Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
1. Czy nauczyciel, który przebywa na świadczeniu kompensacyjnym, może być opiekunem wycieczki uczniów, która wyjeżdża na jeden tydzień w góry. Nauczyciel ten ma uprawnienie do pełnienia funkcji kierowników wycieczek i placówek wypoczynku dzieci i młodzieży oraz zaświadczenie o udzielaniu pierwszej pomocy przedmedycznej?; 2.Czy dyrektorowi szkoły należy potrącać nadgodziny za dzień wolny od pracy np. Trzech Króli?
1. Zasadniczo, nauczyciel pobierający świadczenie kompensacyjne nie moze podjąć pracy w szkole. Spowoduje to zawieszenie prawa do świadczenia bez względu na wysokość uzyskanego przychodu (art. 9 ust. 2 ustawy o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych). W opisanym przypadku mozna zawrzeć z nauczycielem umowę zlecenie na pełnienie funkcji opiekuna wycieczki, choć ze względu na zmianę przepisów dot. obowiązkowego oskładkowania umów zleceń od stycznia 2016 r., dobrze byłoby upewnić się w oddziale ZUS, jak zostanie potraktowana przez jego urzędników taka umowa.
2. Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe to składnik wynagrodzenia, którego wysokość może być ustalona jedynie na podstawie już wykonanych prac. Nie przysługuje ono zatem za wszystkie dni, bez względu na to czy były robocze, czy były dniami wolnymi od pracy (np. święto), a jedynie za faktycznie przepracowane godziny. Wypłaca się je miesięcznie lub jednorazowo z dołu w ostatnim dniu miesiąca - art. 39 ust. 4 Karty Nauczyciela.
Szczegółowe warunki obliczania i wypłacania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe określa organ prowadzący szkołę w drodze regulaminu - art. 30 ust. 6 pkt. 2 Karty Nauczyciela.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Pracownik jest zatrudniony na 5/18 etatu. Od 1 września 2017 nauczyciel będzie realizował dodatkowo 2 godz.zajęć objętych nauczaniem indywidualnym: Czy 2 godziny tych zajęć można wykazać w nadgodzinach. Ze względu na stan zdrowia uczniowie korzystają ze zwolnienia lekarskiego i nie zawsze zaplanowane zajęcia są realizowane. Czy zwiększyć pensum z 5/18 na 7/18 ? Co w przypadku niezrealizowanych godzin?
- Jesteśmy liceum niepublicznym. Planujemy zatrudnienie specjalistów do zajęć rewalidacyjnych dla uczniów z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego. Czy możliwe jest zatrudnienie tych osób na zasadzie umowy zlecenia, jeżeli mają nie więcej niż dwie godziny (w tym wypadku zegarowe) zajęć?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielom przenoszonym do innej szkoły w związku ze zmniejszeniem liczby oddziałów, należy wypłacić odprawy?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy specjaliści: logopeda, psycholog pracujący z dzieckiem z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym, powinni mieć kwalifikacje z zakresu oligofrenopedagogiki?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy okres niezdolności do pracy nauczyciela mianowanego ustala się analogicznie jak okres zasiłkowy tj. w zależności czy kolejne zwolnienia są na tę sama jednostkę chorobową? Moje pytanie jest związane z ustaleniem zwolnienia nauczyciela po 182 dniach nieobecności z art. 23 KN.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe