Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Z powodu epidemii koronawirusa zostały na dwa tygodnie zamknięte szkoły. Nauczyciele nie przychodzą do szkoły, jednak pozostają w gotowości do pracy. Jakie wynagrodzenie należy się nauczycielowi? Czy w ramach wynagrodzenia za czas przestoju, o którym mowa w art. 81 § 1 k.p. nauczyciel uzyskuje prawo tylko do wynagrodzenia zasadniczego? Czy za czas pozostawania w gotowości do pracy należą się nauczycielowi dodatki: stażowy, motywacyjny, funkcyjny, wiejski? Czy nauczyciel ma prawo do wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe niezrealizowane z powodu zamknięcia szkoły?
Nauczycielom, którym w czasie zawieszenia zajęć dyrektor nie przydzielił zadań służbowych w wymiarze zgodnym z wymiarem zatrudnienia, przysługuje prawo do wynagrodzenia za gotowość do pracy (tzw. przestój) na podstawie art. 81 § 1 KP. Pracownikom otrzymującym wynagrodzenie wynikające z osobistego zaszeregowania, określone stawką godzinową lub miesięczną, za przestój przysługuje 100% tego wynagrodzenia, jednak nie niższe od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Wynagrodzenie za przestój obejmuje wynagrodzenie zasadnicze z dodatkiem funkcyjnym, ale bez innych dodatków (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 16 listopada 2000 r., I PKN 455/00; uchwała Sądu Najwyższego z dnia 30 grudnia 1986 r., III PZP 42/86 oraz wyrok Sądu Najwyższego z dnia 8 lutego 2018 r., I PK 347/16). Pogląd ten podziela także MEN (https://www.gov.pl/web/edukacja/sytuacja-nauczycieli-i-pracownikow-szkol). Również w innych orzeczeniach wskazuje się, że pozostałe dodatki nie wchodzą w skład wynagrodzenia za przestój: dodatek za warunki pracy i godziny ponadwymiarowe (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 2 lutego 2010 r., II PK 186/09) oraz dodatek stażowy (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 16 listopada 2000 r., I PKN 455/00), a więc dotyczy to także dodatku motywacyjnego. Z kolei dodatek wiejski nie w ogóle składnikiem wynagrodzenia, a więc nie wchodzi także w skład wynagrodzenia za przestój, co wynika z treści art. 30 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2019 r., poz. 2215. Prawo do dodatku wiejskiego, będącego świadczeniem socjalnym, przysługuje za czas przestoju niezależnie od wynagrodzenia w związku z pozostawaniem w zatrudnieniu, zgodnie z art. 54 ust. 5 KN. Natomiast nauczyciel nie zachowuje prawa do wynagrodzenia za niezrealizowane godziny ponadwymiarowe. W orzecznictwie wskazuje się, że przysługuje ono za godziny faktycznie zrealizowane, ale już nie za dni, w które zgodnie z organizacją szkoły nie odbywają się zajęcia dydaktyczne lub wychowawcze; nauczyciel nie jest w gotowości do ich realizacji, gdy z wyprzedzeniem został poinformowany, że uczniów nie będzie na zajęciach (uchwała Sądu Najwyższego z dnia 29 marca 1989 r., III PZP 53/88).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Od lutego 2014 roku jestem dyrektorem przedszkola, poprzednio pracowałam 22 lata jako nauczyciel w szkole. 24 lata ciągłej pracy,umowa o pracę na czas określony z przeniesieniem do przedszkola. Czy mogę skorzystać z urlopu zdrowotnego? Do kogo mam wystąpić o zgodę? Czy do Wójta Gminy w której pracuję?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel ma jechać w sobotę na konkurs techniczny w miejsce odległe od szkoły o 100 km, z dwójką naszych uczniów. Ich rodzice wyrazili zgodę na jazdę prywatnym samochodem nauczyciela. W razie wypadku jakie może ponieść konsekwencje nauczyciel i dyrektor? Czy jest możliwość załatwienia tego typu sprawy zgodnie z literą prawa.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy osoba będąca właścicielem i zarazem dyrektorem przedszkola niepublicznego mająca wykształcenie: mgr Edukacja przedszkolna i wczesnoszkolna jak i zarządzanie oświata i inne podyplomowi Może prowadzić nadzór pedagogiczny w swojej placówce bez żadnego stopnia awansu zawodowego?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Jak powinno wyglądać rozliczenie zaangażowania nauczycieli do realizacji zadań w projektach Unijnych?
W wytycznych materiału opracowanego przez Ministerstwo Rozwoju we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej http://www.kuratorium.szczecin.pl/wp-content/uploads/2018/12/zalacznik_nr3.pdf można wyczytać, że miesięczne zaangażowanie nauczyciela nie może przekraczać 276 godzin miesięcznie.
Nauczyciel realizujący zatrudnienie w wymiarze 18/18 wówczas jego tygodniowy czas pracy wynosi 40 godzin.
Jak należy potraktować nauczyciela realizującego 27/18 godzin dydaktycznych – również jako 40 godzin tygodniowo – czy jeżeli to jest 1,5 etatu to 60 godzin tygodniowo?
Czy liczba tygodni pracy dydaktycznej w danym miesiącu (grudzień trzy – wrzesień cztery) ma wpływ na przeliczenie liczby 276 godzin?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy rodzic może prosić o powtarzanie klasy pierwszej ucznia klasy szkoły podstawowej?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe