Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W Monitorze Prawnym Dyrektora (nr 4-z kwietnia) znajduje się artykuł nt. organizacji kiermaszu i przeprowadzania loterii. Wyjaśnienia, które tam znalazłam dotyczą organizowania tych akcji przez szkołę, jako jednostkę budżetową. 1. Proszę o informację, czy jeśli organizatorem kiermaszu jest samorząd uczniowski, zysk z niego musi wpłynąć na rachunek dochodów szkoły? 2.Jak przedstawia się sytuacja, jeśli impreza dochodowa organizowana jest przez radę rodziców? Czy dochodowa działalność rady rodziców również jest uzależniona od uchwały rady gminy? 3. Czy w tym przypadku dochód z festynu czy innej imprezy, a także zysk z loterii fantowej również będzie zwolniony z opodatkowania podatkiem dochodowym.
Ad. 1 Zgodnie z art. 55 ust. 7 ustawy o systemie oświaty jedynie samorząd uczniowski w szkole dla dorosłych lub w placówce kształcenia ustawicznego może gromadzić fundusze. Jeśli więc samorząd uczniowski nie jest samorządem w szkole dla dorosłych ani w placówce, o której mowa wyżej, to dochód z kiermaszu powinien być uwzględniony w dochodach szkoły, chyba że rada rodziców organizowałaby ten kiermasz. Ad. 2 Rada rodziców jest autonomicznym organem, a przepisy ustawy o systemie oświaty nie dają dyrektorowi szkoły ani organowi prowadzącemu szkołę żadnych kompetencji nadzorczych czy kontrolnych w stosunku do rady rodziców. Działalność rady rodziców nie jest w żaden sposób regulowana przez radę gminy. Rada rodziców jest uprawniona zarówno do zbierania środków finansowych jak i decydowania o wydatkowaniu zebranych środków finansowych, przy czym środki te zgodnie z art. 54 ust. 8 ustawy o systemie oświaty, mogą zostać wydatkować jedynie na działalność statutową szkoły. Działalność rady rodziców jest niezależna od działalności szkoły i jej organu prowadzącego, a więc ani dyrektor szkoły nie odpowiada za jej działalność ani organ prowadzący. Ad. 3 Dochód z organizowanego przez szkołę kiermaszu, loterii i zbiórek nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zwolnione od podatku są jednostki budżetowe. Tak więc przychód z kiermaszu i związany z tym dochód szkoły nie będzie podlegał opodatkowaniu. Środki finansowe uzyskane z kiermaszu powinny zostać przeznaczone na cele statutowe szkoły. Jeśli natomiast kiermasz organizowała będzie rada rodziców to również zwolniona jest z podatku dochodowego. Zauważyć należy, że rada rodziców nie jest podmiotem prawnym, który może samodzielnie funkcjonować w obrocie prawnym, a co za tym idzie nie może zostać uznany za podatnika podatku dochodowego od osób prawnych (ani też od osób fizycznych). W związku z tym fundusze uzyskane z kiermaszu (festynu czy loterii fantowej) nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych (por. np. interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 17 maja 2013r., sygn. IBPBI/2/423-205/13/AK). Podstawa prawna: ustawa z dnia 7 września 1991r. o systemie oświaty (t. jedn. Dz. U. z 2004r. Nr 256, poz. 2572 ze zm.) ustawa z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. jedn. Dz. U. z 2011r. Nr 74, poz. 397 ze zm.)
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel w lipcu odszedł na emeryturę. Po wakacjach ponownie podjął pracę w innej szkole. Z której szkoły powinien pobierać zapomogę zdrowotną (nie chodzi o zapomogę z Funduszu socjalnego lecz z funduszu zdrowotnego). Czy sam sobie wybiera szkołę, z której chce pobierać zapomogę?
- Jak rozliczyć godziny karciane na zielonej szkole?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Jakie dodatkowe zajęcia mogą prowadzić nauczyciele w ramach godzin zleconych przez dyrektora szkoły? Czy dyrektor może zlecić nauczycielowi prowadzenie zajęć którymi uczniowie nie są zainteresowani?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Jaka procedura obowiązuje rodzica przy ubieganiu się o indywidualne roczne przygotowanie przedszkolne dla chorego dziecka z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy są wymogi jeśli chodzi o montaż oświetlenia na sali gimnastycznej w placówce niepublicznej?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe