Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W szkole pracuję 37. rok. Dnia 1.09.2020 r. powierzono mi stanowiska dyrektora szkoły, w której już pracowałam, i jestem nim do dziś. Ze względów rodzinnych będę chciała w ciągu roku szkolnego rozwiązać umowę o pracę za porozumieniem stron. Moje pytanie brzmi: Kto jest moim pracodawcą? Kto może/powinien podpisać zgodę na rozwiązanie umowy o pracę?
Jak wynika z przedstawionych informacji powierzono Pani stanowisko dyrektora szkoły publicznej na podstawie art. 63 ust. 1 ustawy z dnia 16 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (t.j. Dz.U. z 2020 r., poz. 910 z późn. zm.). Zgodnie z art. 33 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz.U. z 2020 r., poz. 713) kierownik urzędu (wójt, burmistrz, prezydent) wykonuje uprawnienia zwierzchnika służbowego w stosunku do pracowników urzędu oraz kierowników gminnych jednostek organizacyjnych. Szkoła jest gminną jednostką organizacyjną. Z tego też powodu decyzje kadrowe względem Pani osoby podejmuje wójt, burmistrz lub prezydent miasta, pomimo że formalnie jest Pani zatrudniona w szkole.
Zgodnie z art. 66 ustawy Prawo oświatowe organ, który powierzył nauczycielowi stanowisko kierownicze w szkole lub placówce, odwołuje nauczyciela ze stanowiska kierowniczego m.in.:
• w razie złożenia przez nauczyciela rezygnacji, za trzymiesięcznym wypowiedzeniem,
• w przypadkach szczególnie uzasadnionych, po zasięgnięciu opinii kuratora oświaty, a w przypadku szkoły i placówki artystycznej oraz placówki, o której mowa w art. 2 pkt 8, dla uczniów szkół artystycznych prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego – ministra właściwego ds. kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, w czasie roku szkolnego bez wypowiedzenia.
We wskazanym przypadku są dwa scenariusze: może Pani złożyć trzymiesięczne wypowiedzenie stosunku pracy i jednocześnie rezygnację ze stanowiska albo starać się o rozwiązanie stosunku pracy i odwołanie za porozumieniem stron. W tym drugim przypadku organ prowadzący szkołę będzie musiał w przedmiocie Pani odwołania zasięgnąć opinii kuratora oświaty.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel zatrudniony na okres 26.02.2018r. do 13.04.2018r. W okresie tym przypada wiosenna przerwa świąteczna w dniach 29.03 – 03.04.2018r. – 3 dni robocze (wynikająca z kalendarz roku szkolnego 2017/2018) czy w tych dniach można udzielić nauczycielom urlop wypoczynkowy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielowi, który posiada uprawnienia do przejścia na świadczenie kompensacyjne można udzielić urlopu dla poratowania zdrowia?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Który zakład pracy powinien objąć opieką socjalną pracownika emeryta? Nauczycielka ur. 14.06.1953 r. pracowała od 15.08.1972 r. do 31.08.2000 r. w Szkole Podstawowej w Wilkowyjach a następnie w Liceum Medycznym w Warszawie. Od 01.09.2000 r. do 31.08.2006 r. pracowała w Zespole Szkół w Warszawie. Z tejże szkoły od 01.09.2006 r. przeszła na emeryturę i nadal w niej pracowała w niepełnym wymiarze do 31.08.2008 r. nigdy całkowicie nie zawiesiła emerytury. Od 01.09.2008 r. do 31.08.2011 r. pracowała w innych szkołach w niepełnym wymiarze. Od 01.09.2011 r. do chwili obecnej pracuje w Publicznym Gimnazjum nr 3 w Pruszkowie w niepełnym wymiarze – 10/18. Która szkoła jest uprawniona do objęcia nauczycielki opieka socjalną?
- Czy nauczycielowi przysługuje dzień wolny, aby pójść na szczepienie przeciwko COVID-19?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel mający skończone nauczanie początkowe może prowadzić zajęcia w grupę przedszkolnej 3-4 latków?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe