Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Uczeń dostarczył do szkoły zaświadczenie o uczęszczaniu na lekcje religii ewangelickiej w pozaszkolnym punkcie katechetycznym, z której otrzymał ocenę celującą. Czy taka ocena może być brana pod uwagę do średniej ocen ucznia. Czy powinna widnieć jako ocena śródroczna i końcoworoczna na świadectwie?
Kwestie dotyczące nauczania religii w szkołach reguluje rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 kwietnia 1992 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach (t.j. Dz. U. z 2020 r., poz. 983). Stosownie do przepisu § 2 ust. 2 i 3 rozporządzenia jeżeli w przedszkolu lub szkole na naukę religii danego wyznania lub wyznań wspólnie nauczających zgłosi się mniej niż siedmiu uczniów (wychowanków), organ prowadzący przedszkole lub szkołę, w porozumieniu z właściwym kościołem lub związkiem wyznaniowym, organizuje naukę religii w grupie międzyszkolnej lub w pozaszkolnym (pozaprzedszkolnym) punkcie katechetycznym; jeżeli w tej grupie lub punkcie katechetycznym uczestniczą uczniowie placówek prowadzonych przez różne organy, organy te ustalają, w drodze porozumienia, zasady prowadzenia grup lub punktów katechetycznych. Na podstawie § 4 w szczególnie uzasadnionych przypadkach organ prowadzący przedszkole lub szkołę, w ramach posiadanych środków, może – na wniosek kościoła lub związku wyznaniowego – zorganizować nauczanie religii danego wyznania w sposób odmienny niż określony w ust. 1-3.
Stosownie do § 9 ust. 1-3 rozporządzenia ocena z religii lub etyki jest umieszczana na świadectwie szkolnym bezpośrednio po ocenie zachowania. W celu wyeliminowania ewentualnych przejawów nietolerancji nie należy zamieszczać danych, z których wynikałoby, na zajęcia, z jakiej religii (bądź etyki) uczeń uczęszczał. Ocena z religii (etyki) nie ma wpływu na promowanie ucznia do następnej klasy. Ocena z religii (etyki) jest wystawiana według skali ocen przyjętej w danej klasie. Na podstawie rozporządzenia ust. 4 uczniowie korzystający z nauki religii lub etyki organizowanej przez organy prowadzące szkoły zgodnie z § 2 ust. 2-4 i § 3 ust. 2 otrzymują ocenę z religii (etyki) na świadectwie wydawanym przez szkołę, do której uczęszczają, na podstawie zaświadczenia katechety lub nauczyciela etyki.
Reasumując na świadectwie należy wpisać ocenę śródroczną i końcoworoczną z religii, stosownie do zaświadczenia wystawionego przez katechetę.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jak powinna brzmieć uchwała w sprawie rocznej klasyfikacji uczniów, którzy zdali egzamin poprawkowy?
- Czy jeżeli uczeń ma nauczanie indywidualne, musi mieć również wychowanie fizyczne w ramach przysługujących mu godzin? Zakładam, że nauczanie indywidualne tego ucznia odbywa się w jego domu.
A co w sytuacji, gdy takie nauczanie będzie się odbywać w szkole?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Kto oraz w jaki sposób potwierdza za zgodność z oryginałem dokumenty do konkursu na stanowisko dyrektora szkoły?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Weszło nowe rozporządzenie w sprawie ramowych planów nauczania, zgodnie z którym "Nowe ramowe plany nauczania stosuje się:
1) począwszy od roku szkolnego 2019/2020 w:
a) szkole podstawowej."
Czy w klasach VII i VIII pozostaje nadal 1 godzina do dyspozycji dyrektora w dwuletnim okresie nauczania w roku szkolnym 2019/2020? Czy też uczniowie kończący klasę VIII w roku szkolnym 2019/2020 będą musieli mieć zrealizowane 4 godziny do dyspozycji dyrektora?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciela uczącego dziecko posiadające opinię o zindywidualizowanej ścieżce kształcenia rozlicza się z rozdziału 80150?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe