Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W związku z tym, iż ma być jeden statut, to który artykuł znajduje zastosowanie do statutu 112 czy 98 prawa oświatowego? W przykładowym statucie ośrodka szkolno-wychowawczego w Państwa zasobach (ze stanem prawnym na dzień 1-go września br.) jest statut ośrodka, który odsyła do statutów poszczególnych szkół, dlaczego? W takim razie czy szkoła podstawowa specjalna wchodząca w skład ośrodka nie funkcjonuje odrębnie, np. w przypadku likwidacji ośrodka automatycznie zostaje zlikwidowana szkoła specjalne?
Specjalny ośrodek szkolno-wychowawczy, niezależnie od tego, że jest placówką, to jednocześnie jest rodzajem zespołu, gdyż w jego skład wchodzą różne typy szkół ( np. szkoła podstawowa specjalna, gimnazjum specjalne, branżowa szkoła I stopnia specjalna, szkoła specjalna przysposabiająca do pracy ), a także może wchodzić w jego skład przedszkole specjalne. Przepisy stanowią, że każda szkoła ( przedszkole) posiada statut ( w poprzednim stanie prawnym do 31 sierpnia 2017r. - art.58 ust. 6 ustawy z dnia 7 września o systemie oświaty ( Dz.U. z 2016r. poz. 1943 z późn.zm.) ; od 1 września 2017r. – art. 88 ust. 7 ustawy z dnia 14 grudnia 2016r. Prawo oświatowe ( Dz.U. z 2107r. poz.59 i 949).
Zawartość statutu szkoły określa art.98 -99 ustawy Prawo oświatowe, zawartość statutu przedszkola określa art. 102, a zawartość placówki – art.112 tej ustawy.
Przekształconej szkole podstawowej specjalnej oraz branżowej szkole I stopnia specjalnej ( z formalnego punktu widzenia nowopowstałej) pierwszy statut nada organ prowadzący w terminie do 30 listopada 2017r. W tym przypadku zastosowanie znajdą przepisy art.88 ust.7 ustawy z dnia 14 grudnia 2016r. – Prawo oświatowe ( Dz.U. z 2017r. poz.59 i 949), zgodnie z którym organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego zakładając szkołę podpisuje akt założycielski i nadaje pierwszy statut.
Do dnia 30 listopada 2017r. organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego podejmie uchwały potwierdzające przekształcenie dotychczasowych szkół podstawowych specjalnych , zasadniczych szkół zawodowych specjalnych odpowiednio w ośmioletnie szkoły podstawowe specjalne, branżowe szkoły I stopnia specjalne, o których mowa w ustawie Prawo oświatowe. Do uchwał tych, w formie załączników, dodane zostaną statuty szkół przekształcanych. W ośrodkach, których funkcjonują w/w szkoły, obok statutów jednostek wchodzących w jego skład, obowiązuje także statut ośrodka, uwzględniający postanowienia dotyczące tych jednostek.
W związku z tym, po otrzymaniu uchwalonego przez organ prowadzący statutu przekształcanej szkoły, rada pedagogiczna lub rada ośrodka, zgodnie z przepisami ustawy Prawo oświatowe winna dokonać zmiany statutu ośrodka, uwzględniając i dostosowując do specyfiki ośrodka postanowienia odnoszące się do przekształcanej szkoły/ przekształcanych szkół.
W przedmiotowej sprawie mają zastosowanie przepisy art.72 ust.1, art.80 ust. 2 pkt 1 i art.91 ust.6 ustawy Prawo oświatowe, a także art.322 ustawy Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe.
Wracając do pytania: Czy w specjalnym ośrodku szkolno-wychowawczym w skład, którego wchodzą trzy szkoły powinien być odrębny statut dla ośrodka oraz odrębny dla każdej ze szkół wchodzących w jego skład? - to należy odpowiedzieć twierdząco. Każda ze szkół wchodzących w skład ośrodka powinna mieć statut, którego zawartość określa art.98- 99 ustawy Prawo oświatowe oraz statut ośrodka zawierający treści określone w art.112 ust.1 tej ustawy. Zgodnie z dyspozycją art.112 ust.2 ustawy Prawo oświatowe minister właściwy do spraw oświaty i wychowania ma określić, w drodze rozporządzenia, ramowy statut specjalnego ośrodka szkolno-wychowawczego, w tym ogólne zasady organizacji ośrodka, a także zakresy spraw, które powinny być ustalone w statucie ośrodka.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Rodzic złożył podanie do szkoły wraz z kompletem dokumentów odebranych z poprzedniej szkoły 29 grudnia 2021 r., uczeń został przyjęty do II klasy szkoły przysposabiającej do pracy od 1 stycznia 2022 r. i z tym dniem wpisany do księgi uczniów. Poprzednia szkoła upiera się przy wersji, że mama złożyła podanie o wypisanie ucznia z poprzedniej szkoły z dniem 3 stycznia 2022 r. (i taki zapis umieszczono też w SIO), więc my możemy ucznia przypisać do oddziału dopiero od 4 stycznia 2022 r., w związku z czym nie możemy się ubiegać o wypłatę z powiatu subwencji na tego ucznia w miesiącu styczniu (jesteśmy szkołą niepubliczną). Czy jest to poprawne działanie tamtej szkoły i czy moglibyśmy się gdzieś odwołać w tej sprawie?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Na uroczystości szkolne została zaproszona delegacja z zaprzyjaźnionego ze szkołą miasta z zagranicy. Proszę o informację, czy szkoła może pokryć koszty noclegu i wyżywienia zaproszonych gości? Czy za zgodą organu prowadzącego w paragrafie 4210 szkoła może umieścić – wydatki reprezentacyjne?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Witam,
mam taką nietypową prośbę: proszę o podanie listy dokumentów jakie muszą być w szkole? Ponieważ biurokracja nas przytłacza, chciałbym wiedzieć jakie dokumenty są niezbędne, jeśli o pracę placówki, jak i dokumentację pracy nauczyciela?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy w wakacje powinno być prowadzone udzielanie pomocy psychologiczno-pedagogicznej w przedszkolu niepublicznym?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Rodzice wpłacają składki na Radę Rodziców. Czy powinnam wydać rodzicom pokwitowanie na druku KP?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe