Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Witam! Bardzo proszę o odpowiedź na pytanie: Czy dodatek stażowy, przysługujący za czas choroby, należy przyjąć do podstawy naliczenia dodatkowego wynagrodzenia rocznego("trzynastki")?
Stanowisko Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 stycznia 2011 r.
w sprawie wliczania dodatku stażowego do podstawy dodatkowego wynagrodzenia rocznego
(DPR-V-053-6-BW/MŻ/2011):
"W myśl art. 4 ust. 1 ww. ustawy, wynagrodzenie roczne ustala się w wysokości 8,5% sumy wynagrodzenia za pracę otrzymanego przez pracownika w ciągu roku kalendarzowego, za który przysługuje to wynagrodzenie, uwzględniając wynagrodzenie i inne świadczenia ze stosunku pracy przyjmowane do obliczenia ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy, a także wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy oraz wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy przysługujące pracownikowi, który podjął pracę w wyniku przywrócenia do pracy.
Przepis ten odwołuje się pośrednio do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop. Zgodnie z § 6 (w związku z § 14) rozporządzenia, ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy, a także odpowiednio dodatkowe wynagrodzenie roczne ustala się z uwzględnieniem wynagrodzenia i innych świadczeń ze stosunku pracy, z wyłączeniem określonych w tym przepisie tytułów. W świetle § 15 i 16 rozporządzenia, składniki wynagrodzenia przysługujące pracownikowi comiesięcznie w stałej wysokości, lub przysługujące za okresy nie dłuższe niż 1 miesiąc, uwzględnia się przy ustalaniu ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy. Przepisy te dotyczą składników wynagrodzenia mających charakter roszczeniowy.
Jeśli zatem, zgodnie z przepisami określającymi warunki wynagradzania danej grupy pracowników sfery budżetowej, dodatek za wieloletnią pracę przysługuje pracownikom za dni usprawiedliwionej nieobecności w pracy, za które otrzymują oni wynagrodzenie, jak i za dni nieobecności w pracy z powodu niezdolności do pracy wskutek choroby albo konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem lub chorym członkiem rodziny, za które pracownik otrzymuje z tego tytułu zasiłek z ubezpieczenia społecznego -Departament wyraża pogląd, że powinien być on w całości uwzględniony w podstawie wymiaru dodatkowego wynagrodzenia rocznego.
Takie uregulowanie znajduje się np. w odniesieniu do pracowników samorządowych, w § 7 ust. 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 marca 2009 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych, zgodnie z którym dodatek za wieloletnią pracę przysługuje pracownikowi za dni, za które otrzymuje wynagrodzenie, oraz za dni nieobecności w pracy z powodu niezdolności do pracy wskutek choroby albo konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem lub chorym członkiem rodziny, za które pracownik otrzymuje z tego tytułu zasiłek z ubezpieczenia społecznego. "
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczycielka ur. 1.1.1958r. złożyła w zakładzie pracy podanie o rozwiązanie stosunku pracy zawartego poprzez mianowanie w dniu 31.08.2018r.na mocy porozumienia stron w związku z zamiarem przejścia na emeryturę. Bardzo proszę o podanie podstawy prawnej do świadectwa pracy dla tej osoby.
Bardzo proszę o wzór pism:
1. odprawie emerytalnej dla nauczyciela
2. oraz 6 – miesięcznej odprawie z tytułu zwolnienia nauczyciela
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Podstawa prawna do rozwiązania umowy za porozumieniem stron, czy wypisujemy świadectwo pracy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy wymagany okres 7 lat pracy przy udzielaniu urlopu dla poratowania zdrowia dotyczy pracy w szkole w której nauczyciel występuje o urlop, czy też całego okresu pracy nauczyciela?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel przebywał 16 dni na zwolnieniu lekarskim w grudniu 2023r.
1 grudnia otrzymał pełne wynagrodzenie, a chorobowy 80% za te dni został naliczony w styczniu 2024r.
W styczniu 2024r.nauczyciel nie przebywał na L4.
Czy podwyżka z wyrównaniem od stycznia jest naliczana za miesiąc styczeń za 16 dni chorobowego czyli 80%, a pozostałe dni 100%, czy za cały styczeń bez chorobowego?
Proszę o odpowiedź.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Ile dni urlopu za 2020 może wybrać pracownik obsługi odchodzący na emeryturę w sierpniu br.-czy proporcjonalnie tj. za 8 miesięcy czy 26 dni?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe