Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Zwracamy się z prośbą o poradę dotyczącą wypłaty jubileuszu dla nauczyciela. Dotyczy dwóch pracowników. Pierwszy w dniu 2 września 2023 r. nabył prawo do nagrody jubileuszowej – 20-lecie pracy. Drugi nauczyciel w dniu 3 września 2023 r. nabył prawo do nagrody jubileuszowej – 25-lecie pracy. Jubileusz został naliczony tylko od pensji zasadniczej, nie uwzględniono do nagrody godzin ponadwymiarowych, które przyznano w miesiącu wrześniu. Udano się do kadr Organu Prowadzącego w celu wyjaśnienia sprawy, otrzymano odpowiedź, że do jubileuszu nie wliczono godzin ponadwymiarowych, ponieważ nie wypracowano ich w nowym roku szkolnym. Dodam, iż pensja zasadnicza jest wypłacana z góry więc nie jest to składnik wypracowany, a mimo to wysokość nagrody na jej podstawie naliczono. Na mocy obowiązujących przepisów składniki wynagrodzenia, których wysokość może być ustalona jedynie na podstawie już wykonanych prac wypłaca się miesięcznie lub jednorazowo z dołu. Zatem nagroda jubileuszowa wypłacana jest z dołu w ostatnim dniu miesiąca, w którym nauczyciel nabył do niej prawo. Nauczyciel nabył to prawo do nagrody 2 września 2023 roku, czyli powinna ona według zasady prawa zostać wypłacona 30 września z dołu po wypracowaniu całej miesięcznej pensji zasadniczej i godzin ponadwymiarowych przydzielonych nauczycielowi w planie w miesiącu wrześniu?
O wyjaśnienie należy się zwrócić do właściwej RIO (lub zwrócić się do organu prowadzącego z zapytaniem, czy ją uzyskał z RIO), z powodu rozbieżnych interpretacji dotyczących możliwości wliczania do podstawy nagrody jubileuszowej wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe wypracowane we wrześniu, gdy nauczyciel nabył prawo do nagrody jubileuszowej we wrześniu lub pracodawca wypłacił ją 30 września, czyli po przepracowaniu miesiąca, w którym został wypracowany wymagany staż zgodnie z art. 39 ust. 4 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2023 r., poz. 984 z późn. zm.).
Nagrodę jubileuszową oblicza się jako odpowiedni procent lub wielokrotność wynagrodzenia miesięcznego przysługującego nauczycielowi w dniu nabycia prawa do nagrody, a jeżeli jest to dla nauczyciela korzystniejsze – wynagrodzenia przysługującego mu w dniu jej wypłaty, obliczonego według zasad obowiązujących przy ustalaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy zgodnie z § 3 ust. 1 i 3 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 30 października 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania okresów pracy i innych okresów uprawniających nauczyciela do nagrody jubileuszowej oraz szczegółowych zasad jej obliczania i wypłacania (Dz. U. nr 128, poz. 1418). Według § 6 ust. 1 w zw. z § 4 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 26 czerwca 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania wynagrodzenia oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy nauczycieli (Dz. U. z 2020 r., poz. 1455) w podstawie ekwiwalentu urlopowego i nagrody jubileuszowej uwzględnia się średnią z godzin ponadwymiarowych wyliczoną z miesięcy danego (bieżącego) roku szkolnego poprzedzających miesiąc nabycia prawa do ekwiwalentu lub nagrody oraz miesiąc wypłaty nagrody. W przypadku, gdy nauczyciel nabywa prawo do nagrody w pierwszym miesiącu danego roku szkolnego lub otrzymuje wypłatę nagrody 30 września nie ma miesięcy tego samego roku szkolnego, poprzedzających pierwszy miesiąc, z których mogłaby zostać wyliczona tzw. średnia z godzin ponadwymiarowych, co wskazuje, że nie uwzględnia się godzin ponadwymiarowych.
Natomiast można napotkać stanowisko odbiegające od literalnego brzmienia § 4 rozporządzenia MEN z dnia 26 czerwca 2001 r., że należy uwzględnić godziny ponadwymiarowe wypracowane do 30 września (https://samorzad.pap.pl/kategoria/prawo/men-o-nagrodach, wyrok Sądu Rejonowego Gdańsk-Południe w Gdańsku z 1.08.2019 r., VI P 44/19). Zagadnienia nie rozstrzyga orzecznictwo Sądu Najwyższego, z tego względu zalecane jest uzyskanie stanowiska RIO.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy wydłużono nauczycielom kontraktowym okres pracy z 2 do 3 lat niezbędny do rozpoczęcia awansu zawodowego na stopień nauczyciela mianowanego (mogą ubiegać dopiero po 3 latach od nadania stopnia nauczyciela kontraktowego o stopień nauczyciela mianowanego). Nie mogę znaleźć takiego zapisu. Czy staż na stopień nauczyciela kontraktowego wydłużył się do 1 roku i 9 miesięcy zamiast obecnych 9 miesięcy? Gdzie można znaleźć te zapisy?
- W naszej szkole jako pomoc administracyjna jest zatrudniona na 1/4 etatu Pani, która w roku ubiegłym pracowała jako nauczyciel. Czy mimo zmiany stanowiska i etatu będzie mogła być uwzględniona do listy "trzynastek"?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Mam kilka pytań odnośnie prawa do "13-stki". 1) nauczyciel zatrudniony na czas określony od 01.11.2014 do 26.06.2015 w 2015 roku 3 dni L4 - czy należy się mimo braku 3 miesięcy nauczyciel ten zatrudniony był w trakcie roku szkolnego dlatego umowa do dnia zakończenia zajęć szkolnych czyli 26.06.2015 ; 2) nauczyciel zatrudniony 14.12.2015 r. na czas zastępstwa - czy należy się "13-stka" za te kilka dni?; 3) nauczycielka w 2015 r. była 190 dni na L4; 4) pracownica sekretariatu szkoły miała dwie umowy od 01.01.2015 na czas zastępstwa na 4/8. Umowę rozwiązano 14.10.2015. Druga umowa od 26.08.2015 na czas określony na stanowisku referent ds. płac rozwiązano 14.10.2015. 13-stkę naliczam tylko od pensji z tej pierwszej umowy czy od obu?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Moje pytanie dotyczy rozliczania nieobecności z tytułu opieki nad dzieckiem zgodnie z art.188kp w odniesieniu do nauczycieli. Nauczyciel pracujący na niepełnym etacie ma np. w poniedziałek 2 godz.lek. i chce w tym dniu wziąć opiekę nad dzieckiem: pytanie czy z puli 16 godz (bo nauczyciel zadeklarował godz odbiór opieki) potrącamy mu tylko te 2 godz w których miałby zajęcia czy 8 godz?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Kto może wystawić roczną ocenę uczniowi, jeśli nauczyciel danego przedmiotu obecnie przebywa na zwolnieniu chorobowym? Czy ten obowiązek może przejąć nauczyciel zastępujący nieobecnego nauczyciela?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe