Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W szkole (placówka feryjna) nauczycielowi został udzielony urlop wychowawczy w trzech częściach: od września 2019 r. do 31 sierpnia 2020 r., od 1 września 2020 do 31 sierpnia 2021 r. i od 1 września 2021 r. do 30 czerwca 2022 r. Z dniem 31 sierpnia 2022 nauczyciel skończył zatrudnienie. Czy w takiej sytuacji dyrektor powinien wypłacić ekwiwalent za urlop wypoczynkowy na 2020 i 2021 rok?
Zgodnie z art. 67c ustawy z dnia 26 stycznia 1982r. Karta Nauczyciela (Dz. U. Z 2021r. poz. 1762) w przypadku wykorzystywania urlopu wychowawczego nauczyciel nabywa prawo do urlopu wypoczynkowego z dniem rozpoczęcia ferii szkolnych przypadających po zakończeniu urlopu wychowawczego.
Nauczycielowi, który w związku z rozpoczęciem urlopu wychowawczego nie mógł wykorzystać przypadającego w okresie letnich ferii szkolnych urlopu wypoczynkowego, do którego nabył prawo - termin zakończenia urlopu wychowawczego powinien przypadać na koniec zajęć szkolnych.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że nauczycielka w dniu 1 stycznia 2020 i 1 stycznia 2022 r. była w trakcie korzystania z urlopu wychowawczego. Urlop wychowawczy trwał nieprzerwanie od 1 września 2021 r. do 31 sierpnia 2022 r. Wobec powyższego, nauczycielka nie nabyła wiec prawa do urlopu wypoczynkowego za rok 2020 i 2021. Zgodnie bowiem z powołanym na wstępie przepisem, prawo to uzyskałaby z dniem rozpoczęcia ferii szkolnych przypadających po zakończeniu urlopu wychowawczego – a więc wraz z dniem rozpoczęcia ferii letnich w roku 2022, co zresztą się stało- i wykorzystała urlop w wymiarze co najmniej 8 tygodni. Stosunek pracy ulegnie rozwiązaniu z dniem 31 sierpnia 2022 r. Nauczycielowi nie będzie zatem przysługiwać ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy.
Nie ma więc podstaw by wypłacać ekwiwalent.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel zostanie zatrudniony w szkole od 1.09.2018 w wymiarze 7/18 etatu jaki naliczyć mu dodatek stażowy jeżeli przedstawił świadectwa pracy (okresy zakończone) za okres 10 lat. Nauczyciel pracuje również w innej szkole w wymiarze 14/18 etatu gdzie wypłacany ma staż w wysokości 18%.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Poproszę o aktualny wzór obowiązującego świadectwa pracy.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Zatrudnienie nauczyciela a badania wstępne.
1. Czy nauczyciela, który dostarczył kopię orzeczenia lekarskiego z poprzedniej szkoły (jako rodzaj wykonywanej pracy na orzeczeniu ogólny wpis: nauczyciel) przed zatrudnieniem w szkole podstawowej należy wysłać na badania wstępne?
2. Czy kierując na badania wstępne nauczyciela posiadającego bezterminowe badania - wpis w książeczce "sanepidowskiej" należy go skierować również na badania sanitarno - epidemiologiczne?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o opinię prawną dotyczącą następujących spraw. 1. Nauczyciel zgodnie z przydziałem czynności wynikającym z arkusza organizacyjnego szkoły realizuje 19/18 godzin w edukacji wczesnoszkolnej oraz 3/26 jako wychowawca świetlicy. Czy jego pensum powinno być uśrednione? Czy godziny wykraczające poza ustalone pensum (tzw. godziny ponadwymiarowe) powinny być płatne z pensum 18/18, 26/26, czy też pensum uśrednionego? 2. Nauczyciel zgodnie z przydziałem czynności wynikającym z arkusza organizacyjnego szkoły realizuje 11/18 zajęć dydaktycznych (lekcyjnych) oraz 11/20 jako logopeda. Jego pensum zostało uśrednione i wynosi 19/19. Czy 3 godziny ponadwymiarowe tego nauczyciela powinny być płatne z pensum uśrednionego 19/19 czy pensum logopedy 20/20?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Organizując bony podarunkowe z ZFŚŚ (opodatkowane) należy ponieść koszty dodatkowe w wysokości 10 zł od każdej karty oraz prowizję 40 zł za całość operacji. Czy te koszty należy przypisać każdemu pracownikowi (np.14zł + bon) czy tylko wartość bonu, a koszty dodatkowe pokryć jednorazowo (np. 240zł0 dla 20 pracowników)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe