Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W związku z dużą liczbą dzieci w przedszkolu chciałabym zatrudnić 2 pomoce do dzieci - czy mogą to być wolontariuszki i na jakiej zasadzie mogę z nimi podpisać umowę? Budżet nie pozwala mi na zatrudnienia na etat. Jest to przedszkole publiczne.
Umowy z wolontariuszami - porozumienia, zawiera się na podstawie USTAWY z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie:
Dział III
Wolontariat
Rozdział 1
Przepisy ogólne
Art. 42. 1. Wolontariusze mogą wykonywać, na zasadach określonych w niniejszym rozdziale, świadczenia na rzecz:
1) organizacji pozarządowych oraz podmiotów wymienionych w art. 3 ust. 3 w zakresie ich działalności statutowej, w szczególności w zakresie działalności pożytku publicznego, z wyłączeniem prowadzonej przez nie działalności gospodarczej,
2) organów administracji publicznej, z wyłączeniem prowadzonej przez nie działalności gospodarczej,
3) jednostek organizacyjnych podległych organom administracji publicznej lub nadzorowanych przez te organy, z wyłączeniem prowadzonej przez te jednostki działalności gospodarczej,
4) podmiotów leczniczych w rozumieniu przepisów o działalności leczniczej w zakresie wykonywanej przez nie działalności leczniczej
- zwanych dalej "korzystającymi".
2. Przepisy niniejszego rozdziału stosuje się odpowiednio do wolontariuszy wykonujących na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej świadczenia na rzecz organizacji międzynarodowych, jeżeli postanowienia umów międzynarodowych nie stanowią inaczej.
3. Członek stowarzyszenia może również wykonywać świadczenia, jako wolontariusz, na rzecz stowarzyszenia, którego jest członkiem.
Art. 43. Wolontariusz powinien posiadać kwalifikacje i spełniać wymagania odpowiednie do rodzaju i zakresu wykonywanych świadczeń, jeżeli obowiązek posiadania takich kwalifikacji i spełniania stosownych wymagań wynika z odrębnych przepisów.
Art. 44. 1. Świadczenia wolontariuszy są wykonywane w zakresie, w sposób i w czasie określonych w porozumieniu z korzystającym. Porozumienie powinno zawierać postanowienie o możliwości jego rozwiązania.
2. Na żądanie wolontariusza korzystający jest obowiązany potwierdzić na piśmie treść porozumienia, o którym mowa w ust. 1, a także wydać pisemne zaświadczenie o wykonaniu świadczeń przez wolontariusza, w tym o zakresie wykonywanych świadczeń.
3. Na prośbę wolontariusza korzystający może przedłożyć pisemną opinię o wykonaniu świadczeń przez wolontariusza.
4. Jeżeli świadczenie wolontariusza wykonywane jest przez okres dłuższy niż 30 dni, porozumienie powinno być sporządzone na piśmie.
5. Do porozumień zawieranych między korzystającym a wolontariuszem w zakresie nieuregulowanym niniejszą ustawą stosuje się przepisy ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Witam i proszę o poradę. Zatrudniam nauczyciela w klasie 0 (przy szkole jest oddział 0) na cały etat 22/22, który uczy jeszcze 3/18 godziny (plastyki i muzyki - zajęcia łączone). Czy te godziny mogę liczyć jako nadliczbowe odpracowane, czy musi być osobna umowa.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Mam zapytanie dotyczące wypłaty 6- miesięcznej odprawy nauczycielowi, który otrzymał w maju wypowiedzenie umowy o pracę z art. 20 KN.Nauczyciel skierował sprawę na drogę sadową w związku z rzekomym bezzasadnym wypowiedzeniem umowy o pracę. Jedna sprawa sądowa już się odbyła, druga ma być w październiku. Nauczycielowi należy wypłacić odprawę do końca sierpnia. Czy w takiej sytuacji kiedy nie ma wyroku sądu w powyższej sprawie należy wypłacić odprawę czy dopiero po zakończeniu spraw sądowych?
- Dyrektor udzielił nauczycielowi urlopu na poratowanie zdrowia, na okres od 01.09.2013 do 31.08.2014 r. W trakcie trwania urlopu nauczyciel pozyskał informację, że nabył prawo do przejścia na wcześniejszą emeryturę. Taką informację przekazał dyrektorowi szkoły w ostatnim tygodniu maja 2014 r. Czy nauczyciel może przejść na emeryturę bezpośrednio po zakończeniu urlopu zdrowotnego, czy też powinien wrócić do pracy, a jeśli tak, to na jaki okres? Czy dyrektor może przerwać nauczycielowi urlop zdrowotny na wniosek nauczyciela? Jaka, w przypadku przejścia na wcześniejszą emeryturę, powinna być forma rozwiązania stosunku pracy z nauczycielem, który przebywa na urlopie zdrowotnym? Czy umowę o pracę można rozwiązać "z dnia na dzień", na wniosek nauczyciela, np. na zasadzie porozumienia stron?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielowi do przejścia na emeryturę, od 01.09.2013 r., pozostał jeden rok pracy. Czy w tym ostatnim roku przed emeryturą, nauczyciel może skorzystać z urlopu zdrowotnego? Czy w trakcie przebywania na rocznym urlopie zdrowotnym nauczyciel może złożyć wniosek o przejście na emeryturę, czy też musi wrócić do pracy, a jeżeli tak, to na jaki okres?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Kwalifikacje nauczyciela pozalekcyjnych zajęć wychowawczych w szkole podstawowej specjalnej zorganizowanej przy podmiocie leczniczym (szkoła przyszpitalna). Pytanie: Czy nauczycielka, która ukończyła studia licencjackie z edukacji wczesnoszkolnej (jest to Jej podstawowy i jedyny kierunek, który obecnie posiada) może być zatrudniona w szkole podstawowej specjalnej działającej na terenie oddziałów szpitalnych dla dzieci jako nauczyciel z pełnymi kwalifikacjami do pracy w tego rodzaju placówce (praca z przewlekle chorymi)?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe