Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Zatrudnienie (ponowne) nauczyciela mianowanego po przejściu na emeryturę. Czy dyrektor może zatrudnić od 1 września nauczyciela mianowanego (który z dniem 29 sierpnia chce przejść na emeryturę), na czas określony do końca roku szkolnego (a nie zajęć dydaktycznych)?
Okres zatrudnienia nauczyciela na czas określony jest ściśle związany z zapotrzebowaniem placówki oświatowej na jego pracę – art. 10 ust. 7 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2018 r., poz. 967 ze zm. W sytuacji, gdyby istniało ono po zakończeniu zajęć dydaktycznych np. w związku z tym, że w czasie ferii szkolnych nauczyciel miałby na rzecz szkoły wykonywać zadania związane np. z zakończeniem roku szkolnego i przygotowaniem nowego roku szkolnego lub opracowywaniem szkolnego zestawu programów (art. 64 ust. 2 KN), zatrudnienie do końca roku szkolnego mogłoby być uzasadnione.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jakie kwalifikacje musi posiadać dyrektor niepublicznego przedszkola?
- Czy w związku ze zmianą dodatku stażowego nauczyciel, który otrzymuje nowy angaż ma obowiązek złożenia na nim podpisu otrzymałem?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej, mianowana posiadająca umowę na czas nieokreślony od 30 VI 2014 r. do 10 VII 2014 r. i od 14 VII do 29 XII 2014 r. przebywała na L-4 (ciąża). Przerwa w zwolnieniu wynika z faktu, że miała egzamin na nauczyciela mianowanego i nie mogła być w tym czasie na zwolnieniu. Od 29 XII 2014 r. do 27 XII 2015 r. - urlop macierzyński + urlop rodzicielski - od razu zadeklarowane 52 tygodnie. W kadrach wyliczono jej 98 dni urlopu wypoczynkowego za 2014 i 2015 r. Pytanie: Czy może z niego zrezygnować i wrócić do pracy od 1.01.2016 r.? Jest taka potrzeba kadrowa w szkole, dla dobra dzieci (klasa 1 - 6 latki), żeby nie zmieniać im kolejnych nauczycieli. Obecnie pracujący z klasą nauczyciel jest zatrudniony na okres stażu i przebywa na zwolnieniu lekarskim już ponad 33 dni. Nauczycielka po macierzyńskim wyraża chęć powrotu do pracy bez roszczeń finansowych o zaległy urlop wypoczynkowy. Czy dyrektor może przyjąć rezygnację nauczycielki z przysługującego jej urlopu wypoczynkowego czy musi urlop wypoczynkowy przyznać po skończonym urlopie macierzyńskim?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o wyjaśnienie w sprawie: Nauczyciel zatrudniony od 2012 roku w szkole, rozpoczął w roku 2016 staż na nauczyciela mianowanego (w maju kończy realizację pełnego stażu). W październiku 2018 roku otrzymał tytuł naukowy doktora oraz posiada pięcioletni okres pracy w szkole wyższej. Nauczyciel zwrócił się do organu prowadzącego o nadanie kolejnego stopnia awansu. Czy na podstawie art. 124 ustawy o finansowaniu zadań oświatowych istnieje możliwość nadania kolejnego stopnia awansu.
- W tym półroczu godziny wdż zostały wpisane w plan klasom 3 gimnazjalnym i klasie 8 na ostatnich lekcjach tych klas. Mam już sygnał , że niemal wszyscy uczniowie, a konkretnie ich rodzice podpisują oświadczenia, że dzieci nie będą uczęszczać na te zajęcia. Czy nauczyciel (ma tylko etat) ma za te godziny płacone i jest do dyspozycji dyrekcji na np. zastępstwa?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe