Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W przepisach przejściowych- prawo oświatowe nie jest określony termin dostarczenia przez nauczyciela zgody na zatrudnienie w innej szkole. Czy ma to być okres sporządzania arkuszy organizacyjnych na nowy rok szkolny czy też inny okres?
Ponieważ rzeczywiście powyższego terminu nie określa art. 222 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2017 r., poz. 60 nauczyciel zatrudniony na pełen etat powinien uzyskać zgodę swojego dyrektora przed podjęciem dodatkowej pracy, gdyż wówczas ma pewność, że jej wykonywanie nie będzie skutkowało zwolnieniem w trybie art. 222 ust. 2 PWuPO. Nie ma obowiązku jej uzyskania w czasie sporządzania arkusza organizacyjnego, ponieważ przepisy nie nakładają na nauczyciela takiego obowiązku. Dopuszczalne jest także uzyskanie takiej zgody już w czasie wykonywania dodatkowej pracy, z mocą wsteczną, ale nauczyciel musi się liczyć z tym, że zamiast jej udzielić, dyrektor może go zwolnić.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jak naliczyć odpis na ZFŚS na emerytowanego nauczyciela, którego ponownie zatrudniliśmy w naszej szkole? Czy uwzględnić go podwójnie: jako naszego emeryta oraz jako pracownika? Czy powinnam naliczyć odpis w wysokości 5% pobieranej przez niego emerytury - zgodnie z art.53 ust.2 KN, a dodatkowo wliczyć go do planowanej na 2016 r. (a na koniec 2015 roku - do przeciętnej) liczby zatrudnionych nauczycieli w przeliczeniu na pełny wymiar zajęć i dokonać odpisu zgodnie z art.53 ust.1 KN? A jak postąpić w przypadku ponownego zatrudnienia pracownika obsługi, który przeszedł na emeryturę? Czy mogę wliczyć go do liczby zatrudnionych pracowników, na których nalicza się odpis i dodatkowo wliczyć go do liczby emerytów, na których dokonuję zwiększonego odpisu w wysokości 6,25% podstawy?
- Witam! Sąd przywrócił nauczycielkę do pracy na poprzednich warunkach pracy i płacy. W ostatniej umowie została zatrudniona na stanowisku nauczyciela. 28 lutego 2011 r. zaproponowałem jej 7 godzin języka niemieckiego i resztę uzupełnia zastępstwami. Tygodniowy wymiar nie przekracza pensum 18 godzin. Warunki płacy są bez zmian. Nauczycielka odmówiła, twierdząc że wcześniej uczyła niemieckiego i chce mieć 18 godzin niemieckiego. Ja nie mogę zaproponować jej takiego rozwiązania.Przecież była zatrudniona na stanowisku nauczyciela, w umowie nie ma mowy jakiego przedmiotu.
Czy może w ten sposób realizować pensum?
Pozdrawiam!
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel jest w stanie nieczynnym do 28 lutego 2013 r. Skorzystał z tego, gdyż dostał wypowiedzenie z pracy. Jest to nauczyciel kontraktowy, ciągle przebywający na zwolnieniu lekarskim, zaburzający pracę szkoły, nierzetelnie wykonujący swoje obowiązki.
Inny czynny nauczyciel świetlicy poinformował, że ze względu na stan zdrowia chciałby skorzystać z urlopu dla poratowania zdrowia od 1 stycznia 2013 r..
Czy można za nauczyciela, który będzie na urlopie zdrowotnym, zatrudnić innego nauczyciela spoza szkoły na czas zastępstwa za przebywającego na urlopie, ale nie dłużej niż do 28 czerwca 2012 r.?
Czy 1 marca 2013 r. nauczyciel, któremu skończy się stan nieczynny, może ubiegać się o pracę za tego nauczyciela, który jest na urlopie zdrowotnym, jeśli dyrektor zatrudni kogoś od 1 stycznia 2013 r? Czy można w ogóle w taki sposób zatrudniać?
Czy dyrektor - wiedząc, że nauczyciel jest w stanie nieczynnym - dyrektor musi to miejsce w świetlicy dla niego przetrzymać?
Proszę o podanie prawnych uwarunkowań.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Pracownica administracji 30 sierpnia 2019 r. przeszła na emeryturę. 1 września 2019 r. została zatrudniona w tej samej szkole. Czy w stosunku do pracownika, który jest na emeryturze, ale nadal jest zatrudniony, również obowiązuje zasada, że kolejna trzecia umowa jest umową na czas nieokreślony?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Pracownica przebywa po urlopie macierzyńskim na urlopie wypoczynkowym, czy można w związku z tym w trakcie trwania jej urlopu wypoczynkowego zmniejszyć jej etat?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe