Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W grudniu skończę 56 lat. Zostanie mi 4 lata do emerytury. Czy chroni mnie prawo? Czy mogą mnie przenieść na inne stanowisko z niższą pensją?
Nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania nie jest objęty ochroną przedemerytalną, a w związku z tym może zarówno zostać zwolniony, jak i może podlegać zmianom warunków pracy i płacy na zasadach określonych w ustawie z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2018 r., poz. 967 ze zm. (postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 12 stycznia 2016 r., II PK 145/15; wyrok Sądu Najwyższego z dnia 2 sierpnia 2012 r., II PK 3/12; postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 19 listopada 2013 r., I PK 155/13).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Osoba fizyczna (radny)chce przekazywać szkole darowiznę pieniężną (co miesiąc po 300,00 zł) z przeznaczeniem na dożywianie dzieci z biednych rodzin, których dochód przekracza nieznacznie kwotę uprawniającą do korzystania z opieki społecznej, wybranych przez szkołę. W jaki prawny sposób szkoła może przyjąć tę darowiznę ( szkoła nie ma i nie będzie miała rachunku dochodów własnych, nie jest też możliwe skorzystanie z rachunku Gminy). Czy te wpłaty mogłyby wpływać na rach. Rady Rodziców, z którego byłyby przelewane na rachunek żywieniowy razem ze wszystkimi wpłatami za żywienie?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy zwykła kserokopia (bez potwierdzenia przez poradnię, która ją wydała, za zgodność z oryginałem) orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego lub orzeczenia o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych jest wystarczającym dokumentem? Czy ORW musi oczekiwać od rodziców dostarczenia oryginału lub kserokopii potwierdzonej za zgodność z oryginałem orzeczenia?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka ukończyła studia na kierunku pedagogika, specjalność: edukacja wczesnoszkolna z przedszkolną z językiem angielskim. W suplemencie napisano: „Absolwent potrafi posługiwać się językiem angielskim, używając wymowy przystępnej i zrozumiałej dla odbiorcy. Sprawnie posługuje się czterema umiejętnościami językowymi (czytania, pisania, mówienia i słuchania). Umiejętności te pozwalają na wykorzystanie języka angielskiego w procesie edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolnej. Posiada również stosowną wiedzę merytoryczną, która ułatwia odpowiedni dobór celów i metod nauczania języka angielskiego w młodszych klasach szkoły podstawowej i przedszkolu”. Nauczycielka nie posiada certyfikatu podstawowej znajomości języka angielskiego. Czy ma kwalifikacje do nauczania języka angielskiego?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Obecnie mamy kontrolę dotyczącą przyznania dotacji za rok 2019. Inspektor zwraca uwagę na obecność dzieci w przedszkolu i na wpłaty czesnego przez rodziców. W statucie przedszkola mam zapis, że jako dyrektor mogę dobrowolnie decydować o bonifikatach dot. opłat. Czy jako dyrektor mogę np. zwolnić z opłaty czesnego niektórych rodziców? Jeżeli tak, to czy są jakieś przepisy prawne regulujące ww. sytuację?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych na końcu dokumentu należy wymienić nazwiska osób, które podpisały oryginał świadectwa. Co w sytuacji, kiedy nie wiadomo, kto złożył podpis? Świadectwo kilka lat temu zostało wydane uczniowi, a placówka nie przechowuje kopii świadectw.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe