Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Zwyczajowo w szkole w czasie przerw świątecznych, dni dodatkowo wolnych od zajęć dydaktyczno - wychowawczych nauczyciele nie są w pracy, bowiem nie ma dzieci. Dyżur pełnią tylko 2-3 osoby dla zabezpieczenia ewentualnych dzieci niezgłoszonych wcześniej. Jak powinni mieć policzone i zapłacone godziny ponadwymiarowe bowiem nie przebywają w gotowości do pracy?
Przepisy oświatowe nie regulują wprost zasad rozliczania godzin ponadywmiarowych nauczycieli i stąd biorą się różne interpretacje w tej kwestii. W rozwiązaniu tego problemu możemy się posiłkować przepisami Karty Nauczyciela, która przede wszystkim definiuje godzinę ponawymiarową, jako przydzieloną nauczycielowi godzinę zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych powyżej tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych. Dodatkowo wskazuje, że godziny ponadwymiarowe można przydzielić jedynie w szczególnych wypadkach, podyktowanych wyłącznie koniecznością realizacji programu nauczania.
Dni wolne od zajęć są z góry zaplanowane na cały rok szkolny (przerwy świąteczne ustalone w akcie prawnym powszechnie obowiązującym). W takich dniach nie planuje się zajęć, więc tym samym nie planuje się nauczycielom godzin ponadwymiarowych.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Poniżej odpowiedz ma moje pytanie. Czy dobrze zrozumiałam, że pierwszy urlop udzielamy do 5 roku życia dziecka, a drugi (ten na dziecko chore) może rodzić wykorzystać dopiero po 5 roku życia? Nauczycielka musi wrócić do pracy popracować do stycznia 2016 i dopiero można jej udzielić 5 miesięcznego urlopu do końca czerwca 2016? Nauczyciela urodziła 12.04.2012 r. chore dziecko (posiada orzeczenie o niepełnosprawności) do tej pory został jej udzielony urlop wychowawczy w trzech częściach 1. 01.03.2013-30.06.2013, 2. 01.09.2013 - 31.08.2014 a 3. 01.09.2014 - 31.08.2015. Z przysługującego jej 35 miesięcznego urlopu wychowawczego zostanie jej 7 miesięcy. Jak jej udzielić urlopu, gdzie nauczycielowi powinno się udzielać urlop na rok szkolny, a zostało tylko 7 miesięcy. Drugie pytanie. Ponieważ nauczycielka ma prawo do dodatkowego urlopu wychowawczego w związku z posiadaniem dziecka z orzeczeniem w ilości 35 miesięcy. Czy podział urlopu na pięć części dotyczy każdego urlopu 35 miesięcznego? Czy podział na 5 części mam liczyć na 70 miesięcy? Zgodnie z Kartą Nauczyciela, urlop wychowawczy nie musi być udzielony na cały rok szkolny. Ustawa określa jedynie terminy składania wniosków i zakończenia urlopu wychowawczego - na koniec sierpnia (zasada ta nie ma zastosowania, jeżeli urlop wychowawczy został udzielony w wymiarze nieprzekraczającym 1 miesiąca) lub na koniec zajęć szkolnych w czerwcu. Z powyższego wynika, że pozostałego urlopu będzie można udzielić w 2016 roku w wymiarze 5 miesięcy - od lutego do czerwca. Wówczas nauczycielka nabędzie prawo do urlopu wypoczynkowego w okresie wakacji 2016 r. Gdyby udzielić urlopu od stycznia, potrzeba by było 8 miesięcy - do końca sierpnia.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Dzień dobry. Czy dyrektor szkoły dla młodzieży kształcącej w technikum i branżowej szkole I stopnia może powierzyć funkcję kierownika warsztatów nauczycielowi kontraktowemu uczącemu w niepełnym wymiarze godzin BHP. Dziękuję.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pracownica obsługi ma już 3 umowę na czas określony jako pomoc nauczyciela, czy zmiana stanowiska pracy na pomoc kuchenną powoduje, iż umowy na czas określony zawiera się od nowa (liczy się od nowa) czy ta umowa pomimo zmiany stanowiska pracy powoduje zawarcie jej na czas niekreślony?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Mam problem z rozliczeniem nadgodzin. Mój przydział wynosi 23 godziny dydaktyczne oraz 7 godzin biblioteki. Jak wyliczyć nadgodziny przy niepełnym tygodniu np. w tygodniu powinnam zrealizować 23 godziny dydaktyczne, zrealizowałam 15 oraz powinnam zrealizować 7 godzin bibliotecznych, zrealizowałam 3. Ile mam nadgodzin i jakich?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Witam, mam pewien problem związany z zatrudnieniem na zastępstwo emeryta. Za zgodą organu prowadzącego zatrudniłam emerytkę na zastępstwo.Na wcześniejszą emeryturę przeszła w 2001 r. przed stopniami awansu; wykształcenie - SN.Z jakiego zaszeregowania powinnam wyliczyć Jej stawkę? Pozdrawiam Lidia Sikorska
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe