Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Witam! Jestem dyrektorem szkoły podstawowej (feryjnej) i jednocześnie nauczycielem. Kilka dni temu otrzymałam pismo burmistrza, w którym polecił mi taką organizację pracy szkoły, w tym dyrektora, wicedyrektora i sekretarza szkoły, by w czasie ferii zimowych i letnich szkoła była czynna we wszystkie dni robocze. Jednocześnie polecił, by każdorazowo przedkładać, przez dyrektora szkoły, burmistrzowi wniosek o udzielenie urlopu wypoczynkowego oraz kserokopii karty urlopowej wicedyrektora i sekretarza szkoły. Powołał się przy tym na przepisy: art. 100 paragraf 1 Kodeksu pracy w zw. z art.30 ust.2 pkt 5 ustawy z dnia 8 marca 1990 o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.) oraz art. 34a ust. 2 pkt 3 w zw. z art. 5c pkt 3 oraz art. 39 ust. 1. pkt1 i ust. 3 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.Czy takie polecenie jest zgodne z prawem i czy dyrektor musi wypełniać kartę urlopu, określić jego wymiar i prosić o urlop organ prowadzący. Sekretarz szkoły wykorzystywał urlop w większości w lipcu i sierpniu, by nie był on w trakcie roku szkolnego i nie dezorganizował pracy szkoły i sekretariatu. Pozdrawiam! Janina
Jeżeli szkoła jest placówką feryjną, a dyrektor jest nauczycielem, to polecenia burmistrza są niezgodne z przepisami prawa.
Kwestię urlopów nauczycieli (w tym również dyrektorów będących nauczycielami!) reguluje w całości Karta Nauczyciela. Nie ma mowy o żadnych kartach urlopowych, planach urlopów czy innych wymogach określonych w przepisach ogólnych.
Art. 64. 1. Nauczycielowi zatrudnionemu w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie letnie i zimowe, przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze odpowiadającym okresowi ferii i w czasie ich trwania.
4. W ramach ustalonego w ust. 1 wymiaru urlopu wypoczynkowego nauczyciel ma prawo do nieprzerwanego co najmniej czterotygodniowego urlopu wypoczynkowego.
Art. 66. 1. W razie niewykorzystania urlopu wypoczynkowego w całości lub części w okresie ferii szkolnych z powodu niezdolności do pracy wywołanej chorobą lub odosobnieniem w związku z chorobą zakaźną, urlopu macierzyńskiego, odbywania ćwiczeń wojskowych albo krótkotrwałego przeszkolenia wojskowego - nauczycielowi przysługuje urlop w ciągu roku szkolnego, w wymiarze uzupełniającym do 8 tygodni. Urlop uzupełniający w ciągu roku szkolnego przysługuje również dyrektorowi i wicedyrektorowi szkoły, którzy na polecenie lub za zgodą organu prowadzącego szkołę nie wykorzystali urlopu w czasie ferii szkolnych z powodu wykonywania zadań zleconych przez ten organ lub prowadzenia w szkole inwestycji albo kapitalnych remontów.
Z powyższego wynika, że:
1. 1. Przepisy dot. urlopu nauczyciela dotyczą również urlopu dyrektora i wicedyrektora szkoły.
2. 2. Okresem urlopowym dla nauczycieli (i dyrektorów!) szkół feryjnych jest tylko okres ferii zimowych i letnich. Nie ma możliwości udzielenia urlopu wypoczynkowego nauczycielowi lub dyrektorowi w trakcie roku szkolnego.
3. 3. W trakcie ferii zimowych i wakacji dyrektor, tak samo jak nauczyciel ma odpoczywać, a nie pracować. W przypadku dyrektora organ prowadzący może wyjątkowo zobowiązać go do pracy podczas urlopu w następujących przypadkach:
- wykonywanie zadań zleconych przez organ prowadzący,
- prowadzenie w szkole inwestycji albo kapitalnych remontów.
Jeżeli taka sytuacja nastąpi, dyrektorowi i wicedyrektorowi przysługuje uzupełniający urlop wypoczynkowy w wymiarze do 8 tygodni w trakcie następnego roku szkolnego.
Reasumując, dyrektor i wicedyrektor podczas ferii zimowych i letnich przebywają na urlopie wypoczynkowym. Nie wypisują żadnej karty urlopowej i do nikogo nie składają wniosku o urlop – odbywa się to z mocy ustawy.
Dyrektor nie ma obowiązku przekazywania burmistrzowi wniosków o udzielenie urlopu oraz kart urlopowych swoich pracowników. Powoływanie się przez burmistrza na art. 34a ust. 3 Karty Nauczyciela (nadzorowi podlega w szczególności przestrzeganie przepisów dotyczących organizacji pracy szkoły i placówki) jest błędne. Organizacja pracy szkoły to nie godziny otwarcia i pracy szkoły czy sekretariatu, a czynności związane ze wszystkim tym, co wynika z arkusza organizacji, a więc organizacji procesu nauczania.
Nie ma żadnych podstaw do tego, aby szkoła musiała być otwarta przez całe ferie czy wakacje. Wręcz przeciwnie – najrozsądniej, z uwagi na specyfikę zakładu pracy, jakim jest szkoła, jest udzielać urlopu pracownikom w trakcie ferii i wakacji, żeby nie dezorganizować pracy w trakcie roku szkolnego.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Proszę o wyjaśnienie pewnej kwestii związanej z naborem , który będę prowadził w swojej szkole we wrześniu 2019.
Jest to szkoła dla dorosłych i będę robił nabór na pierwszy semestr Liceum Ogólnokształcącego. Czy w takim układzie muszę nową klasę otworzyć w cyklu 4 letnim wg nowych zasad czy też jeszcze po staremu czyli w cyklu 3 letnim?
Będę wdzięczny za podanie podstawy prawnej związanej z odpowiedzią.
Z powazaniem,
Hubert Skrzyński
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Do przedszkola niepublicznego uczęszczają dzieci, które posiadają orzeczenie o kształceniu specjalnym. Od tego roku mamy obowiązek oddzielnie rozliczać koszty poniesione na realizację takich orzeczeń.
Jeżeli koszty związane z kształceniem specjalnym są wyższe niż otrzymana dotacja- czy możemy je pokryć z dotacji ogólnej? Jak udokumentować pracę nauczyciela z dzieckiem z orzeczonym kształceniem specjalnym (3/4 etatu) oraz w pracy w grupie (1/4 etatu)?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel, który w projekcie arkusza organizacyjnego szkoły został zaplanowany jako wychowawca danej klasy, ma prawo odmówić dyrektorowi podjęcia się pracy wychowawczej, uzasadniając to osobistymi argumentami, że - jego zdaniem - może sobie nie poradzić jako wychowawca ze względu na tzw. trudnych uczniów lub rodziców w tej klasie?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Podejmując jakie działania pisze się uchwałę rady pedagogicznej? Jak zapisuje się inne decyzje podejmowane przez radę pedagogiczną?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Jak wpisać na świadectwo oceny, jeżeli uczeń ma innego nauczyciela na matematyce rozszerzonej i innego nauczyciela na matematyce podstawowej? Czy ustala się dwie oceny klasyfikacyjne z poszczególnych zajęć edukacyjnych, czy uczeń otrzymuje tylko jedną ocenę klasyfikacyjną niezależnie od tego, czy realizował je w zakresie podstawowym czy rozszerzonym; i który nauczyciel powinien klasyfikować ucznia?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe