Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W celu zatrudnienia pedagoga specjalnego trzeba zastosować się do wytycznych. Proszę o podanie czy w obliczaniu etatu dla pedagoga specjalnego bierzemy pod uwagę istniejące już etaty pedagogów szkolnych? Czy stanowisko pedagoga specjalnego tworzymy jako dodatkowe miejsce pracy nie biorąc pod uwagę już istniejące etaty pedagogów szkolnych?
Nowelizacja ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (t.j. Dz. U. z 2021 r., poz. 1762) dokona ustawą z dnia 12 maja 2022 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2022 r., poz. 1116) wprowadziła nowe stanowisko nauczycielskie - pedagog specjalny (zmiana art. 42 ust. 7). Z kolei dodanie nowego przepisu art. 42d miało na celu określenie standardów zatrudniania nauczycieli specjalistów. Stosownie do art. 42d ust. 1 Karty Nauczyciela – w przedszkolu niebędącym przedszkolem specjalnym, w szkole podstawowej, liceum ogólnokształcącym, technikum i branżowej szkole I stopnia, niebędących szkołami specjalnymi, w szkole artystycznej realizującej kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej lub liceum ogólnokształcącego oraz w zespole, w skład którego wchodzi to przedszkole lub ta szkoła, zatrudnia się nauczycieli pedagogów, pedagogów specjalnych, psychologów, logopedów lub terapeutów pedagogicznych.
Zgodnie z art. 42d ust. 3 Karty Nauczyciela łączna liczba etatów nauczycieli pedagogów, pedagogów specjalnych, psychologów, logopedów lub terapeutów pedagogicznych w przedszkolu, szkole lub zespole, o których mowa w ust. 1, nie może być niższa niż:
1) 2 etaty, które powiększa się o 0,2 etatu na każdych kolejnych 100 dzieci lub uczniów – jeżeli liczba dzieci lub uczniów przekracza 100;
2) 1,5 etatu – jeżeli liczba dzieci lub uczniów przekracza 50 i nie przekracza 100;
3) 1 etat – jeżeli liczba dzieci lub uczniów przekracza 40 i nie przekracza 50;
4) 0,8 etatu – jeżeli liczba dzieci lub uczniów przekracza 30 i nie przekracza 40;
5) 0,6 etatu – jeżeli liczba dzieci lub uczniów przekracza 20 i nie przekracza 30;
6) 0,4 etatu – jeżeli liczba dzieci lub uczniów przekracza 10 i nie przekracza 20;
7) 0,25 etatu – jeżeli liczba dzieci lub uczniów wynosi od 1 do 10.
Dla celu stosowania ww. przepisu należy uwzględnić w łącznej liczbie etatów już zatrudnionych nauczycieli specjalistów. Podkreślenia wymaga, że dyrektor posiada swobodę w zakresie wyboru danego specjalisty i wymiaru jego zatrudnienia. Uprawnienie dyrektora doznaje jednak ograniczenia na podstawie art. 42d ust. 11 Karty Nauczycielaq- w przypadku przedszkola, szkoły lub zespołu, w których liczba dzieci lub uczniów przekracza 50, liczba etatów nauczycieli:
1) pedagogów specjalnych nie może być niższa niż 25% łącznej liczby etatów nauczycieli, o której mowa odpowiednio w ust. 3 pkt 1 lub 2;
2) psychologów nie może być niższa niż 25% łącznej liczby etatów nauczycieli, o której mowa odpowiednio w ust. 3 pkt 1 lub 2.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Pracownik zatrudniony na stałe od 1.02.2017 r. dostarczył zaświadczenie o dzierżawie ziemi i jednocześnie opłaceniu przy tym składek KRUS. Czy to zaświadczenie dolicza się do stażu pracy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka od dnia 12.12.2015 r. przebywała na urlopie macierzyńskim, później od dnia 11.06.2016 r na urlopie rodzicielskim do dnia 09.12.2016. Po czym wykorzystała urlop wypoczynkowy do dnia 04.02.2017r. Od września planuje wrócić do pracy, do kiedy udzielić urlopu wychowawczego od dnia 05.02.2017 do końca zajęć lekcyjnych czy do końca roku szkolnego ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy jeżeli po dniu złożenia rezygnacji ze stanowiska dyrektora (za 3 miesięcznym wypowiedzeniem) przebywam na L-4, to jednocześnie przesuwa mi się dzień rezygnacji, czy pozostaje dzień wskazany w piśmie?
Czy przysługujący mi urlop wypoczynkowy powinnam odebrać w trakcie wypowiedzenia czy po terminie wypowiedzenia w postaci ekwiwalentu?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel po kursie kwalifikacyjnym z przedmiotu sztuka może uczyć muzyki w Szkole Podstawowej jako przedmiotu czy w ramach bloku sztuka (muzyka, plastyka), czy też nie ma kwalifikacji do modułu muzyka?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Od 1.09.2016r. chcę zatrudnić n-la mianowanego na 2/18 zgodnie z kwalifikacjami i 2/18 bez kwalifikacji do prowadzenia przedmiotu (zgoda Kuratorium) jak zawrzeć umowę o pracę z tym n-lem (jakie wynagrodzenie zasadnicze)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe