Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Witam! W ubiegłym roku szkolnym nauczyciel przystąpił do konkursu na stanowisko dyrektora gimnazjum. Konkurs nie został rozstrzygnięty, ale burmistrz mimo to powierzył mu pełnienie funkcji dyrektora tej szkoły na 10 miesięcy. Pod koniec kwietnia br. w szkole pojawiło się zarządzenie tego dyrektora o zwołaniu posiedzenia Rady Pedagogicznej w sprawie wyrażenia opinii o powierzeniu temu dyrektorowi przez burmistrza stanowiska dyrektora gimnazjum na okres pięciu lat szkolnych w trybie art. 36a, ust.4 ustawy z dnia 7 września 1991r. o systemie oświaty (Dz.U. z 2004 r. Nr 256, poz.2572 ze zm.). Czy takie postępowanie burmistrza jest zgodne z prawem? Czy to oznacza, ze burmistrz w takiej sytuacji jak opisana nie musi ogłaszać konkursu na stanowisko dyrektora? Czy Rada Pedagogiczna, która nie widzi współpracy z obecnym dyrektorem, może wyrazić opinię negatywną i czy ma ona wpływ na przedmiotową sprawę? Jak winien wyglądać tryb wyrażenia opinii w przedmiotowej sprawie?
Ustawa o systemie oświaty:
art. 36a ust. 4. Jeżeli do konkursu nie zgłosi się żaden kandydat albo w wyniku konkursu nie wyłoniono kandydata, organ prowadzący powierza to stanowisko ustalonemu przez siebie kandydatowi, po zasięgnięciu opinii rady szkoły lub placówki i rady pedagogicznej.
5. Do czasu powierzenia stanowiska dyrektora zgodnie z ust. 2 lub 4 organ prowadzący może powierzyć pełnienie obowiązków dyrektora szkoły wicedyrektorowi, a w szkołach, w których nie ma wicedyrektora, nauczycielowi tej szkoły, jednak nie dłużej niż na okres 10 miesięcy.
13. Stanowisko dyrektora szkoły lub placówki powierza się na 5 lat szkolnych. W uzasadnionych przypadkach można powierzyć to stanowisko na krótszy okres, jednak nie krótszy niż 1 rok szkolny.
14. Po upływie okresu, o którym mowa w ust. 13, organ prowadzący, po zasięgnięciu opinii rady szkoły lub placówki i rady pedagogicznej, w uzgodnieniu z kuratorem oświaty, a w przypadku szkoły i placówki artystycznej oraz placówki, o której mowa w art. 2 pkt 7, dla uczniów szkół artystycznych - z ministrem właściwym do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, może przedłużać powierzenie stanowiska na kolejne okresy wymienione w ust. 13. Wymogu uzgodnienia z kuratorem oświaty nie stosuje się w przypadku szkół i placówek, o których mowa w art. 5 ust. 3b.
W ubiegłym roku szkolnym, w wyniku nierozstrzygnięcia konkursu, burmistrz powinien powierzyć stanowisko dyrektora ustalonemu przez siebie kandydatowi ale po zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej (zakładam, że nie ma rady szkoły). Powierzenie to powinno nastąpić na okres 5 lat lub mniejszy, ale nie niższy niż 1 rok szkolny (nie 10 miesięcy). Na 10 miesięcy powierza się p.o. dyrektora wicedyrektorowi lub innemu nauczycielowi. Gdyby burmistrz wówczas powierzył nauczycielowi stanowisko dyrektora na podstawie ust. 4, dziś musiałby ogłosić konkurs lub przedłużyć powierzenie w trybie ust. 14 (opinia rady pedagogicznej + uzgodnienie z Kuratorium Oświaty, czyli zgoda KO na propozycję burmistrza).
Jeżeli jednak burmistrz powierzył nauczycielowi jedynie pełnienie obowiązków dyrektora na okres 10 miesięcy (ust. 5), wówczas po upływie tego terminu musi ogłosić konkurs i albo powierzyć stanowisko dyrektora kandydatowi, który go wygra albo, dopiero w przypadku nierozstrzygnięcia konkursu powierzyć je swojemu kandydatowi.
Co do opinii rady pedagogicznej: uzyskanie opinii jest wymagane w przypadku powierzenia w trybie ust. 4, jednak sama opinia nie jest dla organu prowadzącego wiążąca.
Tryb wyrażenia opinii powinien być opisany w regulaminie rady pedagogicznej.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel w szkole feryjnej jest zatrudniony na czas nieokreślony w niepełnym wymiarze godz. W przyszłym roku szkolnym nie wiadomo jaki będzie nabór,więc w jaki sposób i wg jakich przepisów można wręczyć ograniczenie etatu. Czy zastosowanie ma art 22 tak jak przy całym etacie? Czy wobec niemożliwości przewidywania etatu taka nauczycielka podlega ograniczeniu etatu które wręcza się w maju? Wręczenie ograniczenia nie jest jednoznaczne z ograniczeniem ale wg mnie należy się zabezpieczyć. Proszę o podstawę prawną.
- Jeżeli nauczyciel zapisał się na szkolenie na które nie było określonego terminu - było to warunkowane ilością zgłoszeń i termin wypadł w czasie jego planowego urlopu czy można mu zwrócić koszty tego szkolenia - szkolenie było realizowane na skierowanie dyrektora?
- Mam nauczyciela dyplomowanego, którego zatrudniam od 1 września 2017 r. na czas określony. W tym roku tj. od 1 września 2019 r. chciałam podpisać umowę na czas określony od 1 września 2019 r. do 26 czerwca 2020 r., ponieważ nie chcę, aby ta umowa przekształciła się w umowę na czas nieokreślony.
Nauczycielka nie zgadza się. Skontaktował się ze mną radca prawny tej Pani i twierdzi, że nie mogę podpisać z tą Panią umowy do 26 czerwca 2019 r. Twierdzi, że zgodnie z Kartą Nauczyciela umowa musi być podpisana na rok szkolny czyli od 1 września do 31 sierpnia.
To jest dodatkowa umowa o pracę. Nauczycielka ma umowę na czas nieokreślony w innej szkole w wymiarze pełny etat. U mnie jest to umowa na 5/18.
W przyszłym roku szkolnym chcę to 5 godzin dać swojej nauczycielce, która ma kwalifikacje, a nie będę miała dla niej godzin.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- W związku z różnymi interpretacjami dotyczącymi przydziałem godzin dla nauczycieli w roku szkolnym 2017/2018 bardzo proszę o informację: a) czy w pierwszym arkuszu kwietniowym nakreślamy tylko etaty (18 h) uwzględniając oczywiście specyfikę przedmiotów np. język polski 4x5 h lekcyjnych = 20 h, b) czy możemy dać nauczycielowi 1,5 etatu?
- Jakie wykształcenie musi posiadać nauczyciel,aby prowadził zajęcia korekcyjno-kompensacyjne.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe