Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W jakim terminie należy udzielić odpowiedzi na podanie z prośbą o udzielenie urlopu bezpłatnego dla nauczyciela?
Ani przepisy KN, ani przepisy KP nie określają ściśle terminu udzielenia nauczycielowi odpowiedzi w sprawie udzielenia albo odmowy udzielenia urlopu bezpłatnego. W miarę możliwości odpowiedź powinna zostać udzielona przed planowanym terminem rozpoczęcia urlopu oraz po przeanalizowaniu, czy ewentualna nieobecność nauczyciela nie spowoduje zakłócenia toku pracy szkoły, co stanowi przesłankę odmowy udzielenia urlopu (§ 12 ust. 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 19 grudnia 2000 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania nauczycielom urlopów dla dalszego kształcenia się, dla celów naukowych, artystycznych, oświatowych i z innych ważnych przyczyn oraz ulg i świadczeń związanych z tym kształceniem, a także organów uprawnionych do ich udzielania, Dz. U. z 2001 r. Nr 1, poz. 5). Z uwagi na obowiązek wprowadzania i przestrzegania zasad współżycia społecznego pracodawca nie powinien nadmiernie zwlekać z odpowiedzią (art. 94 pkt 10 KP).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Ile trwa godzina zajęć w ramach WWR (wczesnego wspomagania rozwoju) - 60 min. czy 45 min.?
- Nauczyciel w czasie wakacji był na zwolnieniu lekarskim w związku z wypadkiem. We wrześniu chciałby otrzymać urlop uzupełniający - 18 dni. Czy wyliczając urlop bierze się pod uwagę dni robocze czy pełne tygodnie. Czy urlop taki powinno się wykorzystać ciągiem czy można go podzielić?
Do kiedy nauczyciel powinien wykorzystać taki urlop?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Proszę mi podpowiedzieć jakie są kolejne kroki w/s zatrudnienia pedagoga specjalnego dla ucznia kl. III z zespołem Aspergera. Rodzic z orzeczeniem złożył stosowne podanie. Wiem, że od 01.01.2016r. takiego pedagoga zatrudnia się obligatoryjnie. W związku z tym proszę mi podać przykład pisma do organu prowadzącego, bo w tym wypadku nie muszę prosić o zgodę. Co powinnam zawrzeć w moim piśmie (ilość godzin, ....?)
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel mianowany mojej szkoły przebywał na urlopie bezpłatnym 1 miesiąc. Od października wraca do pracy. Przed urlopem zatrudniony był na pełen etat. Czy mogę zatrudnić go na niepełny etat (16/18) z uwagi na brak godzin dydaktycznych? Proszę o szybką odpowiedź oraz podanie podstawy prawnej. W przypadku nauczycieli zatrudnionych na podstawie Karty Nauczyciela nie można zmienić w październiku wymiaru godzin na mniejszy. W szkołach feryjnych obowiązuje trzymiesięczne wypowiedzenie ze skutkiem na koniec roku szkolnego. Nauczyciel mianowany może wyrazić zgodę na ograniczenie wymiaru zatrudnienia w trybie art. 22 KN. W związku z tym, że w razie odmowy stosuje się przepisy art. 20 KN (czyli zwolnienie), propozycja ograniczenia etatu musi nastąpić odpowiednio wcześniej, aby móc zastosować okres wypowiedzenia (3 miesiące lub skrócony - 1-miesięczny, ale też ze skutkiem na koniec roku szkolnego).
Warunek rozwiązania umowy z końcem roku szkolnego nie dotyczy nauczycieli szkół nieferyjnych, nauczycieli placówek kształcenia ustawicznego oraz nauczycieli szkół, w których zakończenie cyklu kształcenia następuje w trakcie roku szkolnego. W takich przypadkach obowiązują jednak okresy wypowiedzenia. Jedyną możliwością zmiany wymiaru godzin nauczycielowi szkoły feryjnej w trakcie roku szkolnego jest porozumienie stron. Jeżeli jednak sprawa dotyczy nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania, musiałoby nastąpić rozwiązanie stosunku pracy i nawiązanie nowego - na podstawie umowy o pracę. Czy w takim razie powinienem zatrudnionemu nauczycielowi mianowanemu na 16/18, płacić wynagrodzenie za pełen etat czyli 18/18?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- W związku z obowiązkiem zatrudnienia od 1 stycznia 2016 r. dodatkowego n-la w klasie gdzie jest dziecko z zespołem Aspergera proszę o odpowiedź czy ten nauczyciel musi być zatrudniony na podstawie Karty Nauczyciela? Informuję, że dziecko z zespołem Aspergera obecnie jest w klasie IV.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe