Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Warunkowe promowanie uczennicy byłoby przedwczesne. Zgodnie z art. 44k ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2021 r., poz. 1915 ze zm. – dalej UoSO,)...

PORADA PRAWNA

10 sierpnia 2022 Prawo oświatowe

Uczennica kl. III technikum (pięcioletniego), ze względu poród i opiekę nad małym dzieckiem, miała przesuniętą realizację praktyki zawodowej ze stycznia 2022 r. na okres wakacji. Okazało się, że ze względu na swoją sytuację nie jest jeszcze w stanie zrealizować praktyki w tym terminie. Zgodnie z planem nauczania uczennica ma jeszcze do zrealizowania praktykę w klasie IV. Czy w tej sytuacji możliwe jest warunkowe promowanie uczennicy do klasy IV, oczywiście po uzyskaniu zgody Rady Pedagogicznej? Wszystkie pozostałe oceny klasyfikacyjne ma pozytywne.

Warunkowe promowanie uczennicy byłoby przedwczesne. Zgodnie z art. 44k ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2021 r., poz. 1915 ze zm. – dalej UoSO,) uczeń może nie być klasyfikowany z jednego, kilku albo wszystkich zajęć edukacyjnych, jeżeli brak jest podstaw do ustalenia śródrocznej lub rocznej oceny klasyfikacyjnej z powodu nieobecności ucznia na tych zajęciach przekraczającej połowę czasu przeznaczonego na te zajęcia w okresie, za który przeprowadzana jest klasyfikacja. Uczeń nieklasyfikowany z powodu usprawiedliwionej nieobecności może zdawać egzamin klasyfikacyjny. Należy usprawiedliwić nieobecności uczennicy na praktykach zawodowych z powodu porodu i opieki nad dzieckiem.

Dla ucznia technikum, nieklasyfikowanego z zajęć prowadzonych w ramach praktycznej nauki zawodu z powodu usprawiedliwionej nieobecności szkoła organizuje zajęcia umożliwiające uzupełnienie programu nauczania i ustalenie śródrocznej lub rocznej oceny klasyfikacyjnej z zajęć prowadzonych w ramach praktycznej nauki zawodu (art. 44l ust. 1 UoSO). Zasadą jest, że egzamin klasyfikacyjny przeprowadza się nie później niż w dniu poprzedzającym dzień zakończenia rocznych zajęć dydaktyczno-wychowawczych (art. 44l ust. 2 UoSO). Natomiast dodatkowo art. 2 ust. 3 ustawy z 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży (Dz. U. z 2022 r., poz. 1575 ze zm.) stanowi, że szkoła ma obowiązek udzielić uczennicy w ciąży urlopu oraz innej pomocy niezbędnej do ukończenia przez nią edukacji, w miarę możliwości nie powodując opóźnień w zaliczaniu przedmiotów. Jeżeli ciąża, poród lub połóg powoduje niemożliwość zaliczenia w terminie egzaminów ważnych dla ciągłości nauki, szkoła zobowiązana jest do wyznaczenia dodatkowego terminu egzaminu dogodnego dla kobiety, w okresie nie dłuższym niż 6 miesięcy.

Na podstawie tych wszystkich regulacji, uczennica powinna przystąpić do egzaminu klasyfikacyjnego w ciągu 6 miesięcy licząc od dnia poprzedzającego dzień zakończenia rocznych zajęć dydaktyczno-wychowawczych w bieżącym roku szkolnym, czyli od 23 czerwca 2022 r.; egzamin musiałby się odbyć do 23 grudnia 2022 r. Przed egzaminem uczennica powinna mieć możliwość odbycia zajęć, czyli niejako praktyki zostałyby przeniesione w tym sensie, że mają umożliwić uzupełnienie programu nauczania, a ich wymiar powinien określić dyrektor tak, aby uczennica miała szansę na zdanie egzaminu klasyfikacyjnego. Dopiero po egzaminie uczennica powinna zostać promowana przez radę pedagogiczną do IV klasy na skutek uzyskania pozytywnej oceny na egzaminie klasyfikacyjnym czy poprawkowym albo ewentualnie w ostateczności – na skutek tzw. warunkowego promowania (art. 44l ust. 4, art. 44m ust. 1 i 6 UoSO).

Ponieważ nie ma żadnych dodatkowych regulacji, uczennicy należałoby także umożliwić uczęszczanie na zajęcia w I półroczu roku szkolnego 2022/2023 z IV klasy, gdyż szkoła ma obowiązek pomagać jej w ukończeniu (czyli w tym także w kontynuowaniu) edukacji.

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT