Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Witam, jestem dyrektorem zespołu - szkoła i przedszkole. Mam problem, który nazywa się SANEPID a dokładnie dokonywanie kontroli pod nieobecność dyrektora. Ostatnio, czyli w ferie (przebywałam na urlopie, bo wykorzystuje go jako nauczyciel placówki feryjnej) pani z sanepidu po moja nieobecność chciała dokonać kontroli. Po powiadomieniu mnie przez pracownika i po rozmowie pani odstąpiła od czynności kontrolnych, jednak twierdziła, że powinna być w przedszkolu wyznaczona osoba, która po moja nieobecność będzie odpowiedzialna za kontrolę. Proszę wyjaśnić mi czy jest możliwa taka sytuacja i jakie są podstawy prawne takiego działania? Czy powinnam powołać taka osobę i na jakiej podstawie? Sprawa jest bardzo pilna, ponieważ pani z sanepidu powiadomiła swoją panią dyrektor, a ta chce mnie ukarać za utrudnianie czynności kontrolnych (tu przypomina byłam na drugim końcu Polski).
Proponuję w piśmie wyjaśniającym, które zapewne Pani będzie musiała wystosować zawrzeć informacje np typu:
(...) w związku z wyjazdem na wcześniej planowany urlop, który jako nauczyciel wykorzystuje Pani podczas ferii zimowych i letnich zgodnie z art. 64 ust. 1 Karty Nauczyciela, nie mogła Pani być obecna w pracy.
Ponadto ani sekretarka, ani nauczyciele nie mają kompetencji do wykonywania czynności związanych z pracą organów kontrolnych podczas nieobecności dyrektora w szkole, w której także nie ma stanowiska wicedyrektora, a dyrektor szkoły nie posiada kompetencji do wyznaczania osób zastępujących go podczas nieobecności w szkole.
Jednocześnie Pani zapewnia, że poza okresem urlopowania jest Pani do dyspozycji w każdym czasie dla organów kontrolujących. W grzecznym tonie można wyjaśnić, że nie jest Pani intencją utrudnianie pracy innych służb i że Pani rozumie, że także wykonują swoje obowiązki.
Jest to moja propozycja w odpowiedzi na próbę zażegnania problemu.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jakie kroki podejmuje dyrektor w stosunku do nauczyciela, na którego wpłynęły oficjalne skargi ze strony uczniów i rodziców. Nauczycielka zatrudniona w naszej placówce od sześciu lat na dwie godziny tygodniowo (pracuje tylko w naszej szkole), jako nauczyciel WOS-u jest nauczycielem kontraktowym. Praktycznie od początku jej zatrudnienia stwarzała sytuacje konfliktowe w stosunku do uczniów. Próby rozmowy z Panią, gdzie próbowano pomóc jej w związku z brakiem doświadczenia w pracy z gimnazjalistami nie dają rezultatów. Uczniowie nie chcą uczestniczyć w zajęciach, bo Pani krzyczy na nich, opowiada różne niestworzone rzeczy (tak przekazują to uczniowie). Zdarzyło się (z opowieści uczniów), że powiedziała w klasie, że "dyrektor żyje z Panią od polskiego, a wuefista z inną Panią z jakiejś tam szkoły". Uczniowie w proteście "za te bzdury" źle zachowują się na lekcjach, dokuczają nauczycielce, ta pisze im uwagi i prowadzi z nimi wojnę. Oceniane kartkówki nie są pokazywane uczniom, nie daje szans tzw. poprawy ocen itp. Lekcje (właściwie trudno nazwać je lekcjami), które prowadzi są często przerywane przez interwencje wychowawcy czy też dyrektora. Na słowa dyrektora: "Pani dziś poniosła klęskę na lekcji, ponieważ krzyczała Pani do uczniów, nie pozwoliła dojść do słowa uczniowi (uczniom) i mnie; Pani odpowiada: Ja to chciałam zrobić medialnie (???). Na zajęcia wychodzi negatywnie nastawiona (już sama postawa o tym mówi), co oczywiście wyczuwają uczniowie i zaczynają się wzajemne przekomarzania. Oczywiście Pani podaje temat i podaje treści (stara się), jednak skutek jest mierny, trudno mówić o osiągnięciu celów lekcji. Rodzice zwracają się do dyrekcji o rozwiązanie problemu ponieważ jest to przedmiot egzaminacyjny, dodatkowo uważają, że ta Pani słownie i poprzez swoje zachowanie podważa autorytet innych nauczycieli. Żądają konfrontacji i natychmiastowych działań. Proszę o pomoc prawną i wskazówki co do rozwiązania problemu.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- W tym roku kończy mi się kadencja na dyrektora publicznego przedszkola. Konkurs zaplanowany jest na maj 2024 r. Przystępuję do konkursu, ale może być różnie. Tworząc arkusz organizacyjny (marzec – kwiecień) na nowy rok przedszkolny 2024/2025 powinnam zostawić wakat w razie jak nie zostanę dyrektorem. Nie wiem jak mam to zrobić jeśli wszyscy nauczyciele pracują i zatrudnieni są na czas nieokreślony.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Szkoła niepubliczna o uprawnieniach szkoły publicznej organizuje "Lato w mieście" dla swoich uczniów i dzieci "zewnętrznych". Na czas udziału dzieci w zajęciach - podpisuje się umowę z rodzicami dzieci ( jest to dodatkowa opłata). Zajęcia prowadzą nauczyciele zatrudnieni w szkole. Czy taka szkoła ma prawo realizować powyższe zajęcia, zawierać umowy z rodzicami, pobierać opłaty - szczególnie w odniesieniu do dzieci "z zewnątrz" ? Jeśli nie - to jakie warunki musi spełnić, by te zajęcia zrealizować ?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o wskazówkę, jak uzupełnić w arkuszu ocen rubrykę dotyczącą nieobecności. mam na myśli wpis dotyczacy klasyfikacji końcowej w klasie 6 szkoły podstawowej i w klasie 3 gomnazjum. będę wdzięczna za szybka odpowiedź. pozdrawiam.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy istnieją szkoły uzawodowione? Na czym polega organizacja takiej szkoły?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe