiedzialność materialną za składniki majątku objęte inwentaryzacją.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczyciel pełniący funkcję kierowniczą będzie miał prawo do urlopu za miesiące: wrzesień, październik, listopad, grudzień 2022 r. w przypadku kiedy umowa zawarta na czas określony kończy się 31 sierpnia 2022 r., natomiast od 1 września 2022r. będzie obowiązywała nowa umowa również na stanowisko z funkcją kierowniczą?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka z dwudziestoletnim stażem pracy obecnie przebywa na urlopie macierzyńskim. Wiem, że po tym urlopie będzie się starać o urlop dla poratowania zdrowia. Czy dyrektor szkoły, ze względu na oszczędności budżetowe, może odmówić takiego urlopu?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel urodzony w 1968 r. i posiadający 30- letni (nieprzerwany) staż pracy (październik 2017 r.) ma prawo do emerytury w oparciu o przepis art. 88 Karty Nauczyciela bez względu na wiek, a w zależności od osiągnięcia określonego stażu ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Szkoła realizuje projekt unijny "Szkoła przyszłości..." Na podst.art.35s ust.1 ustawy KN wynagr. za prowadzenie zajęć realizowanych w ramach programów finans.ze środków europejskich należy traktować tak jak wynagr. za godziny ponadwymiarowe.A więc w okresie wakacyjnym nauczyciele otrzymują średnią urlopową wyliczoną z tych godzin.Moje pytanie brzmi co w przypadku nauczyciela, który pełni funkcję wicedyrektora. Od 01.01.2018r. kadra kierownicza ma 35 dni urlopu a średnia urlopowa jest tylko wypłacana za czas urlopu wypoczynkowego. Czy zatrudnienie na podstawie przydziału godzin w projekcie od 01.09.2017 do 22.06.2018r. traktować jako umowę nauczyciela i wypłacać średnią urlopową jak dla nauczyciela? Czy brać pod uwagę, że jest to wicedyrektor i wypłacić wynagr.obl. ze składników zmiennych na podst. rozp. MEN z 26.06.2001r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania wynagrodzenia oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy nauczyciela?
- Czy nauczyciel emeryt, który zatrudnił się w innej placówce, ma prawo składać wniosek o świadczenie socjalne w placówce, która była jego ostatnim miejscem pracy? Czy można odmówić przyznania świadczenia, jeśli nauczyciel emeryt nie złożył stosownej dokumentacji do wniosku?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe