Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Na podstawie art. 72 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (t.j. Dz. U. z 2021 r., poz. 1082) rada pedagogiczna przygotowuje projekt statutu szkoły lub...

PORADA PRAWNA

W statucie szkoły widnieje zapis dot. stanowiska kierowniczego wicedyrektora. Dyrektor szkoły planuje utworzyć stanowisko kierownicze drugiego wicedyrektora. Jak prawidłowo powinno przebiegać wprowadzenie zmian do istniejącego statutu szkoły? Czy rada pedagogiczna jest organem właściwym do przyjęcia zmian w treści istniejącego statutu szkoły? Czy właściwą formą zmian będzie aneks do statutu? Nadmieniam, że aktualny statut szkoły został zmieniony już aneksem nr 1. Czy dopuszczalne jest wprowadzenie aneksu nr 2, czy też należy przygotować nową wersję statutu?

Na podstawie art. 72 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (t.j. Dz. U. z 2021 r., poz. 1082) rada pedagogiczna przygotowuje projekt statutu szkoły lub placówki albo jego zmian i przedstawia do uchwalenia radzie szkoły lub placówki. Zgodnie z art. 80 ust. 2 pkt 1 Prawa oświatowego rada szkoły lub placówki uczestniczy w rozwiązywaniu spraw wewnętrznych szkoły lub placówki, a także uchwala statut szkoły lub placówki. Jeżeli rada szkoły lub placówki nie została powołana, zadania rady wykonuje rada pedagogiczna (art. 82 ust. 2 Prawa oświatowego).

Mając na względzie powyższe przepisy, jeżeli w szkole nie istnieje rada szkoły, to organem właściwym do przygotowania projektu zmian statutu, a także przyjęcia zmian w statucie szkoły jest rada pedagogiczna. Rada pedagogiczna (rada szkoły) jest ciałem kolegialnym, a więc decyzje podejmuje przez przyjęcie uchwały. Rada powinna więc podjąć uchwałę o treści: „uchwała z dnia ….. w sprawie zmiany statutu szkoły”. Następnie w treści uchwały powinny być wskazane zmiany w poszczególnych postanowieniach statutu. Nie ma potrzeby nazywania tej uchwały aneksem. Podkreślenia wymaga, że statut szkoły też jest przecież uchwałą rady pedagogicznej (szkoły). Fakt, że już statut szkoły był zmieniany nie ma negatywnego wpływu na możliwość podejmowania kolejnych uchwał w sprawie zmian w statucie szkoły.

Należy jedynie rozważyć czy w przypadku dużej liczby zmian w statucie nie byłoby lepiej, ze względów redakcyjnych i w celu zapewnienia przejrzystości dokumentu, uchwalenie nowego statutu. Nie ma jednakże takiego obowiązku.
 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT