Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W szkole informacje, prośby itd. wysyłane są do nauczycieli przez dziennik elektroniczny. Jeden z nauczycieli notorycznie nie odbiera tych wiadomości, nie zawsze reaguje na moje informacje czy też prośby, zaproszenia. Dodam, że małżonka nauczyciela jest bardzo systematyczna i rzetelnie reagująca na moje prośby, informacje. Spotkałem się z sytuacją, że inny nauczyciel zapytał dlaczego nie reaguję na takie zachowanie pracownika (przyznał się, że uczył w tej samej sali, a kolega zostawił niezamknięty laptop, stąd ma taką wiedzę). Proszę o informację jakie mam możliwości prawne i jakie mogę podjąć działania.
W świetle art. 108 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz. U. z 2020 r., poz. 1320) za nieprzestrzeganie przez pracownika ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy, przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, przepisów przeciwpożarowych, a także przyjętego sposobu potwierdzania przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy, pracodawca może stosować:
- karę upomnienia;
- karę nagany.
Nauczyciela obowiązuje 40 godzinny czas pracy w ramach jednego tygodnia pracy, a nie czas pracy ograniczony pensum nauczycielskim. W czasie 40 godzinnego tygodnia pracy nauczyciel przygotowuje się do zajęć, sprawdza prace i przygotowuje pomoce dydaktyczne, uzupełnia dokumentację, w tym korzysta z dziennika elektronicznego. W szkole powinny obowiązywać zasady korzystania przez nauczycieli z dziennika elektronicznego. Oczywiście, nie można wymagać od nauczyciela, by po godzinach swojej pracy logował się do systemu. Jednakże, jeżeli te wiadomości są wysyłane w czasie pracy nauczyciela i w szkole istnieją zasady korzystania przez nauczycieli z dziennika elektronicznego, to stałe nieodbieranie tych wiadomości stanowi naruszenie ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy. Stanowi to zatem podstawę do uruchomienia procedury z art. 108 Kodeksu pracy.
Dyrektor szkoły powinien zadbać o to, żeby wszyscy nauczyciele zapoznali się z regułami pracy z dziennikiem elektronicznym, w tym w szczególności z zasadami odbioru wiadomości. Jest to istotne w kontekście złożenia przez pracownika sprzeciwu wobec ukarania karą porządkową do sądu pracy.
Jednocześnie obok tradycyjnych dla stosunków pracy środków dyscyplinowania pracowników, pracodawca – dyrektor szkoły ma inne możliwości, które są charakterystyczne dla nauczycielskich stosunków pracy. Przede wszystkim dyrektor szkoły może uwzględnić obowiązkowość nauczyciela w zakresie posługiwania się dziennikiem elektronicznym przy przygotowaniu oceny pracy nauczyciela, o której mowa w art. 6a ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (t.j. Dz. U. z 2021 r., poz. 1762). Kwestia obowiązkowości i dokładności pracy nauczyciela może być też uwzględniana przy ustalaniu wartości dodatku motywacyjnego.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy dyrektor szkoły może mieć stałe godziny zastępcze na okres pół roku?? Wszyscy nauczyciele mają 1,5 etatu. Jako dyrektor nie chcę zatrudniać na 4 godziny nowego nauczyciela, tym bardziej że jest to szkoła specjalna i nie ma na rynku pracy osób z odpowiednimi kwalifikacjami. Mam pisemną odpowiedź z Urzędu Pracy.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor placówki niepublicznej (ośrodek rewalidacyjno-wychowawczy) ma obowiązek dokonania oceny pracy nauczyciela według art. 6a KN? Jeśli tak, to co jaki czas ma być dokonywana ocena? Co w przypadku gdy dyrektor nie dokona ocen i nauczyciele nie złożą wniosków o dokonanie oceny? Co jaki czas trzeba dokonywać oceny pracy nauczyciela?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Właściciele niepublicznego przedszkola (dyrektor i zarazem nauczyciel wychowania przedszkolnego oraz wicedyrektor i nauczyciel języka angielskiego), którego organem prowadzącym jest spółka z o.o., są zatrudnieni przez spółkę nie mają umowy o pracę, tylko zatrudnia ich spółka, a co za tym idzie, nie opłacamy składki ZUS itp. Działamy jako spółka (jesteśmy członkami zarządu), czy w tym wypadku możemy pobierać wynagrodzenie z dotacji z urzędu miasta?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o wzory dokumentów z kontroli zarządczej w przedszkola
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Jak zbierać informacje dla organów prowadzących na temat kontroli zarządczej w szkole? Na co zwrócić uwagę gromadząc takie informacje?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe