Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Z jakich miesięcy należy obliczyć średnią urlopową za miesiące letnie? Rok szkolny skończył się 27 czerwca, godziny za czerwiec zostaną wykonane za cały miesiąc. Czy do średniej feryjnej należy przyjmować miesiące od września 2013 r. do czerwca 2014 r. (do miesiąca poprzedzającego rozpoczęcie urlopu), czy też od września 2013 r. do lipca 2014 r.? Czy za dni od 28 do 30 czerwca należy wyliczyć średnią urlopową?
Zgodnie z kalendarzem roku szkolnego 2013/2014, ferie letnie rozpoczynają się 28 czerwca 2014 r. i trwają do 31 sierpnia 2014 r. W związku z powyższym za dni od 28 do 30 czerwca 2013 r. należy wypłacić średnią urlopową, do której należy wliczyć wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i zajęcia dodatkowe za okres od września 2013 r. do końca maja 2014 r.
Za czas urlopu nauczycielowi przysługuje wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował
Zgodnie z art. 67 ust. 1 Karty Nauczyciela za czas urlopu wypoczynkowego nauczycielowi przysługuje wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował. Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i zajęcia dodatkowe oblicza się na podstawie przeciętnego wynagrodzenia z okresu wszystkich miesięcy danego roku szkolnego, poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu, a jeżeli okres zatrudnienia jest krótszy od roku szkolnego - z tego okresu.
Wobec tego, w przypadku obliczania wynagrodzenia urlopowego za urlop przypadający w czerwcu, lipcu i sierpniu - uwzględnić należy:
- godziny ponadwymiarowe;
- godziny doraźnych zastępstw z okresu od września do maja (maj jest miesiącem poprzedzającym miesiąc rozpoczęcia urlopu przypadającego na czas ferii letnich).
Za dni od 28 do 30 czerwca 2014 r. należy wypłacić średnią urlopową
Zgodnie z kalendarzem roku szkolnego 2013/2014, ferie letnie rozpoczynają się 28 czerwca 2014 r. i trwają do 31 sierpnia 2014 r. W związku z powyższym za dni od 28 do 30 czerwca 2014 r. należy wypłacić średnią urlopową, do której należy wliczyć wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i zajęcia dodatkowe za okres od września 2013 r. do końca maja 2014 r.
Zgodnie z § 4 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 26 czerwca 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania wynagrodzenia oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy nauczycieli wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw oblicza się, mnożąc przeciętną miesięczną liczbę godzin z okresu miesięcy danego roku szkolnego poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu, a jeżeli okres zatrudnienia jest krótszy od roku szkolnego - z tego okresu, przez godzinową stawkę wynagrodzenia przysługującą w miesiącu wykorzystywania urlopu.
Aby obliczyć wynagrodzenie za jeden dzień urlopu wypoczynkowego - uzyskaną w powyższy sposób kwotę wynagrodzenia dzieli się przez 30 (w przypadku szkół, w których w organizacji pracy przewidziano ferie letnie i zimowe).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Proszę o wykładnię prawną. Nauczycielka jest zatrudniona w naszym gimnazjum od 1 września 2016 r. do 31 sierpnia 2017 r. na 14/18. Nasze gimnazjum jest jej drugim zakładem pracy, tzn nie jesteśmy dla niej szkołą macierzystą. W następnym roku szkolnym jesteśmy przekształceni w ośmioklasową Szkołę Podstawową. Nauczycielka od 1 września 2017 r. nie zostanie zatrudniona, o czym została poinformowana na piśmie.
W ubiegłym tygodniu przekazała mi informację ustną (nie otrzymałam zaświadczenia lekarskiego), że jest w ciąży i że poród jest planowany na listopad. Mając na uwadze powyższe, czy należy z nauczycielką przedłużyć umowę do czasu porodu jeżeli nie jest to jej podstawowe miejsce pracy, a umowa wygasa w sierpniu ? Czy powinnam ją sama poprosić o zaświadczenie lekarskie potwierdzające ciążę?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy mogę zatrudnić tego samego pracownika z Karty Nauczyciela na stanowisku pedagoga i jednocześnie zawrzeć z nim umowę na podstawie Kodeksu Pracy jako z asystentem (dla ucznia z orzeczeniem ze względu na upośl. umiarkowane oraz autyzm). Nauczyciel ten jako pedagog ma "okienka" i w tym czasie mógłby pełnić rolę asystenta, gdyż posiada odpowiednie kwalifikacje.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- W naszej szkole (szkoła podstawowa) narasta konflikt między rodzicami a nauczycielem języka obcego. W ostatnich 2-3 latach próbowano go rozwiązywać lub łagodzić na drodze rozmów. Nauczyciel od grudnia 2017 przebywa na urlopie zdrowotnym, jednak od września wróci do pracy. Rodzice deklarują podjęcie działań mających na celu wymóc zwolnienie tej osoby. Czy jest to możliwe? Czy są do tego podstawy prawne?
- 13 kwietnia 2014r. nauczyciel na swój wniosek w trybie art. 23 ust.1 pkt.1 Karty Nauczyciela rozwiązał stosunek pracy. W roku 2015 nauczyciel uzyskał wiek uprawniający do świadczenia kompensacyjnego i z dniem 30 września 2015r. nauczyciel jest na nauczycielskim świadczeniu kompensacyjnym. Od 14 kwietnia 2014r. do chwili obecnej nauczyciel nie pracował. Nauczyciel wnioskuje o trzymiesięczną odprawę emerytalną. Czy należy mu wypłacić odprawę emerytalną? Jaka jest podstawa prawna regulująca wypłatę takiej odprawy?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Na jakim stanowisku powinien być zatrudniony pracownik obsługi sekretariatu? Czy obowiązują tu przepisy o pracownikach samorządowych?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe