Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Witam! Jestem dyrektorem i zamierzam 1 września br. przejść na emeryturę. Czy mam możliwość wyboru sposobu jej naliczona według starych czy nowych zasad, jeżeli tak, to która forma jest dla mnie korzystniejsza? Proszę o podstawę prawną. Dziękuję
Nauczyciele mogą przejść na emeryturę na kilka różnych sposobów, w zależności od tego, jakie spełniają warunki.
Z wcześniejszych emerytur na starych, korzystniejszych zasadach mogą skorzystać osoby urodzone między 1 stycznia 1949 r. a 31 grudnia 1968 r., które do końca 2008 r. osiągnęły wymagany wiek i staż pracy.
W przypadku nauczycieli jest to 30 lat pracy (według Karty Nauczyciela - Art. 88) lub według ustawy o FUS - 55 lat i 20 lat stażu.
Pomostówki, obecnie, przysługują jedynie nauczycielom zatrudnionym w młodzieżowych ośrodkach wychowawczych i socjoterapii, ośrodkach szkolno-wychowawczych, schroniskach dla nieletnich i zakładach poprawczych. Dodatkowo kobiety muszą mieć ukończone 55 lat, 20 lat pracy w tym 15 lat w powyższych instytucjach na pełnym etacie.
Świadczenie kompensacyjne to kolejna alternatywa dla nauczycieli. Jednak z takiego świadczenia mogą skorzystać nauczyciele, którzy mają: 30 lat ubezpieczenia wraz ze studiami, w tym 20 "przy tablicy", ukończone 55 lat w latach 2009-2014. W kolejnych latach wymagany wiek będzie wzrastał, aż osiągnie 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn (ustawa z dnia 22 maja 2009 r. o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych).
Jeżeli nauczyciel nie spełnia żadnych z powyższych warunków, podlega powszechnym zasadom, czyli po osiągnięciu wieku emerytalnego - na tą chwilę 60 lat kobiety i 65 lat mężczyźni (art. 184 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Na podstawie § 19 rozporządzenia w sprawie sposobu prowadzenia dokumentacji przebiegu nauczania, przedszkole, szkoła i placówka gromadzi, w indywidualnej teczce dla każdego dziecka, ucznia, uczestnika zajęć rewalidacyjno-wychowawczych, słuchacza lub wychowanka objętego odpowiednio kształceniem specjalnym, zajęciami rewalidacyjno-wychowawczymi lub pomocą psychologiczno-pedagogiczną dokumentację badań i czynności uzupełniających prowadzonych w szczególności przez pedagoga, psychologa, logopedę, doradcę zawodowego, terapeutę pedagogicznego, lekarza oraz innego specjalistę, a także indywidualne programy edukacyjno-terapeutyczne oraz indywidualne programy zajęć.
Proszę o wyjaśnienie, czy "indywidualną teczkę" zakłada wychowawca klasy, kto ją przechowuje i co rozumiemy przez "dokumentacja badań i czynności uzupełniających".
Jeżeli w szkole pomocą psychologiczno-pedagogiczną objętych jest ok. 300 uczniów(zajęcia specjalistyczne, rozwijające itp.) Czy to oznacza, że tyle "indywidualnych teczek" powinniśmy posiadać?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Co rozumienie się pod wyrażeniem niezdolność nauczyciela do pracy, czy tylko choroba nauczyciela czy również opieka nad dzieckiem , które jest chore czy tez nad chorym rodzicem?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Do I klasy będzie uczęszczać uczennica z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym. Jak mam zorganizować nauczanie w szkole ogólnodostępnej? Kto może prowadzić z uczennicą zajęcia (kwalifikacje)? Uczennica jest w trakcie badań w PPP.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Jeśli nauczyciel otrzyma karę dyscyplinarną wymierzoną przez komisję dyscyplinarną w postaci – zwolnienie z pracy, to czy ma to zastosowanie do wszystkich aktualnych umów o pracę, czy tylko dotyczy to umowy o pracę w placówce, w której nauczyciel dopuścił się czynu naruszającego prawa i dobro dziecka?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Urząd Miasta nie przekazał miesięcznej dotacji na dzieci dla przedszkola niepublicznego w miesiącu lutym. Na informacji o kwocie przyznanej dotacji był wskazany termin przekazania środków do dnia 29 lutego 2020 r. Wynagrodzenia nauczycieli oraz ZUS-y zostały pokryte ze środków organu prowadzącego.
Czy rozliczenie tych wydatków z dotacji będzie rodziło problemy w przyszłości przy kontroli? Czy Urząd Miasta może dowolnie realizować terminy przelewów tych środków z dotacji?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe