Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne 1. NIE – albowiem Rozporządzenie MEN z dnia 17 marca 2017 r. w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli (Dz.U z 27 marca 2017 r. poz....

PORADA PRAWNA

14 listopada 2017 Prawo oświatowe

1. Czy rozporządzenie MEN z dnia 21 maja 2001r. w sprawie ramowych statutów jest aktualne? 2. Czy w programie IPET zalecenia określone w orzeczeniu o kształceniu specjalnym np. terapia pedagogiczna , terapia psychologiczna, integracja sensoryczna można rozłożyć na czas realizacji określony w orzeczeniu ( czas realizacji wychowania przedszkolnego ) w taki sposób ,że w pierwszym roku planujemy terapię logopedyczną i terapię psychologiczna a w kolejnym roku integrację sensoryczna i terapię logopedyczną. Co w przypadku organizacji Integracji sensorycznej, gdy nie mamy sali z przeznaczeniem na ten cel. Jesteśmy przedszkolem ogólnodostępnym.

1. NIE – albowiem Rozporządzenie MEN z dnia 17 marca 2017 r. w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli (Dz.U z 27 marca 2017 r. poz. 649) zastąpiło funkcjonujące dotychczas rozporządzenie MEN z dnia 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół (Dz. U. poz. 624, z 2002 r. poz. 96, z 2003 r. poz. 1416, z 2004 r. poz. 606, z 2005 r. poz. 75 oraz z 2007 r. poz. 222).
To nowe rozporządzenie przede wszystkim stanowi uzupełnienie ustawy z 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe w części dotyczącej statutu szkoły publicznej i przedszkola.

2. Zespół opracowując IPET bierze pod uwagę zarówno zalecenia zawarte w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego, jak i wnioski z dokonywanej obowiązkowo (co najmniej dwa razy w roku szkolnym) wielospecjalistycznej oceny poziomu funkcjonowania dziecka. Zatem do jego kompetencji należy decyzja, jakie zajęcia będą realizowane w danym roku szkolnym w ramach rewalidacji, a jakie w ramach udzielanej dziecku pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Poza tym ważne jest, czy przedszkole posiada nauczycieli i specjalistów posiadających kwalifikacje do prowadzenia danego rodzaju zajęć. I tak:

- Zajęcia rewalidacyjne prowadzi osoba posiadająca kwalifikacje w zakresie pedagogiki specjalnej o kierunku zgodnym z niepełnosprawnością dziecka. Jedynym wyjątkiem jest logopeda.

- Ponieważ integracja sensoryczna jest rodzajem terapii pedagogicznej – może ją prowadzić tylko terapeuta pedagogiczny z uprawnieniami w zakresie SI.
 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Podstawa prawna

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT