Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Wicedyrektor, który we wrześniu 2021 r. nabył prawa emerytalne, chce przejść na emeryturę w kwietniu 2022 r., ale nadal pracować. Czy mogę z nim podpisać umowę na czas nieokreślony, czy tylko do końca zajęć dydaktycznych?
W świetle art. 10 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (t.j. Dz. U. z 2021 r., poz. 1762) podstawą nawiązania stosunku pracy z nauczycielem jest umowa o pracę lub mianowanie, dla nauczycieli posiadających stopień nauczyciela mianowanego lub dyplomowanego. W przypadku umów o pracę mogą to być umowy zawarte na czas określony lub nieokreślony, jednakże przepisy Karty Nauczyciela przewidują prymat zatrudnienia na podstawie umowy na czas nieokreślony.
Zasadą jest, że stosunek pracy z nauczycielem kontraktowym nawiązuje się na czas nieokreślony. Zasadą jest też, że w przypadku braku warunków do zatrudnienia nauczyciela mianowanego lub dyplomowanego stosunek pracy z nauczycielem nawiązuje się na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony w niepełnym wymiarze. W odniesieniu do obu tych zasad zawierania umów na czas nieokreślony przewidziano wyjątek w przepisie art. 10 ust. 7 Karty Nauczyciela. Zatrudnienie nauczyciela na podstawie umowy o pracę na czas określony jest możliwe w przypadku:
1. zaistnienia potrzeby wynikającej z organizacji nauczania,
2. zastępstwa nieobecnego nauczyciela, w tym w trakcie roku szkolnego.
Wyjątkowość zatrudnienia na czas określony nauczyciela kontraktowego, mianowanego i dyplomowanego podkreślają dalsze przepisy art. 10 Karty Nauczyciela, regulujące przekształcenie umów o pracę zawartych na czas określony na umowy o pracę zawarte na czas nieokreślony lub mianowanie. Zgodnie z art. 10 ust. 12 Karty Nauczyciela okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony zawartej w przypadku zaistnienia potrzeby wynikającej z organizacji nauczania, zgodnie z ust. 7, a także łączny okres zatrudnienia na podstawie tych umów między tymi samymi stronami stosunku pracy nie może przekraczać 36 miesięcy.
Dyrektor szkoły musi zatem ocenić, czy istnieje potrzeba wynikająca z organizacji nauczania, która powoduje, że nauczyciel może być zatrudniony tylko w ograniczonej perspektywie czasowej. Jeżeli w dniu zawarcia umowy dyrektor szkoły oceni, że są możliwości zatrudnienia nauczyciela w kolejnych latach szkolonych, powinien z byłym już wicedyrektorem zawrzeć umowę na czas nieokreślony.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczycielka dyplomowana zatrudniona na czas nieokreślony złożyła wniosek o urlop macierzyński i rodzicielski i aktualnie przebywa na tym urlopie. Urlop macierzyński 07.03.2018 r. – 24.07.2018 r. urlop rodzicielski 25.07.2018 r. – 5.03.2019 r. po ww urlopach wnioskowała o udzielenie urlopu wypoczynkowego w wymiarze 42 dni od 6.03.2019 r. – 16.04.2019 r.
Aktualnie nauczycielka chciałaby wrócić do pracy na pół etatu od 01.12.2018 r. i jednocześnie korzystać z urlopu rodzicielskiego. Jak prawidłowo wyliczyć przedłużenie urlopu rodzicielskiego w związu z powrotem do pracy na poł etatu? Proszę o szczegółowe rozpisanie dat. Proszę również o podstawę prawną.
Czy w związku z powyższym z nauczycielem należy zawrzeć nową umowę czy unormować to angażem na rok szkolny 2018/19.
Co z zaległym urlopem wypoczynkowym? (czy w tym przypadku może zostać udzielony od np. 17 czerwca 2019 do 8.09.2019 r. wtedy zostałby udzielony zaległy urlop a bezpośrednio po nim bieżący urlop w sumie 82 dni). Czy urlop wypoczynkowy musi być udzielony bezpośrednio po zakończeniu urlopu rodzicielskiego?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel przebywa na urlopie dla poratowania zdrowia do 15.08. 2016r. W związku z organizacją roku szkolnego 2016/2017 zostało wręczone nauczycielowi ograniczenie godzin. W dn. dzisiejszym jednak zamiast wyrażenia zgody lub odmowie, nauczyciel złożył wniosek o udzielenie dwuletniego urlopu bezpłatnego.Czy należy przenieść nauczyciela w stan nieczynny czy udzielić urlopu zgodnie z wnioskiem ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Zakonnica wzięła zwolnienie lekarskie z opieką na inną zakonnicę (nie są spokrewnione), czy zakład pracy powinien zapłacić za ten dzień zwolnienia lekarskiego? Czy jest to dzień usprawiedliwionej nieobecności?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel był zatrudniony przez 20 lat na czas nieokreślony w placówce feryjnej. Z dniem 27.09.2021 r. przeszedł na emeryturę. Od 28.09.2021 r. został ponownie zatrudniony na zastępstwo w tej samej szkole. Stosunek pracy skończy się 14.01.2022 r. W naszym województwie ferie zimowe wypadają w terminie od 17.01 do 30.01.2022 r. Za ile dni nauczycielowi należy się ekwiwalent?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Dyrektor szkoły ponadgimnazjalnej został wybranym przewodniczącym Rady Gminy w gminie w, której mieszka na stale a pełni funkcje dyrektora w szkole ponadgimnazjalnej do której dojeżdża i jest prowadzona przez starostwo powiatowe. Starosta jest jego pracodawcą. Czy dyrektor jest zobowiązany do brania urlopu na prowadzenie sesji i innych czynności związanych z pełnieniem funkcji radnego? Nadmieniam jednocześnie, że dyrektor ma nie limitowany czas pracy.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe