Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Organ prowadzący szkoły różnych typów może je połączyć w zespół. Połączenie nie naruszaodrębności rad pedagogicznych, rad rodziców, rad szkół lub placówek i...

PORADA PRAWNA

W 2004 roku powstał Zespół Placówek Oświatowych nr 2 w Mławie. W skład Zespołu weszła Szkoła Podstawowa nr 4 w Mławie i Miejskie Przedszkole Samorządowe nr 2 w Mławie. Organ Prowadzący, którym jest Miasto Mława nadał nam statut Zespołu. W pierwszym statucie istniał zapis: „Organami zespołu są: 1) dyrektor zespołu, 2) rada pedagogiczna, 3) rady pedagogiczne: szkoły oraz przedszkola, 4) rady rodziców – odrębne dla szkoły i przedszkola, 5) samorząd uczniowski w szkole podstawowej.” Rada pedagogiczna zespołu opiniuje w szczególności: 1) projekt planu finansowego zespołu; 2) przedłużenie powierzenia funkcji dyrektorowi zespołu na kolejne okresy wymienione w odrębnych przepisach; W funkcjonującym statucie, który był kilkakrotnie nowelizowany przez radę pedagogiczną dodano zapis, którego brak jest w statucie nadanym przez organ prowadzący. Moim zdaniem naruszający autonomię szkoły i przedszkola: „W zespole nie zachowuje się odrębności pracy Rad Pedagogicznych Przedszkola i Szkoły. Obowiązuje jeden regulamin pracy rady pedagogicznej i zawarty jest w statucie szkoły i przedszkola.” Zmienione zostały także kompetencje rady pedagogicznej Zespołu. W statutach Szkoły i Przedszkola także zapisano „W zespole nie zachowuje się odrębności pracy Rad Pedagogicznych Przedszkola i Szkoły. Obowiązuje jeden regulamin pracy rady pedagogicznej i zawarty jest w statucie szkoły i przedszkola”. Obecnie przy zmianie statutów zapisano odrębność rad pedagogicznych przedszkola i szkoły. Czy to jest zgodne z prawem? Czy zgodne z prawem były zmiany w Statucie Zespołu zmieniające zapisy statutu nadanego przez organ prowadzący? Czy można uchwałą powrócić do pierwotnego statutu zespołu?

Organ prowadzący szkoły różnych typów może je połączyć w zespół. Połączenie nie naruszaodrębności rad pedagogicznych, rad rodziców, rad szkół lub placówek i samorządów uczniowskich poszczególnych szkół lub placówek, o ile statut zespołu nie stanowi inaczej.Organ prowadzący może połączyć w zespół prowadzoną przez siebie szkołę podstawową z prowadzonymi przez siebie przedszkolami mającymi siedzibę na obszarze objętym obwodem tej szkoły.Organ prowadzący może połączyć w zespół prowadzone przez siebie przedszkola mające siedzibę na obszarze objętym obwodem jednej szkoły podstawowej.Dyrektor zespołu jest dyrektorem szkoły w rozumieniu ustawy.W przypadku utworzenia zespołu szkół prowadzonych przez osobę prawną inną niż jednostkasamorządu terytorialnego lub osobę fizyczną albo włączenia takiej szkoły do zespołu, wydanie zezwolenia,nie wymaga uzyskania pozytywnej opinii kuratora oświaty.W zakresie uregulowanym odmiennie w statucie zespołu tracą moc postanowienia zawarte w statutach połączonych szkół lub placówek.Oznacza to, że zmiany w statucie mogą być dokonane w trybie ustawy przez radę pedagogiczną.

Podstawa prawna: USTAWA z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (ze zm.) w szczególności art. 91.

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Podstawa prawna

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT