Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Z dniem 1 lutego 2021 r. zostaje zlikwidowane stanowisko wicedyrektora szkoły, w związku z czym osoba ta wraca na stanowisko nauczyciela i są dla niej godziny (etat + ponadwymiarowe). Osoba ta nabyła już wiek emerytalny i zapytała, czy gdyby napisała podanie o rozwiązanie umowy o pracę z tytułu przejścia na emeryturę, to ma jakąś szansę na otrzymanie odprawy emerytalnej 9-miesięcznej?
Na podstawie art. 87 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela, t.j. Dz. U. z 2019 r., poz. 2215, nauczycielowi spełniającemu warunki uprawniające do emerytury, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na emeryturę, przyznaje się odprawę w wysokości dwumiesięcznego ostatnio pobieranego wynagrodzenia w szkole będącej podstawowym miejscem jego pracy, a gdy nauczyciel przepracował w oświacie co najmniej 30 lat – w wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia ostatnio pobieranego w szkole będącej podstawowym miejscem jego pracy. Nie jest to więc odprawa 9-miesięczna.
W sytuacji, gdy szkoła dysponuje pełnym etatem wraz z godzinami nadliczbowymi dla nauczyciela, nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania nie jest uprawniony do innej odprawy, mianowicie z art. 20 ust. 1 i 2 KN w wysokości 6-miesięcznego wynagrodzenia, skoro nie odchodzi z pracy z powodu likwidacji szkoły, częściowej likwidacji szkoły albo w razie zmian organizacyjnych powodujących zmniejszenie liczby oddziałów w szkole lub zmian planu nauczania uniemożliwiających dalsze zatrudnianie nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Co należy zrobić z dotacyjnymi podręcznikami po 3 latach ich użytkowania? Bardzo proszę o informację w tej sprawie.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy środki zgromadzone przez Radę Rodziców można wykorzystać na zakup programu do prowadzenia e-dziennika oraz opłacania abonamentu? Moja wątpliwość zrodziła się po komunikacie MEN, który wyraźnie mówił, że rodzice nie mogą płacić za prowadzenie e-dziennika.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy mogę na stanowisku n-la wspomagającego przyjąć osobę, która ma studia podyplomowe z zakresu oligofrenopedagogiki oraz studia I i II stopnia o kierunku pedagogika, ale specjalność to Resocjalizacja z poradnictwem specjalnym
- Proszę o odpowiedź: 1) Sprzątaczka zatrudniona od 01.11.2016 r. do 31.12.2016 r. ; od 01.01.2017 r. do 31.12.2017 r.; od 01.01.2018 r. umowa na czas nieokreślony. Czy na 31.12.2017 r. należy sporządzić świadectwo pracy? 2) Nauczycielka około 15.01.2018 r. urodzi dziecko. Proszę o odpowiedź w jakim terminie od dnia porodu powinna złożyć wniosek do szkoły o udzielenie urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego. Czy są nowe wzory druków?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy pracownikowi niepedagogicznemu, który idzie na urlop wypoczynkowy zgodnie z planem urlopu trzeba wypisywać tzw. kartę urlopową?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe