Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
We wrześniu 2020 r. zatrudniłam w szkole podstawowej na zastępstwo nauczyciela z tytułem naukowym doktora. Nauczycielka nie posiadała żadnego stopnia awansu zawodowego więc została zatrudniona jako nauczyciel stażysta. Z przedstawionych dokumentów wynika, że Pani nie posiada statusu nauczyciela akademickiego oraz nie wykazała 5-letniego okresu pracy w szkole wyższej. Jednak zwróciła się do Wydziału Edukacji z wnioskiem o nadanie stopnia awansu nauczyciela mianowanego. Po analizie dokumentów urząd odmówił nadania w/w stopnia. Czy wobec art. 9a ust.3 ustawy Karta Nauczyciela (a właściwie drugiej części ustępu tj. " lub osoby posiadające co najmniej 5-letni okres pracy i znaczący dorobek zawodowy uzyskują z dniem nawiązania stosunku pracy w szkole stopień nauczyciela kontraktowego") mogę nadać nauczycielce stopień nauczyciela kontraktowego? Czy 5-letni okres pracy dotyczy jakiejkolwiek pracy na jakimkolwiek stanowisku, czy to dotyczy pracy na uczelni wyższej jako nauczyciel akademicki? Czy akt nadania należy wydać wstecz od 1 września 2020 r. czy od tego roku. Decyzję Wydziału Edukacji o odmowie nadania aktu nauczyciela mianowanego nauczycielka dostarczyła mailowo 23 grudnia 2020 r.
Na podstawie zbyt ogólnej treści pytania nie można stwierdzić, czy danej osobie można nadać stopień nauczyciela kontraktowego. Zgodnie z art. 9a ust. 3 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2019 r., poz. 2215 ze zm. jest to możliwe w przypadku osoby posiadającej co najmniej pięcioletni okres pracy i znaczący dorobek zawodowy. Pięcioletni okres pracy dotyczy jakiejkolwiek pracy na dowolnym stanowisku. Natomiast samo posiadanie tytułu doktora jeszcze nie świadczy o posiadaniu znaczącego dorobku zawodowego, ponieważ w ogóle nie wiadomo, czy dotyczy on kwalifikacji lub umiejętności przydatnych do pracy na stanowisku nauczyciela. Zgodnie z orzecznictwem, o znaczącym dorobku zawodowym można mówić jedynie wówczas, gdy jest on ponadprzeciętny, znacznie przewyższający dorobek zawodowy wymagany od ogółu nauczycieli. Powinien znaleźć odzwierciedlenie w przyznanych w dotychczasowej pracy nagrodach i wyróżnieniach, ewentualnie także w dyplomach czy świadectwach potwierdzających uzyskanie dodatkowych kwalifikacji, umiejętności przydatnych w pracy nauczyciela. Długoletniego zatrudnienia, a nawet zaangażowania w pracy zawodowej, które powinno cechować każdego pracownika, nie można utożsamiać ze znaczącym dorobkiem zawodowym (wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 29 lipca 2011 r., I OSK 312/11; wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 3 lipca 2012 r., II SA/Rz 385/12). Nadanie stopnia awansu nauczyciela kontraktowego byłoby możliwe od 1 września 2020 r., gdy już wtedy nauczyciel posiadał 5-letni staż pracy oraz znaczący dorobek zawodowy, czyli gdy tytuł doktora został uzyskany w dziedzinie przydatnej do pracy pedagogicznej (art. 9B ust. 4 pkt 1 KN).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Wniosek o rozpoczęcie stażu na kolejny stopień awansu zawodowego. Czy zapis art. 9d KN stanowiący o tym, iż "nauczyciel zaczyna staż z początkiem roku szkolnego, nie później jednak niż w ciągu 14 dni od dnia rozpoczęcia zajęć, na swój wniosek skierowany do dyrektora szkoły (...)" oznacza, że nauczyciel może złożyć wniosek z datą 10 września, w którego treści wnioskuje o rozpoczęcie stażu z dniem 1 września? Czy dotyczy to wyłącznie nauczycieli, którzy zatrudnieni są po 1 ale przed 14 września i staż rozpoczynają później niż z początkiem roku szkolnego? Jaka data powinna widnieć jako data wniosku?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Dzień dobry,
powracam do mojego pytania o ocenę pracy nauczyciela w 2 i ostatnim roku przygotowania do zawodu nauczyciela w przypadku skrócenia stażu do 3 lat. Jak mam ocenić pracę w ostatnim 3 roku, jeśli ostatnia ocena była w drugim roku do 31 sierpnia, a ocena powinna objąć 12 miesięcy od dnia ostatniej oceny. Kiedy powinny odbyć się mianowania, we wrześniu? po upływie terminu kolejnej oceny, po 31 sierpnia.
Art. 6a. 1. Praca nauczyciela podlega ocenie. Ocena pracy nauczyciela może być dokonana w każdym czasie, nie wcześniej jednak niż po upływie roku od dokonania oceny poprzedniej, z inicjatywy dyrektora szkoły.
Z góry dziękuję za odpowiedź
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Czy w akcie nadania stopnia awansu zawodowego na stopień nauczyciela kontraktowego w informacji o prawie do odwołania się od decyzji powinno być napisane, że nauczyciel może odwołać się do organu prowadzącego (w naszym przypadku wójta gminy) ZA POŚREDNICTWEM DYREKTORA SZKOŁY oraz czy należy umieścić następującą informację: „W trakcie biegu terminu do wniesienia odwołania strona można zrzec się prawa do wniesienia odwołania od decyzji Dyrektora .... do Wójta Gminy …… Z dniem doręczenia Dyrektorowi …. oświadczenia o zrzeczeniu się prawa do wniesienia odwołania przez stronę postępowania decyzja staje się ostateczna i prawomocna i nie jest możliwe skuteczne cofnięcie oświadczenia o zrzeczeniu się prawa do wniesienia odwołania”?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel kontraktowy rozpoczął w mojej szkole awans zawodowy na nauczyciela mianowanego z dniem 01.09.2015r., jednak zrezygnował z pracy z dniem 31.08.2016r. Opiekun stażu napisał projekt oceny - pozytywna, Rada Rodziców wystawiła pozytywną opinię. Jako dyrektor szkoły, biorąc pod uwagę opinię i projekt oceny opiekuna również wystawiłam pozytywną ocenę za okres stażu.
W uzasadnieniu w jednym z punktów znalazły się informacje o słabych stronach nauczyciela (ujęte zresztą w projekcie oceny opiekuna). Nauczyciel odwołał się od tych stwierdzeń. Czy miał prawo odwołać się od nieprzychylnych uwag zawartych w uzasadnieniu pozytywnej oceny za okres stażu? Jeśli tak to na jakiej podstawie prawnej?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka, która rozpoczęła awans zawodowy na mianowanego jest w ciąży. Termin rozwiązania to koniec kwietnia 2025r. Natomiast staż na nauczyciela mianowanego to maj 2026r. Po urlopie macierzyńskim nauczycielka planuje wrócić do pracy.
W związku z powyższym mam pytanie, czy okres ewentualnych zwolnień lekarskich wydłuża okres stażu o każdy dzień zwolnienia czy np. tylko te zwolnienia, które są ponad 30 dni.
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe