Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Urodziłam się w 1960 roku. Po ukończeniu studiów w 1983 roku rozpoczęłam pracę jako nauczyciel i pracuję w szkole do chwili obecnej. W ciągu tych 31 lat przebywałam tylko na krótkich zwolnieniach lekarskich i dwóch dłuższych miesięcznych oraz na tygodniowym urlopie bezpłatnym. Odprowadzałam składkę do OFE, ale w lipcu tego roku zrezygnowałam i przeszłam do ZUS. Chciałabym zapytać kiedy mogę odejść na emeryturę.
W Pani przypadku emerytura podlega ogólnym zasadom wynikającym z ustawy z dnia 17.12.1998 r. o emeryturach i rentach z FUS. Dla kobiet urodzonych w 1960 roku będzie to wiek:
- od dnia 1 stycznia 1960 r. do dnia 31 marca 1960 r. - co najmniej 62 lata i 5 miesięcy;
- od dnia 1 kwietnia 1960 r. do dnia 30 czerwca 1960 r. - co najmniej 62 lata i 6 miesięcy;
- od dnia 1 lipca 1960 r. do dnia 30 września 1960 r. - co najmniej 62 lata i 7 miesięcy;
- od dnia 1 października 1960 r. do dnia 31 grudnia 1960 r. - co najmniej 62 lata i 8 miesięcy.
Emerytura tzw. nauczycielska przysługuje jedynie osobom, które warunek 30 lat ogólnego stażu pracy, w tym 20 jako nauczyciel lub 25 ogólnego i 20 jako nauczyciel w szkolnictwie specjalnym, spełnili do dnia 31 grudnia 2008 roku.
W Pani przypadku możliwe jest skorzystanie z nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Warunki nabycia prawa do takiego świadczenia określa ustawa z dnia 22.05.2009 r. o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych. Zgodnie z jej zapisami, nauczyciel ma prawo do świadczenia m.in. jezeli ukończył, w przypadku kobiet 55 lat w latach 2015-2016, posiada staż pracy: 30 lat, w tym 20 w szkole w wymiarze co najmniej 1/2 etatu oraz rozwiąże stosunek pracy. Świadczenie to pobiera się do czasu nabycia prawa do emerytury na ogólnych zasadach.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczyciel zatrudniony na cały etat może podjąć pracę w innej szkole? Nauczyciela obowiązuje 40 godzinny tydzień pracy. Kiedy jest impreza szkolna tłumaczy, że on nie może być na niej obecny, ponieważ ma lekcje w innej szkole. Jak rozliczyć godziny pracy nauczyciela, który pracuje w niepełnym wymiarze w takiej samej sytuacji. Dodam, że macierzystą szkołą tych nauczycieli jest "moja" szkoła.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy mogę udzielić nauczycielowi urlopu bezpłatnego na czas pełnienia funkcji dyrektora Zespołu Obsługi Szkół i Przedszkoli - jest to biuro obsługujące kadry i księgowość wszystkich szkół w gminie. W myśl art. 17 ust. 2 KN wyraźnie mówi, że takiego urlopu można udzielić osobie, która nawiązuje stosunek pracy na podstawie wyboru. Co w takiej sytuacji, czy jest inny paragraf, aby takiemu nauczycielowi udzielić urlopu bezpłatnego na czas bycia dyrektorem w ZOSiP ? Czy powinnam rozwiązać z nim umowę o pracę w mojej szkole, aby mógł pracować w ZOSiP?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- 1. Czy nauczyciel który ukończył studia na kierunku fizyka w zakresie "dydaktyka i popularyzacja fizyki" może pracować w liceum ? Czy musi posiadać dodatkowe przygotowanie pedagogiczne? Ukończył te studia 30 lat temu, kiedy nie było oddzielnego przygotowania pedagogicznego, ale moim zdaniem dydaktyka była i powinna być nadal czymś, co zastępowało przygotowanie pedagogiczne. 2. Czy dobrze rozumiem § 28 w rozporządzeniu ministra edukacji narodowej z dnia 1 sierpnia 2017 w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli napisane jest, że nauczyciele zachowują nabyte kwalifikacje. Jeśli mam nauczyciela angielskiego, który ukończył arabistykę i kursy z języka angielskiego, uzyskał dyplomowanie i jest zatrudniony od kilku lat na umowę przez mianowanie. jak rozumiem ma kwalifikacje do nauczania tego przedmiotu (angielskiego).
- Czy w trakcie roku szkolnego organ prowadzący może obciąć 1 etat pracownika obsługi? Zaznaczam że ten etat został zatwierdzony w arkuszu kwietniowym.
- Czy należy się zapłata nauczycielowi, który cały tydzień przebywał na zawodach sportowych jako trener, ale nie z mojej szkoły. Nie miał też naszych dzieci pod opieką. W naszej szkole nie zrealizował etatowych 21 godzin. Za te godziny były zastępstwa płatne. Nie mieliśmy dotąd podobnej sytuacji. Jak należy potraktować te nieobecności.
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe