Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W związku z Rozporządzeniem RADY MINISTRÓW z dnia 7 sierpnia 2017 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych Wójt przygotował nowy Regulamin wynagradzania pracowników samorządowych, w którym uwzględnił kwoty minimalnego wynagrodzenia w zależności od grupy zaszeregowania jednocześnie obniżając wysokość premii regulaminowej z 25 % do 5%. Wójt polecił dyrektorom wprowadzić zarządzeniem dyrektora szkoły nowy regulamin tłumacząc, że tyle ma środków w budżecie i więcej szkoły nie otrzymają. Jak ma się zachować dyrektor w takiej sytuacji, czy może wprowadzić regulamin przygotowany przez Wójta, czy dyrektor ma obowiązek wypowiedzieć w takiej sytuacji warunki płacy swoim pracownikom ponieważ zmiana jest na niekorzyść pracowników.
Dyrektor samorządowej jednostki oświatowej dysponuje środkami na wynagrodzenia, przewidzianymi w planie finansowym oraz zapewnionymi na działalność placówki przez organ prowadzący (art. 10 ust. 1, art. 68 ust. 1 pkt 5 PO). W sytuacji, gdy na skutek podwyżek stawek zasadniczych wynagrodzenia, organ prowadzący nie jest w stanie zapewnić środków pozwalających na ich pokrycie przy jednoczesnym utrzymaniu na dotychczasowym poziomie innych składników wynagrodzeń i nie zostanie podwyższona kwota środków na wynagrodzenia w planie finansowym, należałoby uznać zaistnienie konieczności dokonania przez dyrektora zmiany regulaminu wynagradzania na niekorzyść pracowników (w tym przypadku odnośnie premii regulaminowej), które wejdą w życie nie tylko na skutek samej zmiany tego regulaminu, ale również po dokonaniu wypowiedzeń zmieniających i upływie okresów wypowiedzenia z nich wynikających (art. 772 § 5 w zw. z art. 24113 § 2 KP).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- W poradni psychologiczno-pedagogicznej tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć pedagogów, psychologów, logopedów wynosi 20 godzin. Dotychczas wszyscy specjaliści pracowali w systemie 4 godziny przez 5 dni w tygodniu. Rada Pedagogiczna prosi o zmianę i zróżnicowanie: dla pedagogów i psychologów praca w systemie - 5 godz, 5 godz, 4 godz., 3 godz., 3 godz.; dla logopedów - tak jak dotychczas praca w systemie - 4 godziny przez 5 dni. Czy takie zróżnicowanie (uzasadnione z uwagi na specyfikę pracy różnych specjalistów) jest zgodne z prawem? CHODZI O TO CZY ZACHOWANA JEST ZASADA RÓWNOŚCI ZATRUDNIENIA. Bardzo proszę o komentarz i interpretację.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Pracownica zatrudniona na czas nieokreślony. Urodzona 25.01.1959r. Przedstawiam sytuację: od 01.09.2014 r. do 11.03.2015r -zwolnienie lekarskie (182 dni) od 12.03.2015 do 09.07.2015r świadczenia rehabilitacyjne. Pracownica starała się o rentę -otrzymała odpowiedz negatywną. Wróciła do pracy 10.07.2015r, a od 03.08.2015r do 20.12.2015r znów przebywa na zwolnieniu lekarskim( być może, że znów będzie 182 dni , a potem starania o świadczenia rehabilitacyjne). Moje pytanie brzmi. Czy mogę obecnie zwolnić pracownika na podstawie wyżej opisanej sytuacji? Jeśli nie to kiedy mogę rozwiązać umowę z takim pracownikiem który tak dużo choruje? Kiedy pracownica zostanie objęta ochroną przedemerytalną wg obowiązujących na dzień dzisiejszy przepisów? Bardzo proszę o poradę.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Właśnie otrzymaliśmy informację o zamiarze likwidacji przez organ prowadzący naszej szkoły. Władze gminy tłumaczą, że szkoła jest za droga w utrzymaniu (uczęszcza do niej 49 uczniów). Nauczyciele i dyrektor, aby zminimalizować koszty, są gotowi zrezygnować z przysługujących im dodatków np. za wychowawstwo czy funkcyjnego. Czy mają do tego prawo?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel oddziału zerowego w szkole podstawowej będzie miał dzieci 5- i 6-letnie - przewaga dzieci 5-letnich - jakie powinien mieć pensum 22 czy 25 (organ prowadzący chce podwyższyć na 25 tłumacząc, że Karta N-la mówi o dzieciach 6-letnich w zerówce).
- Proszę o podanie przykładowych kryteriów jakimi powinien kierować się dyrektor szkoły prócz tak oczywistych jak brak godzin z powodu likwidacji oddziałów.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe