Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Na podstawie § 11 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i...

PORADA PRAWNA

27 lipca 2023 Prawo oświatowe

W trakcie kontroli Sanepid zapytał o dostęp do wody pitnej dla uczniów. Na moją odpowiedź, że w łazienkach jest pełny dostęp do wody z kranu (zdatna do picia), uzyskałem informację, iż mam przygotować poidełko lub dystrybutor z wodą pitną. Nie ukrywam, że koszt tego zakupu bardzo mocno obciążyłby mój niewielki budżet. Czy muszę faktycznie zakupić taki sprzęt – czy wystarczy, że dzieci mają dostęp do wody pitnej w łazience?

Na podstawie § 11 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z 2020 r., poz. 1604 z późn. zm.) w razie braku sieci wodociągowej, w szkole zapewnia się inne źródło wody spełniającej wymagania dla wody zdatnej do picia. Co do zasady więc wystarczające jest zapewnienie uczniom wody wodociągowej, o ile jest zdatna do picia. Jeżeli ze względu na stan rur w budynku woda wodociągowa według Państwowej Inspekcji Sanitarnej jest niezdatna do picia to należy uczniom zapewnić dostęp do wody pitnej według wytycznych organu (poidełko lub dystrybutor), ponieważ organ ten przeprowadza kontrole jakości wody na podstawie art. 12 ust. 4 ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (Dz. U. z 2023 r., poz. 537). Natomiast jeśli woda wodociągowa ze względu na stan rur jest zdatna do picia to powołane przepisy nie nakładają na jednostkę oświatową obowiązku zapewnienia jeszcze innych źródeł wody do picia.

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT