Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Przepis art. 156 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. przepisy wprowadzające ustawę Prawo oświatowe (Dz.U. z 2017 r., poz. 60) reguluje kwestię niepromowania uczniów techników...

PORADA PRAWNA

23 maja 2022 Prawo oświatowe

W roku szkolnym 2020/2021 uczeń klasy III technikum wg podstawy programowej z 2017 r. otrzymał z przedmiotu usługi dodatkowe w hotelarstwie ocenę niedostateczną. Nie była to jedyna ocena niedostateczna, w związku z tym uczeń powtarza klasę. Przedmiot ten wg wcześniejszego planu nauczania miał kontynuować w klasie IV. Teraz uczeń realizuje nową podstawę programową z 2019 r., a w jego planie nauczania przedmiot usługi dodatkowe zakończył się w klasie I. Czy w związku z tym uczeń może zdawać egzamin klasyfikacyjny, ponieważ nie zrealizował całej podstawy programowej? Miał umożliwione przez nauczyciela uzupełnienie materiału.

Przepis art. 156 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. przepisy wprowadzające ustawę Prawo oświatowe (Dz.U. z 2017 r., poz. 60) reguluje kwestię niepromowania uczniów techników oraz problemu różnic programowych. Stosownie do ust. 2 wskazanego przepisu uczeń klasy II dotychczasowego czteroletniego technikum, który w roku szkolnym 2020/2021 nie otrzymał promocji do klasy III, z dniem 1 września 2021 r. staje się uczniem klasy II pięcioletniego technikum. Jednakże z treści pytania wynika, że uczeń w roku szkolnym 2020/2021 uczęszczał do klasy III technikum i nie uzyskał promocji do klasy IV. Aktualnie w roku szkolnym 2021/2022 uczeń powtarza klasę III, ale realizuje już nową podstawę programową.

Z opisu pytania wynika, że nie można do ucznia zastosować przepisu art. 156 ww. ustawy. Należy więc się posługiwać ogólnymi zasadami stosowanymi w przypadku, gdy uczeń zmienia szkołę – w praktyce doszło do takiego przypadku z uwagi na zmianę podstawy programowej. Ogólną zasadą jest, że na świadectwie ukończenia szkoły uczeń powinien mieć oceny ze wszystkich obowiązkowych zajęć edukacyjnych określonych w planie nauczania szkoły, którą ukończy.

Podstawą prawną będzie w tym wypadku § 8 ust. 3 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 21 sierpnia 2019 r. w sprawie szczegółowych warunków przechodzenia ucznia ze szkoły publicznej, publicznej szkoły artystycznej, szkoły niepublicznej lub niepublicznej szkoły artystycznej o uprawnieniach publicznej szkoły artystycznej, do szkoły publicznej innego typu albo szkoły publicznej tego samego typu (Dz. U. z 2019 r., poz. 1641). W przypadku ucznia (przechodzącego ze szkoły jednego typu do szkoły tego samego typu lub szkoły innego typu), który w poprzedniej szkole nie realizował obowiązkowych zajęć edukacyjnych właściwych dla jego „nowego” oddziału szkoły, dyrektor szkoły zapewnia uczniowi warunki do zrealizowania treści nauczania z tych zajęć, do końca danego etapu edukacyjnego.

Jeżeli z powodu rozkładu zajęć edukacyjnych lub innych ważnych przyczyn nie można zapewnić takiemu uczniowi warunków do zrealizowania treści nauczania z obowiązkowych zajęć edukacyjnych zrealizowanych w oddziale szkoły, do której przeszedł, przeprowadza się egzamin klasyfikacyjny z tych zajęć. W pierwszej kolejności należy zatem umożliwić uczniowi uczęszczanie na te zajęcia z inną klasą lub uzupełnienie treści nauczania z przedmiotu w inny sposób, tak aby możliwe było jego sklasyfikowanie. Jeśli nie ma takiej możliwości, to można przeprowadzić egzamin klasyfikacyjny z przedmiotu.

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT