Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Z dniem 1 września nasze gimnazjum zostaje włączone do szkoły podstawowej (gimnazjum i szkoła podstawowa dotychczas ma dwóch odrębnych dyrektorów są to dwie niezależne od siebie szkoły) czy powinienem wydać świadectwa pracy nauczycielom, którzy od 1 września nie będą mieć godzin już w gimnazjum tylko w szkole podstawowej? Czy nie mam takiego obowiązku? Nauczycielka X w gimnazjum ma umowę na 15/21 etatu na czas nieokreślony. Otrzymała informację do teczki, że z dniem 1 września staje się nauczycielem szkoły podstawowej i z przydziału już wiem, że w roku szkolnym 2017/2018 nie będzie mieć żadnej godziny w oddziale gimnazjalnym tylko godziny w szkole podstawowej. Jeśli mam obowiązek wydania świadectwa z gimnazjum to proszę o podstawę prawną. Kolejny przypadek to nauczycielka ma umowę na rok (1.09.16r. - 31.08.17r.) na 4/18, czy powinienem wydać świadectwo jeśli wiem, że od 1 września będzie nadal mieć te 4/18 w oddziale gimnazjalnym, ale już z innym pracodawcą? Czy kolejną umowę powinien zawrzeć już dyrektor szkoły podstawowej z tą osobą ?
Nauczyciele gimnazjum, którzy nie zostali zwolnieni z powodu braku dla nich godzin w szkole podstawowej, do której gimnazjum zostaje włączone, od dnia 1 września 2017 r. będą kontynuowali zatrudnienie jako pracownicy szkoły podstawowej. W związku z tym, że ich stosunki pracy nie uległy rozwiązaniu, nie wydaje im się świadectw pracy bez względu na okoliczność, czy godziny będą realizowali w klasach gimnazjalnych, czy w klasach szkoły podstawowej (art. 236 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2017 r., poz. 60, art. 97 § 1 KP). W związku z tym nie można wydać świadectwa pracy nauczycielce zatrudnionej na 15/21 etatu – wyda je szkoła podstawowa także za okres pracy w gimnazjum (ust. 3 Objaśnień do sposoby wypełniania świadectwa pracy w załączniku do rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 30 grudnia 2016 r. w sprawie świadectwa pracy, Dz. U. z 2016 r., poz. 2292). Natomiast z uwagi na rozwiązanie w dniu 31 sierpnia 2017 r. umowy o pracę nauczyciela zatrudnionego na 4/18 etatu, należy jemu wydać świadectwo pracy w gimnazjum (art. 97 § 1 KP), ponieważ na dzień 1 września 2017 r. nie będzie już pracownikiem gimnazjum, nie zostanie więc przejęty przez szkołę podstawową w rozumieniu art. 236 ust. 1 PWuPO, co oznacza że od dnia 1 września 2017 r. może go zatrudnić wyłącznie dyrektor szkoły podstawowej (art. 68 ust. 5 pkt 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2017 r., poz. 59).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jaka kwota subwencji przysługuje na ucznia gimnazjum posiadającego orzeczenie o niesprawności intelektualnym w stopniu lekkim? Jaka jest dopuszczalna ilość uczniów właśnie z taką sprawnością w "zwykłej" klasie ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Witam, jak wyliczyć pensum i wynagrodzenie nauczyciela który realizuje 21/30 i 4/18 w szkole? W przypadku godzin zastępstw (np. j. polski) jaką stawkę przyjąć do wypłaty: stawkę osobistą (bibliotekarza) czy stawkę wynikającą z pensum nauczycielskiego?
- 1)Za ile dni należy wypłacić ekwiwalent urlopowy nauczycielowi będącemu na zwolnieniu lekarskim od dnia 01.09.2015 do 29.02.2016, który z dniem 01.03.2016 przechodzi na emeryturę (placówka feryjna)? 2) Nauczyciel ten miał dodatek kierowniczy który od 01.09.2015 został mu odebrany, do podstawy zwolnienia lekarskiego był uwzględniany ponieważ brane było 12 m-cy wstecz, a czy do wypłaty nagrody jubileuszowej oraz do odprawy emerytalnej również należy uwzględniać ten dodatek?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- 1. Czy nauczycielowi realizującemu nauczanie indywidualne ucznia w domu w miejscowości, w której znajduje się szkoła, przysługuje delegacja? (nauczyciel dojeżdża do ucznia samochodem) 2. Czy w związku z tym nauczaniem należy zmienić nauczycielowi warunki umowy o pracę?
- Czy mogę dyscyplinarnie w trybie natychmiastowym zwolnić nauczyciela dyplomowanego u którego badanie trzeźwości wykazało wykroczenie. badanie prowadziła policja w szkole w czasie zajęć tego nauczyciela.jakie procedury powinienem wszcząć i jakie instytucje poinformować? prosze o wzór pisma zwalniajacego z podstawą prawną
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe