Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Zgłosił się do mnie rodzic tegorocznej absolwentki naszej szkoły z wnioskiem o następującej treści: "Zwracam się z uprzejmą prośbą o wydanie zaświadczenia dla mojej córki (...), że nie pobierała do tej pory żadnych stypendiów w szkole podstawowej i opinii również o mojej córce (...) byłej uczennicy szkoły podstawowej w celu otrzymania stypendium. Obecnie uczęszcza do liceum (...)./podpis rodzica" Czy moim obowiązkiem jest wydać takie dokumenty?
W mojej opinii szkoła nie ma obowiązku wydawania takich zaświadczeń i opinii. Żaden przepis prawa oświatowego (i ustawy o systemie oświaty) nie nakazuje szkole wydawania takich dokumentów. Co więcej – nie rozumiem po co uczennicy takie dokumenty. Nie wynika to bowiem z przepisu art. 90c ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (t.j. Dz. U. z 2022 r., poz. 2230 z późn. zm.), zgodnie z którym pomoc materialna ma charakter socjalny albo motywacyjny.
Stypendium szkolne może otrzymać uczeń znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej, wynikającej z niskich dochodów na osobę w rodzinie, w szczególności gdy w rodzinie tej występuje: bezrobocie, niepełnosprawność, ciężka lub długotrwała choroba, wielodzietność, brak umiejętności wypełniania funkcji opiekuńczo-wychowawczych, alkoholizm lub narkomania, a także gdy rodzina jest niepełna lub wystąpiło zdarzenie losowe. Przepis nie uzależnia przyznania stypendium od faktu otrzymywania bądź nie stypendium w poprzedniej szkole.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jestem organem prowadzącym oraz dyrektorem przedszkola niepublicznego. Przedszkole ma swoją siedzibę w budynku, którego jestem właścicielem. Pobieram subwencję oświatową z budżetu lokalnej gminy oraz czesne od Rodziców i opłaty za wyżywienie. Posiadam również wpis do CEiDG, jestem na podatkowej książce przychodów i rozchodów, odprowadzam podatek dochodowy. Jestem traktowana jak przedsiębiorca, ponieważ mam zarejestrowaną działalność gospodarczą jako przedszkole niepubliczne. Przeważająca działalność gospodarcza kod PKD- 85.10.Z- wychowanie przedszkolne . Mam 2 pytania?
1. Czy subwencja oświatową, którą pobieram z Urzędu Gminy wlicza się do mojego przychodu, tzn. do przychodu firmy?
2.Czy w związku ze znacznym spadkiem przychodów w kwietniu (Rodzice płacili niższe czesne) związanym z epidemią COVID-19, mogłam ubiegać się o subwencję z PFR-u w ramach tarczy antykryzysowej? Subwencja ta została mi już przyznana, czyli wniosek, który złożyłam został rozpatrzony pozytywnie i pieniądze zostały przelane na specjalnie założone w tym celu konto. Boję się jednak ruszać tych środków, bo nie wiem czy przedszkole niepubliczne może z tych środków skorzystać.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Nasza szkoła od 2000 r. ma swojego patrona i nosi jego imię. Obecnie przygotowujemy się do nadania sztandaru. O jakich procedurach należy pamiętać, czy jest konieczna uchwała, jeśli tak to proszę o wzór?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielowi pracującemu będącemu na emeryturze kompensacyjnej można przyznać nagrodę z okazji Dnia Edukacji.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielowi przyznany został od stycznia dodatek motywacyjny o 1% niższy niż w poprzednim okresie. Nauczyciel zwrócił się do mnie z uzasadnieniem przyznania niższego dodatku.
Czy w obowiązku dyrektora jest uzasadnianie zmiany przydziału dodatku motywacyjnego ?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- W ramach ekwiwalentu zakupiłam pracownikom (nauczyciele oraz obsługa) wodę mineralną , księgowa odmówiła zapłacenie faktury twierdząc iż "to nie lato i upały'. Czy ma rację? Jeżeli tak to faktycznie kiedy można dokonać takiego zakupu ?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe