Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Uczeń posiada orzeczenie o potrzebie indywidualnego nauczania z zaleceniem realizacji nauczania w formie indywidualnej w odrębnym pomieszczeniu w szkole, włączenie ucznia w zajęcia z oddziałem klasowym zgodnie z zaleceniem lekarskim. Czy uczeń ma obowiązek uczestniczyć we wszystkich zajęciach z klasą oprócz 8 przyznanych godzin nauczania indywidualnego. Proszę podać podstawę prawną, która reguluje tę kwestię. Jest to uczeń klasy II gimnazjum.
Zgodnie z paragrafem 9 rozporządzenia MEN z dnia 1 września 2014 r. w sprawie indywidualnego obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego i indywidualnego nauczania dzieci i młodzieży (Dz. U. nr 1157) uczniowi gimnazjum, który przysługuje od 10 do 12 godzin tygodniowo na realizację tegoż nauczania indywidualnego – nie 8 godzin. Dyrektor szkoły może zwiększyć tygodniowy wymiar godzin nauczania indywidualnego – za zgodą organu prowadzącego placówkę. Może też - na wniosek rodziców zmniejszyć ten wymiar godzin ale uczeń nadal będzie musiał zrealizować podstawę programową. To dyrektor szkoły ustala po konsultacjach z nauczycielami oraz w oparciu o potrzeby i możliwości ucznia wynikające z jego stanu zdrowia, jakie przedmioty winien on realizować indywidualnie, a jakie w systemie klasowo- lekcyjnym. Praktyka wskazuje, że na etapie gimnazjum w klasie drugiej przyznaje się uczniowi 11 godzin na realizację przedmiotów tzw. głównych/wiodących i objętych egzaminem gimnazjalnym: język polski – 2 godz., jeden język obcy – 2 godz., matematyka – 2 godz. i po jednej godzinie: historia, geografia, biologia, chemia i fizyka. Natomiast na lekcje z pozostałych przedmiotów uczeń winien uczęszczać z całą klasą. Chyba, że jest podstawa do zwolnienia tego ucznia z lekcji WF – zaświadczenie lekarskie.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Pracownik szkoły ma zajęcie komornicze. Czy fundusz socjalny jest również zabierany przez komornika?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel otrzyma wymówienie z art.20KN z dniem 31 maja 2015 (niedziela) - czy może być taka data? Staż pracy w dniu 31 VIII to 34 lata pracy:1.09.1981-31.08.2015. Czy należy wypłacić nagrodę jubileuszową (35 lecie)?
- Z prokuratury otrzymałem informację, że wszczęto dochodzenie przeciwko nauczycielowi podejrzanemu o czyn z art. 226 § 1 k.k. w zb. z art. 224 § 2 k.k. z art. 11 § 2 k.k. oraz o czyn z art. 222 § 1 k.k. w zb. z art. 224 § 2 k.k. w zw. z art. 11 § 2 k.k. Prawdopodobnie nauczyciel przebywa w zamkniętym szpitalu psychiatrycznym. Zamierzam zawiesić nauczyciela w obowiązkach oraz zwrócić się do komisji dyscyplinarnej o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego z powodu naruszenia godności zawodu nauczyciela. Nauczyciel sam mieszka w swoim domu. Jak doręczyć zawieszenie w obowiązkach i czy moje planowane działania są prawidłowe? Dodam, że z informacji z prokuratury wynika, że czyn miał miejsce 13 sierpnia, a informację otrzymałem 26 sierpnia.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielowi zatrudnionemu w niepublicznej szkole podstawowej do nagrody jubileuszowej wliczają się inne okresy (np.praca na wsi)? Czy tylko zakończone okresy zatrudnienia? W uchwale zarządu Stowarzyszenia jest zapisane "do okresu pracy uprawniających do nabycia nagrody jubileuszowej zalicza się wszystkie poprzednio zakończone okresy zatrudnienia".
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy dziecko posiadające orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego z uwagi na: niepełnosprawności sprzężoną, niepełnosprawność intelektualna stopnia umiarkowanego, niedosłuch w stopniu lekkim, niepełnosprawność ruchowa (w tym afazja motoryczna), powinno mieć zapewnione przez punkt przedszkolny zajęcia z surdopedagogiem?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe