Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
1. Czy nauczycielowi zatrudnionemu na zastępstwo w okresie od 03.01.2011 r. do 22.06.2011 r. przysługuje dodatkowe wynagrodzenie roczne? 2. Czy nauczycielowi zatrudnionemu na zastępstwo w okresie od 15.09.2010 r. do 22.06.2011 r.
USTAWA z dnia 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej warunkuje nabycie prawa do tego wynagrodzenia w pełnej wysokości od przepracowania całego roku kalendarzowego. W przypadku nieprzepracowania całego roku, daje możliwość nabycia prawa do wynagrodzenia w wysokości proporcjonalnej do przepracowanego okresu, pod warunkiem przepracowania co najmniej 6 miesięcy.
Te 6 miesięcy musi być efektywnie przepracowane, co oznacza, że nie wlicza się do tego okresu czasu przebywania na zwolnieniu lekarskim (L-4), urlopu macierzyńskiego, urlopu szkoleniowego, czy też dwóch dni opieki nad dzieckiem do lat 14.
W art. 2 ust. 3 tejże ustawy wprowadzono wyjątki od powyższej reguły.
Przepracowanie co najmniej 6 miesięcy warunkujących nabycie prawa do wynagrodzenia rocznego nie jest wymagane m.in. w przypadku:
1) nawiązania stosunku pracy w trakcie roku kalendarzowego z nauczycielem i nauczycielem akademickim zgodnie z organizacją pracy szkoły (szkoły wyższej), w tej kwestii interpretacje są różne - według pierwszej chodzi o zatrudnienie w szkole od 1 września, tj. od początku roku szkolnego, według drugiej, z którą zgadzam się w pełni - chodzi o zatrudnienie w trakcie roku kalendarzowego, zgodnie z potrzebami szkoły wynikającymi z organizacji pracy szkoły, m.in. zatrudnienie od 1 września, zatrudnienie na czas zastępstwa bez względu na datę, zatrudnienie od II semestru, gdy zachodzi taka potrzeba, itp.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jakie przywileje traci nauczyciel zatrudniony przez mianowanie, jeśli na mocy porozumienia stron zostanie zmniejszony mu wymiar godzin z etatu na 16/18h (nauczyciel otrzymał propozycję pracy z wyższej uczelni)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W czasie, kiedy byłam dyrektorem szkoły organ prowadzący dokonał oceny mojej pracy w styczniu 2014 r. Czy mogę tą ocenę wykorzystać do konkursu na dyrektora w kwietniu 2017 r. czy ponownie musi dokonać oceny mojej pracy jako dyrektora?
- W jaki sposób mogę zobowiązać nauczycieli do pracy z uczniem zdolnym lub wymagającym wsparcia, jeśli nie mogę zaproponować prowadzenia dodatkowych płatnych zajęć pozalekcyjnych? W jaki sposób i kiedy na przykład nauczyciel ma pracować z uczniem przygotowującym się do konkursu przedmiotowego?
- Za 6 stycznia 2018 dajemy dzień wolny dla wszystkich pracowników 30 kwietnia 2018 tj. poniedziałek - 4-mies okres rozliczeniowy - pracownik pracujący na część etatu (0,4) pracuje po 3 godz. dziennie od wtorku do piątku, poniedziałki ma wolne. Czy w takim razie powinniśmy oddać mu inny dzień wolny?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W roku szkolnym 2016/2017 2 nauczycielki (zatrudnione na podstawie mianowania), w związku ze zmianami organizacyjnymi (zmniejszenie liczby oddziałów) będą miały ograniczony wymiar zatrudnienia do 13/18 z proporcjonalnym zmniejszeniem wynagrodzenia. Trzecia z nauczycielek (nauczyciel kontraktowy) do 31.08.2016 r. przebywa na urlopie wychowawczym. Z uwagi na przepisy kodeksu pracy, związane z ochroną rodzicielstwa ma zapewniony od 01.09.2016 r. powrót na swoje stanowisko pracy w pełnym wymiarze zatrudnienia. Czy w sytuacji, gdyby nauczycielka złożyła wniosek o dalszy urlop wychowawczy od 01.09.2016 r. dyrektor powinien przydzielić przewidziane dla Niej godziny w pierwszej kolejności nauczycielkom mianowanym, którym ograniczony został wymiar zatrudnienia w celu zapewnienia im pełnego etatu czy też nie powinien wprowadzać żadnych zmian w stosunku do nauczycielek zatrudnionych na podstawie mianowania (pozostawić ograniczenie wymiaru zatrudnienia) i zatrudnić za nauczycielkę przebywającą na urlopie wychowawczym nauczyciela na zastępstwo, biorąc pod uwagę fakt, iż nauczyciel przebywający na urlopie wychowawczym może złożyć w każdym czasie wniosek o przerwanie urlopu?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe