Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Studia doktoranckie a uprawnienia pracownicze. Proszę o pomoc w następującej kwestii: od 1.09.2017 r. zatrudniamy w naszej placówce (szkoła podstawowa) nauczyciela, który w czerwcu 2018 r. doniósł świadectwo i dyplom ukończenia studiów doktoranckich. W ustawie z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym, art. 198.3. stanowi o tym, że „Doktorantowi, po uzyskaniu stopnia doktora, okres odbywania studiów doktoranckich, nie dłuższy niż cztery lata, zalicza się do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze”. Jak należy w tej sytuacji interpretować powyższy zapis? Okres odbywania studiów doktoranckich nauczyciela, to: 01.10.2006 do 04.01.2010. W tym czasie (jak wynika ze świadectw pracy) nauczyciel pozostawał w zatrudnieniu (nie były to uczelnie wyższe, nie był nauczycielem akademickim) z niewielkimi przerwami: 01.09.2006 – 24.02.2007, 27.02.2007 – 22.06.2008, 01.09.2007 – 2015.08.31. Czy mimo tego należy zwiększyć tj. dodać do stażu pracy nauczyciela te 4 lata? Czy może tylko okres przerw w zatrudnieniu? A może w ogóle nie należy w tej sytuacji zwiększać stażu pracy?
Okresu studiów doktoranckich i okresów pracy, które przypadały na ten czas, nie liczy się podwójnie. Łącznie z tytułu studiów doktoranckich oraz zatrudnienia zalicza się okres od 1 września 2006 r. do 4 stycznia 2010 r. - art. 198 ust. 4 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym, Dz. U. 2017 r., poz. 2183, art. 155 § 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 2018 r., poz. 917.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel w 2022 roku uzyskał stopień nauczyciela kontraktowego w placówce nr 1 (placówka nieferyjna), następnie nawiązał umowę o pracę na czas określony (1 rok) w placówce nr 2 (placówka nieferyjna), następnie w placówce nr 2 w dniu 01.09.2023 r. otrzymał umowę na czas nieokreślony. Gdyby nauczyciel chciał rozwiązać umowę jaka jest podstawa prawna wypowiedzenia umowy o pracę i jaki obowiązuje go okres wypowiedzenia?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy odwołując wicedyrektora muszę mieć opinię związku zawodowego, do którego wicedyrektor należy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy osoba posiadająca studia magisterskie na kierunku socjologia w zakresie służb socjalnych oraz posiadająca studia podyplomowe pedagogiczne może zostać zatrudniona na stanowisku pedagoga w gimnazjum?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- 1. Czy nauczyciel dyplomowany (zatrudniony na podstawie mianowania), który ukończył studia magisterskie na kierunku zootechnika od 1 września 2017r. będzie posiadał kwalifikacje do nauczania w szkole podstawowej biologii (dot. szkoły, w której nauczyciel jest aktualnie zatrudniony)? Nauczyciel ten rozpoczął pracę w szkole w 1994 r. jako nauczyciel biologii.; 2. Czy nauczyciel mianowany (zatrudniony na podstawie mianowania), który ukończył studia magisterskie na kierunku pedagogika ze specjalnością animator i menedżer kultury oraz posiada dyplom ukończenia studiów podyplomowych w zakresie oligofrenopedagogiki od 1 września 2017r. będzie mógł być nadal zatrudniony (dot. szkoły, w której nauczyciel jest aktualnie zatrudniony) na stanowisku nauczyciela wspomagającego?; 3. Czy nauczyciel kontraktowy, który ukończył studia magisterskie na kierunku ekonomia i posiada dyplom ukończenia studiów podyplomowych w zakresie edukacji wczesnoszkolnej od 1 września 2017r. będzie mógł być w dalszym ciągu zatrudniony na stanowisku nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej(dot. szkoły, w której nauczyciel jest aktualnie zatrudniony)?; 4. Czy nauczyciel opisany w punkcie 3. po ukończeniu studiów podyplomowych w zakresie edukacji wczesnoszkolnej będzie miał kwalifikacje do pracy w klasach I-III, czy konieczne jest ukończenie przez niego studiów min. na poziomie licencjatu?
- Organ prowadzący szkołę (z racji spadającej liczby oddziałów) nakazał zrezygnować z jednego z dwóch wicedyrektorów. Chodzi głównie o zmniejszone pensum - 9 godz. Wicedyrektor , który miałby zrezygnować, zgadza się pracować jako wicedyrektor na pełnym pensum 18/18. Organ prowadzący twierdzi, że nie. Proszę o opinię.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe