Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W uchwale OP nie ma dokładnego zapisu, w jaki sposób obliczyć liczbę godzin ponadwymiarowych dla nauczyciela, który ma 3 godziny ponadwymiarowe (18+3), w sytuacji gdy nauczyciel ma w planie lekcji 2 godziny np. we wtorek (-1,6 nie dopełnia pensum) a ten dzień jest dniem świątecznym? Czy ilość godzin ponadwymiarowych będzie wynosiła 1 godz, czy 3 godz.?
Regulamin organu prowadzącego musi określać sposób obliczania godzin ponadwymiarowych, ponieważ nie ma ogólnie obowiązujących przepisów w tej kwestii. Poszczególne organy prowadzące różnie tę sprawę rozwiązują - u jednych jest to obniżenie obowiązującej w takim tygodniu liczby godzin poprzez odjęcie za każdy dzień 3,6 godziny (18 : 5) i od uzyskanej sumy obliczanie godzin ponadwymiarowych, u innych figuruje np. zapis, że wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe przysługuje za godziny, które zostały przeprowadzone przez danego nauczyciela zgodnie z jego indywidualnym zakresem czynności określającym, jakie godziny i w jakich dniach są dla danego nauczyciela godzinami ponadwymiarowymi.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Chciałabym poprosić o pomoc/sprawdzenie czy dobrze wyliczyłam zniżkę dla Prezesa Oddziału ZNP działającego w szkole. Organizacja zrzesza 135 członków. Nauczyciel jest na etacie 26/26. Łączny czas pracy nauczyciela wynosi: 40 godzin x 4,16 (średnia liczba tygodni w miesiącu) = 167 godzin. Z łącznego czasu pracy w miesiącu odejmuje się liczbę godzin pracy, z których nauczyciel jest zwolniony:
167 godzin – 135 godzin = 32 godziny. Tygodniowy czas pracy: 32 godziny/4,16 (średnia liczba tygodni w miesiącu) = 7,69 godzin tygodniowo. Zniżka godzin proporcjonalna do pensum: (7,69x26)/40 = 5 - stanowi to 0,8 etatu do przepracowania. Jeszcze raz ponawiam pytanie czy dobrze wyliczyłam zniżkę.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Witam, pytanie dotyczy kwalifikacji nauczyciela logopedy. specjalności: logopedia może pracować jako nauczyciel logopeda w szkole i przedszkolu? W rozporządzeniu jest mowa o studiach wyższych z logopedii. W porównaniu z poprzednim rozporządzeniem (Dz. z 2015 r. poz. 1264) zniknęło wyjaśnienie sformułowania studia wyższe w tym rozporządzeniu.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel zajęć praktycznych w klasach gimnazjalnych z przysposobieniem do pracy ma wykształcenie zawodowe tytuł mistrza z przygotowaniem pedagogicznym (n-l mianowany). Czy może uczyć teorii z przysposobienia zawodowego w klasach gimnazjum?
- Nauczyciel mianowany zatrudniony na czas nieokreślony na dzień 1.01.2017 r. będzie posiadał staż pracy 7 lat. Pytanie 1: Czy od 1.02.2017 r. może przejść na półroczny urlop zdrowotny? Pytanie 2: Nauczyciel uzyskał awans zawodowy na nauczyciela mianowanego od 01.09.2016 r. Czy w związku z półrocznym urlopem zdrowotnym od 01.09.2017 będzie mógł złożyć wniosek o rozpoczęcie stażu na nauczyciela dyplomowanego? W szczególności chodzi mi o zapis w KN art.9 d pkt 4, iż nauczyciel mianowany może rozpocząć staż na stopień nauczyciela dyplomowanego po przepracowaniu w szkole co najmniej roku od dnia nadania poprzedniego stopnia awansu. Czy ma być to "przepracowanie fizycznie" czy pozostanie w stosunku pracy?
- W gimnazjum jest redukcja etatów,organ prowadzący proponuje godziny w innych podległych mu szkołach. Czy członek zarządu ZNP i radny powiatowy ma pierwszeństwo do takiej propozycji ze względu ochronę prawną. Nauczyciel w-f dostał propozycję 21 godzin w szkole podstawowej, a drugi nauczyciel w-f (członek zarządu ZNP i radny) dostał propozycję 1 godziny w Gimnazjum. Czy jest to zgodne z prawem. Czy chroni go prawo. Zaznaczam, że nauczyciel, który dostał propozycję 21 godzin może też odejść na świadczenia kompensacyjne, a drugiemu do tych świadczeń brakuje 2 lata.
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe