Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Szkoła jest prowadzona przez Stowarzyszenie rodziców. Nauczycielki będą zdawać egzamin na nauczyciela mianowanego. Kto dokonuje analizy formalnej wniosku: dyrektor czy prezes stowarzyszenia? Kto wydaje zarządzenie w sprawie powołania komisji kwalifikacyjnej: dyrektor czy prezes stowarzyszenia?
Zgodnie z art. 10 ust. 1 i 2 ustawy z 5 sierpnia 2022 r. o zmianie ustawy Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2022 r., poz. 1730) nauczyciele, którzy do dnia 31 sierpnia 2022 r. uzyskali stopień nauczyciela kontraktowego, lecz do tego dnia nie uzyskali stopnia nauczyciela mianowanego, stopień nauczyciela mianowanego uzyskują według przepisów dotychczasowych.
Przepisy dotychczasowe to:
1) ustawa z 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (t.j. Dz. U. z 2023 r., poz. 984) w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 sierpnia 2022 r.,
2) rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 26 lipca 2018 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli (Dz. U. z 2020 r., poz. 2200).
Zgodnie z art. 9b ust. 4 pkt 2 KN nauczycielom spełniającym wymagalne prawem warunki w drodze decyzji administracyjnej stopień awansu zawodowego nauczyciela mianowanego nadaje organ prowadzący szkołę (proszę sprawdzić, jak nazywa się organ wynikający z zapisu w statucie stowarzyszenia – np. prezes, a może zarząd stowarzyszenia).
Na podstawie § 11 rozporządzenia z 26 lipca 2018 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli organ prowadzący szkołę (organ wynikający z zapisu w statucie stowarzyszenia – np. prezes) przeprowadza analizę formalną wniosku o podjęcie postępowania egzaminacyjnego i dołączanej do niego dokumentacji (wymienionej w § 9 cytowanego rozporządzenia).
Jeżeli wniosek o podjęcie postępowania egzaminacyjnego lub dołączona dokumentacja nie spełniają wymagań formalnych, organ prowadzący szkołę (organ wynikający z zapisu w statucie stowarzyszenia – np. prezes) wskazuje szczegółowo stwierdzone braki i wzywa nauczyciela do ich usunięcia w terminie 14 dni, wraz z pouczeniem, że nieusunięcie tych braków w terminie spowoduje pozostawienie wniosku bez rozpoznania.
Zgodnie z art. 9g ust. 2 i 5 KN komisję egzaminacyjną dla nauczycieli ubiegających się o awans na stopień nauczyciela mianowanego powołuje zarządzeniem organ prowadzący szkołę (organ wynikający z zapisu w statucie stowarzyszenia – np. prezes). W skład komisji wchodzą:
1) przedstawiciel organu prowadzącego szkołę, jako jej przewodniczący,
2) przedstawiciel kuratora oświaty,
3) dyrektor szkoły,
4) dwaj eksperci z listy ekspertów ustalonej przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania.
Na wniosek nauczyciela w skład komisji wchodzi przedstawiciel wskazanego we wniosku związku zawodowego.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczycielce, która 1 wrzesnia 2011 r. rozpoczęła staż (9 miesięcy) na nauczyciela kontraktowego a od 23 stycznia 2012 r. była na zwolnieniu lekarskim, zaś 9 lutego 2012 r. urodziła dziecko i przeszła na urlop macierzyński(140 dni) oraz poprosiła o przedłuzenie tego urlopu o 3 tygodnie (łącznie 161 dni) tj. do 18 lipca 2012 r.można przedłuzyć staż? Nauczycielka ta zadeklarowała pisemnie, że rezygnuje z urlopu wychowawczego, pozostał jej jednak jednak do wykorzystania urlop wypoczynkowy. Według mnie staż zostaje przerwany i nalezy odbyć go ponownie. Nie znajduję jednak prawnej podstawy do takiej decyzji. Nie wiem, czy dobrze rozumiem, ale art.9d ust.5 KN odnosi sie raczej do nauczycieli odbywajacych staż dłuższy niż 9 miesięcy. Bardzo proszę o pomoc w tej sprawie.
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Rozpoczęłam staż na nauczyciela dyplomowanego 01.09.2014r., natomiast 01.09.2016r. powierzono mi stanowisko dyrektora na okres 10 miesięcy. Koniec mojego stażu przypada na 31.05.2017r., a koniec mojego dyrektorowania 30.06.2017r. Czy ja jako dyrektor mam sama podpisać swoje dokumenty dotyczące stażu? Czy dyrektorowanie przedłuża staż? Mam nadzieję, że z powodu decyzji o dyrektorowaniu mój staż nie ucierpi, gdyż w tym roku szkolnym zamiast realizować plan rozwoju zawodowego, realizuję plan rozwoju szkoły. Proszę o odpowiedź jak wygląda procedura, gdy dyrektor kończy swój staż na n-la dyplomowanego.
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel stażysta zakończył staż w maju, w czerwcu (30.06) złożył sprawozdanie, nie złożył natomiast wniosku o postępowanie kwalifikacyjne (z przyczyn osobistych) chciałby przesunąć złożenie wniosku na sierpień czy jest to możliwe? Czy rozmowa kwalifikacyjna musiałaby się odbyć do końca sierpnia czy później. ( placówka niepubliczna)?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Dzień dobry, proszę o informację czy urlop ojcowski (14 dni) mimo, że nie trwa nieprzerwanie dłużej niż miesiąc przedłuża staż nauczyciela na wyższy stopień awansu zawodowego?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel stażysta zatrudniony na zastępstwo od 1 września 2020 r. do 25 czerwca 2021 r. złożył wniosek o rozpoczęcie stażu na wyższy stopień awansu zawodowego do 21 września 2020 r. Wymieniony nauczyciel kończy staż 31 maja br. W jakim terminie należy przeprowadzić postępowanie kwalifikacyjne, jeśli umowa dla danego nauczyciela kończy się 25 czerwca 2021 r.? Czy może lepiej przedłużyć umowę z nauczycielem do końca roku szkolnego, czyli do 31 sierpnia 2021 r., wprowadzając zmiany aneksem? Nadmienię, że nauczyciel będzie nadal zatrudniony w nowym roku szkolnym na okres 4 miesięcy od 1 września 2021 r. do 22 grudnia 2021 r., do powrotu nauczyciela z urlopu rodzicielskiego i wychowawczego. Czy właściwie interpretuję przepisy: jeżeli nauczyciel stażysta rozpoczął staż 1 września 2020 r., to kończy staż 31 maja 2021 r.? A jak przedstawia się sytuacja nauczyciela mianowanego, który złożył do dyrektora wniosek o rozpoczęcie stażu na nauczyciela dyplomowanego 4 września 2020 r. – czy kończy staż 31 maja 2021 r., czy 4 czerwca 2021 r.?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe