Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Zatrudniony został nauczyciel z Ukrainy mający wymagane kwalifikacje, posiadający staż pracy pedagogicznej na terenie Ukrainy. Czy można powyższy staż zaliczyć do stażu pracy w Polsce?
Na mocy art. 86 ustawy z 20.04.2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, udokumentowane okresy zatrudnienia, przebyte za granicą u pracodawcy zagranicznego, są zaliczane do okresów pracy w Rzeczypospolitej Polskiej w zakresie uprawnień pracowniczych
Pracownicy mają obowiązek udokumentowania stażu pracy za granicą. Przepisy prawa pracy nie wymieniają jednak, jakie dokumenty powinien przedstawić pracownik starający się o uznanie stażu pracy u pracodawcy zagranicznego. W tym miejscu należy przytoczyć stanowisko Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, zgodnie z którym pracownik może udokumentować zagraniczne okresy zatrudnienia wszelkimi dokumentami, które potwierdzają fakt zatrudnienia u pracodawcy zagranicznego, przedstawiając np. umowę o pracę, zaświadczenie wystawione przez pracodawcę, odcinki wypłat. Pracodawca na podstawie przedstawionego dokumentu musi być w stanie stwierdzić, iż pracownik pozostawał w zatrudnieniu oraz przez jaki konkretnie czas był zatrudniony u pracodawcy zagranicznego.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- W dniu 24.03.2017r. nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania na stanowisku pedagoga szkolnego pełniący funkcję wicedyrektora szkoły, otrzymał propozycję ograniczenia zatrudnienia z uwagi na wygaśnięcie stanowiska wicedyrektora i zmiany organizacyjne w roku szkolnym 2017/2018 uniemożliwiające zatrudnienie w pełnym wymiarze.
W terminie 7 dni nauczyciel w formie pisemnej nie wyraził zgody na propozycję ograniczenia zatrudnienia.
Organ prowadzący zatwierdził arkusz organizacji w dniu 26.05.2017 r.
29.05.2017 r. nauczyciel otrzymał od dyrektora szkoły pismo o rozwiązaniu stosunku pracy za trzymiesięcznym wypowiedzeniem i przyznaniu sześciomiesięcznej odprawy na podstawie art. 20 ust. 2 Karty Nauczyciela.
W dniu 30.05.2017 r. nauczyciel poinformował dyrektora szkoły o zamiarze przejścia na emeryturę z dniem 01.09.2017 r.
W dniu 07.06.2017 r. nauczyciel otrzymał od prezydenta miasta pismo, w którym zobowiązał nauczyciela do podjęcia z dniem 01.09.2017 r. pracy w innej szkole w celu uzupełnienia tygodniowego obowiązkowego wymiaru zajęć dydaktycznych (pismo datowane na 30.05.2017 r., doręczone adresatowi 07.06.2017 r.).
W dniu 12.06.2017 r. nauczyciel złożył w organie prowadzącym informację o przejściu przez niego na emeryturę z dniem 31.05.2017 r.
Nauczyciel przeszedł na emeryturę z dniem 01.09.2017r., otrzymał trzymiesięczną odprawę emerytalną, natomiast do dnia dzisiejszego nie otrzymał odprawy na podstawie art. 20 ust. 2 Karty Nauczyciela. Dyrektor jako przyczynę niewypłacenia odprawy podał, iż organ prowadzący nie wyraził zgody na wypłatę odprawy z art. 20 ust. 2 KN, gdyż stworzona została możliwość uzupełnienia godzin do pełnego wymiaru czasu pracy.
Czy w opisanym przypadku nauczyciel posiadał prawo do otrzymania odprawy na podstawie art. 20 ust. 2 KN, a nieotrzymanie świadczenia stanowi podstawę do skierowania sprawy do Sądu Pracy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pytanie dotyczy nagrody jubileuszowej. W dniu 31.08.2022 r. kończy się kadencja dyrektora szkoły. W tym dniu staż jego pracy będzie wynosił 39 lat (bez 3 dni – urlop bezpłatny), w tym 25 lat na stanowisku dyrektora. Od 1.09.2022 r. do 31.08.2023 r. dyrektor chciałby skorzystać z urlopu dla poratowania zdrowia (nigdy wcześniej z takiego nie korzystał) i z dniem 1.09.2023 r. przejść na świadczenie przedemerytalne. Czy w związku z tym i w którym dniu nabywa prawa do nagrody jubileuszowej za 40 lat pracy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektorowi i jego zastępcy należałoby obniżyć wymiar czasu pracy za święto przypadające w sobotę, np 6 stycznia 2018r.?
- Nauczyciel języka polskiego zatrudnione na cały etat umowa od września 2005 następnie na podstawie mianowania od 1 września 2012. Od września zmiana dla nauczyciela na pedagoga 20,5/25 etatu i 4/18. Jak powinna wyglądać formalnie nowa umowa? Nowy akt mianowania ? Czy też aneks do aktu mianowania ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jak wyliczyć wynagrodzenie za zaległy urlop dyrektorski? Nauczyciel, który do 31 sierpnia 2022 r. pełnił funkcję dyrektora w miesiącu październiku 2022 wykorzystał zaległy urlop – 5 dni roboczych. Z ilu miesięcy ma być liczona podstawa, przez ile dni dzielona oraz z jakich składników?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe