Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Nauczyciele gimnazjum, którzy nie zostali zwolnieni z powodu braku dla nich godzin w szkole podstawowej, do której gimnazjum zostaje włączone, od dnia 1 września 2017 r....

PORADA PRAWNA

07 sierpnia 2017 Kadry

Z dniem 1 września nasze gimnazjum zostaje włączone do szkoły podstawowej (gimnazjum i szkoła podstawowa dotychczas ma dwóch odrębnych dyrektorów są to dwie niezależne od siebie szkoły) czy powinienem wydać świadectwa pracy nauczycielom, którzy od 1 września nie będą mieć godzin już w gimnazjum tylko w szkole podstawowej? Czy nie mam takiego obowiązku? Nauczycielka X w gimnazjum ma umowę na 15/21 etatu na czas nieokreślony. Otrzymała informację do teczki, że z dniem 1 września staje się nauczycielem szkoły podstawowej i z przydziału już wiem, że w roku szkolnym 2017/2018 nie będzie mieć żadnej godziny w oddziale gimnazjalnym tylko godziny w szkole podstawowej. Jeśli mam obowiązek wydania świadectwa z gimnazjum to proszę o podstawę prawną. Kolejny przypadek to nauczycielka ma umowę na rok (1.09.16r. - 31.08.17r.) na 4/18, czy powinienem wydać świadectwo jeśli wiem, że od 1 września będzie nadal mieć te 4/18 w oddziale gimnazjalnym, ale już z innym pracodawcą? Czy kolejną umowę powinien zawrzeć już dyrektor szkoły podstawowej z tą osobą ?

Nauczyciele gimnazjum, którzy nie zostali zwolnieni z powodu braku dla nich godzin w szkole podstawowej, do której gimnazjum zostaje włączone, od dnia 1 września 2017 r. będą kontynuowali zatrudnienie jako pracownicy szkoły podstawowej. W związku z tym, że ich stosunki pracy nie uległy rozwiązaniu, nie wydaje im się świadectw pracy bez względu na okoliczność, czy godziny będą realizowali w klasach gimnazjalnych, czy w klasach szkoły podstawowej (art. 236 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2017 r., poz. 60, art. 97 § 1 KP). W związku z tym nie można wydać świadectwa pracy nauczycielce zatrudnionej na 15/21 etatu – wyda je szkoła podstawowa także za okres pracy w gimnazjum (ust. 3 Objaśnień do sposoby wypełniania świadectwa pracy w załączniku do rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 30 grudnia 2016 r. w sprawie świadectwa pracy, Dz. U. z 2016 r., poz. 2292). Natomiast z uwagi na rozwiązanie w dniu 31 sierpnia 2017 r. umowy o pracę nauczyciela zatrudnionego na 4/18 etatu, należy jemu wydać świadectwo pracy w gimnazjum (art. 97 § 1 KP), ponieważ na dzień 1 września 2017 r. nie będzie już pracownikiem gimnazjum, nie zostanie więc przejęty przez szkołę podstawową w rozumieniu art. 236 ust. 1 PWuPO, co oznacza że od dnia 1 września 2017 r. może go zatrudnić wyłącznie dyrektor szkoły podstawowej (art. 68 ust. 5 pkt 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2017 r., poz. 59).

 

 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Podstawa prawna

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2019 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT