Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W szkole podstawowej prowadzona jest rekrutacja do kl.I zapisano dziecko z niepełnosprawnością ruchową, w tym afazje (dziecięce porażenie). Do tej klasy dwójka rodziców chce zapisać dzieci z poza obwodu (jedno dziecko uczęszczało do oddziału przedszkolnego w szkole). Czy dyrektor może odmówić przyjęcia dzieci? Czy wójt może nakazać dyrektorowi przyjęcie dzieci? Czy rodzic powinien skierować wniosek do dyrektora, czy do wójta? Dzieci z innego obwodu mieszkają w tej samej gminie. Obecnie zapisano 20 uczniów.
Postępowanie rekrutacyjne prowadzi się, gdy po przyjęciu dzieci zamieszkałych w obwodzie szkoły liczba wolnych miejsc w szkole we wszystkich I klasach jest mniejsza niż liczba kandydatów zamieszkałych poza obwodem szkoły (art. 133 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2019 r., poz. 1148 ze zm.). W związku z tym rekrutacji nie prowadzi się, gdy liczba dzieci z obwodu i chętnych spoza obwodu nie przekracza liczby wolnych miejsc. Ponieważ w pytaniu wskazano, że w danej szkole jest prowadzona rekrutacja, odpowiedzi udzielono w odniesieniu do regulacji obowiązujących w postępowaniu rekrutacyjnym. Odmowa przyjęcia dzieci spoza obwodu w toku rekrutacji należy do komisji rekrutacyjnej, a nie do dyrektora, co następuje w przypadku zakwalifikowania kandydata i złożenia wymaganych dokumentów ale nieuzyskania liczby punktów uprawniającej do przyjęcia do danej szkoły, zgodnie z art. 158 ust. 2 – 4 PO. Dyrektor nie jest więc uprawniony do odmówienia przyjęcia dzieci spoza obwodu w rekrutacji, jeśli rodzice nie wnieśli odwołania od negatywnego rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej lub gdy dzieci zostały przyjęte przez komisję rekrutacyjną (art. 158 ust. 9 PO). Ponadto rodzicom kandydatów przysługuje wybór szkoły, a nie klasy, zgodnie z art. 156 ust. 1 PO. Dziecku przyjętemu przez komisję rekrutacyjną nie można odmówić przyjęcia do szkoły przykładowo z tego względu, że dyrektor przydziela je do innej klasy niż chcieliby rodzice. Wniosek rekrutacyjny jest adresowany do dyrektora szkoły pierwszego wyboru, a nie do organu prowadzącego (art. 149 pkt 1 PO). Dziecko, które uczęszczało do oddziału przedszkolnego, należy przyjąć bez obowiązku brania przez nie udziału w rekrutacji tylko, jeśli oddział przedszkolny w tej szkole wskazał wójt (burmistrz, prezydent miasta) lub gdy dziecko zamieszkuje w obwodzie tej szkoły podstawowej, na podstawie art. 130 ust. 2 i 6 PO. W przeciwnym razie dziecko bierze udział w postępowaniu rekrutacyjnym. Organ prowadzący nie ingeruje bezpośrednio w postępowanie rekrutacyjne, ale może zwrócić dyrektorowi uwagę na konieczność przyjęcia do szkoły dzieci uprawnionych na podstawie konkretnych przepisów, np. zamieszkałych w obwodzie szkoły i tych, które na podstawie wskazania tego organu uczęszczały do oddziału przedszkolnego. Ponadto organ prowadzący może informować rodziców, że w danej szkole po zakończonej rekrutacji nadal są wolne miejsca, na które szkoła ma obowiązek przeprowadzić uzupełniające postępowanie rekrutacyjne zgodnie z art. 161 ust. 1 PO; kandydaci, którzy uzyskają wymaganą liczbę punktów muszą do niej zostać przyjęci tak samo, jak w podstawowej rekrutacji.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy szkoła stowarzyszeniowa (zaznaczam publiczna) w której funkcjonuje oddział przedszkolny musi dodatkowo do Wójta składać jakieś dokumenty, aby nadal ten oddział funkcjonował w szkole, czy wystarczą dokumenty złożone dla szkoły do 30 czerwca? Pytanie następne czy dla Punktu Przedszkolnego funkcjonującego przy szkole stowarzyszeniowej coś też jesteśmy zobligowani składać?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- W ubiegłym tygodniu zadałem pytanie, czy z dotacji otrzymywanej przez stowarzyszenie na prowadzenie szkoły od gminy można finansować koszty wycieczek edukacyjnych. Otrzymałem odpowiedź dot. szkoły niepublicznej. Nasza szkoła jest publiczna, czy to ma wpływ na meritum pytania?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Jestem dyrektorem zatrudnionym na czas określony na czas pełnienia funkcji dyrektora -5 lat. Czy w czasie pełnienia 5-letniej kadencji mogę skorzystać z urlopu dla poratowania zdrowia?
- Czy mogę powołać wicedyrektora na czas określony, np. do końca roku szkolnego? Oczywiście występując o opinię do organu prowadzącego, rady rodziców i rady pedagogicznej.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Dziecko w wieku 6 lat realizuje roczne przygotowanie przedszkolne w przedszkolu. Dziecko często jest nieobecne z powodu choroby. Czy jest możliwość zorganizowania indywidualnego nauczania dziecka w domu? Jeśli tak, to kto organizuje takie zajęcia i jak wygląda ścieżka formalna? Czy przedszkole niepubliczne może organizować takie nauczanie?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe