Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W ostatnich latach w szkole były oddziały przedszkolne oraz oddział przygotowania przedszkolnego tzw. zerówka. W następnym roku szkolnym została utworzona grupa dzieci 6-letnich jako zerówka, ale w tym jest 5 dzieci 5-letnich. Nie ma przedszkola. Nauczycielkę zatrudniam jako pracownika feryjnego (który ma 56 dni urlopu), czy nieferyjnego (35 dni urlopu)? Jak ma działać oddział zerówki podczas ferii i wakacji, jak przedszkole czy szkoła? Proszę o podstawę prawną.
Przepisy ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe posługują się terminem „przedszkole” i „oddział przedszkolny”. W świetle art. 2 u.p.o. system oświaty obejmuje m.in. przedszkola oraz szkoły z oddziałami przedszkolnymi. Z kolei na podstawie art. 31 ust. 1 zd. drugie u.p.o. wychowanie przedszkolne jest realizowane w przedszkolach, oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz w innych formach wychowania przedszkolnego.
Umiejscowienie oddziału przedszkolnego w szkole nie powoduje wejścia oddziału w struktury organizacyjnej szkoły. Na podstawie art. 95 u.p.o. struktura organizacyjna szkoły podstawowej obejmuje klasy I-VIII, a w przypadku szkoły podstawowej dla dorosłych – klasy VII i VIII.
W świetle § 12 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 28 lutego 2019 r. w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli przedszkole funkcjonuje przez cały rok szkolny, z wyjątkiem przerw ustalonych przez organ prowadzący przedszkole, na wspólny wniosek dyrektora przedszkola i rady przedszkola, a w przypadku braku rady przedszkola – na wspólny wniosek dyrektora przedszkola i rady rodziców. Do oddziału przedszkolnego należy stosować przepisy regulujące działalność przedszkoli, skoro wychowania przedszkolne jest realizowane w przedszkolu jak i w oddziale przedszkolnym. Wynika to bezpośrednio z § 18 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej: przepisy § 5 ust. 1, § 6 ust. 1-4, § 9 i § 12 stosuje się do oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej, z tym że kompetencje i zadania dyrektora przedszkola wykonuje dyrektor szkoły podstawowej, w której zorganizowano oddział przedszkolny.
Jeżeli zatem oddział przedszkolny funkcjonuje cały rok szkolny, to w rezultacie w oddziale przedszkolnym funkcjonującym w szkole nie ma takiej organizacji pracy jak w szkole. W organizacji oddziału przedszkolnego nie są przewidziane ferie zimowe i letnie, a w konsekwencji zalicza się je do tzw. placówek nieferyjnych. Oznacza to, że w oddziale przedszkolnym nauczyciel jest zatrudniony z wymiarem urlopu 35 dni.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel na emeryturze, pracuje na 3/4 etatu w przedszkolu niepublicznym, na umowę na czas nieokreślony. Firma chce rozwiązać z nauczycielem umowę. Czy można zaproponować mu przeniesienie w stan nieczynny?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Mam pytanie do Państwa z zakresu czasu pracy nauczyciela. Zgodnie z artykułem 42 KN nauczyciel zobowiązany jest do 40 godzinnego tygodnia pracy. Czy mam prawo - w ramach czynności dodatkowych - zatwierdzanych na początku każdego nowego roku szkolnego zlecić prowadzenie 2 godzin zajęć pozalekcyjnych w ramach godzin bezpłatnych lub np prowadzenie 2 godzin zajęć opiekuńczo - wychowawczych na świetlicy? Dodatkowo poza godzinami karcianymi oczywiście
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy w szkole publicznej można zatrudnić na umowę zlecenie nauczyciela języka angielskiego na dwa miesiące na zastępstwo za nauczyciela przebywającego na urlopie uzupełniającym?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Przygotowując arkusz organizacyjny szkoły na rok szkolny 2017/2018 mogę dla danego nauczyciela zaplanować tylko pensum - 18 godz., a resztę wykazywać jako wakat? Np. nauczyciel posiada kwalifikacje do j. polskiego i historii - 16 godz. j. polskiego + 2 historii daje etat, czy pozostałe np. 3 godziny historii muszę wykazywać już jako wakat i zgłaszać do kuratorium? I podobnie w przypadku n-la edukacji wczesnoszkolnej gdzie łącznie z godz. dyrektorską miałby 19 godzin (czy ewent. tę 1 godz. też trzeba wykazywać jako wakat i zgłaszać)?
- Nauczycielka spełnia wymogi do przejścia na świadczenie kompensacyjne. Wówczas otrzymuje 3-miesięczna odprawę. Z powodu ubytku oddziałów może zostać zwolniona (na co liczy) i pobrać dodatkowo odprawę 6-miesięczną. Wówczas powinna zostać zwolniona z art 20. Wg mnie nie może, gdyż warunkiem świadczenia kompensacyjnego jest rozwiązanie stosunku pracy na własną prośbę - wniosek nauczyciela. Czy mam rację?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe