Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Zgłosił się rodzic byłej uczennicy gimnazjum, która jest obecnie osoba pełnoletnią. Gimnazjum ukończyła w roku szkolnym 2015/2016. Rodzic zwrócił się na piśmie do pedagoga o udzielenie informacji na temat córki, kiedy była uczennicą gimnazjum. Ustnie dodał, że chce to wykorzystać w czasie rozwodu. Czy w związku z tym, że jest to była uczennica i w dodatku osoba pełnoletnia ojciec powinien otrzymać informację?
W przypadku gdy w wnioskodawca nie jest osobą, której opinia dotyczy, do wniosku o jej wydanie należy załączyć upoważnienie do podjęcia czynności związanych z wydaniem opinii. Była uczennica jest bowiem, jak wynika z opisu sprawy, osobą pełnoletnią. Co do zasady dziecko staje się pełnoletnie wraz z osiągnięciem wieku 18 lat. Zdarzają się jednak sytuacje, w których może nastąpić to wcześniej (dotyczy to jednak jedynie kobiet i to takich, które ukończyły co najmniej 16 lat i wyszły za mąż). Wówczas wraz z nią zmienia się sytuacja osoby na płaszczyźnie cywilno- prawnej, ale także administracyjnej. Najważniejszą zmianą jest uzyskanie pełnej zdolności do czynności prawnych, a co za tym idzie swoboda w kształtowaniu własnej sytuacji prawnej.O wydanie opinii może się zwrócić do szkoły sama uczennica lub właściwy sąd rozpatrujący sprawę, o ile uzna że może ona stanowić dowód w sprawie.
Podstawa prawna:
1. Ustawa z dnia 25 lutego 1964r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (tekst jedn.: Dz.U. z 2017r. poz.682).
2. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks cywilny (tekst jedn.: Dz.U. z 2017r. poz.459).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Uczeń klasy II oddziału gimnazjalnego nie otrzymuje promocji do klasy III. Do której klasy powinien być przypisany VII czy VIII?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Dzień dobry. Czy rodzic może przebywać w oddziale przedszkolnym ze swoim dzieckiem 4 letnim mającym problemy adaptacyjne (zdarza się często że dziecko jest agresywne). Jak się do tego mają Standardy Ochrony Nieletnich, czy dyrektor ma obowiązek sprawdzenia tego rodzica pod kątem niekaralności. Bardzo proszę o szybką odpowiedź gdyż rodzic przebywa w oddziale przedszkolnym.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o informację naszej sytuacji formalnoprawnej oraz możliwości obrony w jakiej znajduje się szkoła/nauczyciele.
Do KO wpływają donosy-anonimy, w których są oskarżani i pomawiani nauczyciele - 3 anonimy, w każdym inna grupa nauczycieli. Zarzuty są ogólnikowe, nie dotyczą konkretnych sytuacji, czy zaistniałych problemów (n-le nie rozmawiają z uczniami, n-l krzyczy, ma humory, trudno u niego się poprawić itp.). Po pierwszym odbyła się kontrola KO z ankietowaniem uczniów, wyjaśnieniami dyrektora, drugim razem dyrektor został zobligowany do pisemnego wyjaśnienia. Również przeprowadzono ankietowanie uczniów, rozmowy z sam.klasowymi, pisemne wyjaśnienia nauczycieli. Zarzuty stawiane w anonimie się kolejny raz nie potwierdziły.
Ostatnio wpłynął trzeci anonim (corocznie 1), również bez konkretnych zarzutów tylko z ogólnikowymi pomówieniami.
KO znów wezwało do wyjaśnienia i ponownego zbadania oraz ostrzega o ponownej kontroli lub nawet postępowaniach dyscyplinarnych. Po analizie, obserwacjach i rozmowach z nauczycielami pojawiły się podejrzenia,że anonimy są pisane przez ucznia/uczniów. 1. Czy możemy się w jakiś sposób bronić, bo udowadnianie kolejny raz "że ktoś nie jest wielbłądem" staje się b.męczące? 2. Czy w świetle prawa KO jest obowiązane do reagowania na ewidentnie złośliwe i nękające donosy/anonimy?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Mam pytanie dotyczące gromadzenia dokumentacji uczniów, którzy przenoszą się do innej szkoły. Dotychczas sekretariat przekazywał uczniowi zmieniającemu szkołę pełną dokumentację, łącznie z wnioskiem o przyjęcie do szkoły. Można powiedzieć, że w szkole ślad po takim uczniu pozostawał tylko w arkuszach oraz dzienniku. Czy sekretariat nie powinien archiwizować przynajmniej kopii dokumentów takiego uczni?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel bez wiedzy dyrektora może kserować księgę zastępstw dla własnego użytku?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe