Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
1. Ile trwa godzina karciana? 45 minut czy 60 minut w odniesieniu do nauczyciela terapeuty w szkole specjalnej (np. SI, reedukacja) ? 2. Czy może nie otrzymać promocji w ostatniej klasie etapu edukacyjnego dziecko, które ma aktualnie wydłużony etap edukacyjny w szkole specjalnej?
1. Czas trwania tzw. godziny karcianej, wynikającej z Art. 42 ust.2 pkt.2
Karty Nauczyciela nie jest uzależniony od typu szkoły, tylko od rodzaju zajęć prowadzonych z uczniem/uczniami, którymi są: zajęcia zwiększające szanse edukacyjne uczniów przeznaczone na pracę z uczniem zdolnym lub z uczniem mającym trudności w nauce – czyli wszystkie rodzaje zajęć wymienionych w rozporządzeniu MEN z dnia 30 kwietnia 2013 r. w sprawie zasad udzielania i organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach (Dz.U. z dnia 7 maja 2013 r. poz. 532) oraz zajęcia rozwijające zainteresowania uczniów – czyli różnego rodzaju kółka zainteresowań. Zatem czas trwania zajęć powinien być odpowiedni do ich charakteru. Jeśli nauczyciel terapeuta prowadzi z uczniem/grupą uczniów zajęcia rewalidacyjne wynikające z ramowego planu pracy z uczniem niepełnosprawnym intelektualnie – to trwają one 60 min. Tak wynika z odpowiedzi sekretarza stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej z dnia 18 grudnia 2012 r. na zapytanie nr 2687 w sprawie czasu trwania zajęć rewalidacyjnych. Jeśli prowadzi zajęcia specjalistyczne w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej udzielanej uczniowi/grupie uczniów – to też 60 min.
2. Wydłużenie etapu edukacyjnego uczniowi niepełnosprawnemu a niepromowanie tego ucznia – nawet w ostatniej klasie danego etapu edukacyjnego – to dwie różne kwestie, zupełnie od siebie niezależne. Niepromowanie ucznia jest decyzją rady pedagogicznej. Musi być podjęta zgodnie z obowiązującym prawem – czyli z wytycznymi rozporządzenia MEN z dnia 10 czerwca 2015 r. w sprawie szczegółowych warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych (Dz. U. z dnia 18 czerwca 2015 r., poz. 843):
§ 9. 1. Począwszy od klasy IV szkoły podstawowej, roczne, a w szkole policealnej – semestralne, oraz końcowe oceny klasyfikacyjne z zajęć edukacyjnych, o których mowa w art. 44a ustawy, ustala się w stopniach według następującej skali:
1) stopień celujący – 6;
2) stopień bardzo dobry – 5;
3) stopień dobry – 4;
4) stopień dostateczny – 3;
5) stopień dopuszczający – 2;
6) stopień niedostateczny – 1.
2. Pozytywnymi ocenami klasyfikacyjnymi są oceny ustalone w stopniach, o których mowa w ust. 1 pkt 1–5.
Negatywną oceną klasyfikacyjną jest ocena ustalona w stopniu, o którym mowa w ust. 1 pkt
Zatem jeśli uczeń otrzyma jedną lub dwie oceny negatywne (stopień niedostateczny) – to najpierw ma prawo do egzaminów poprawkowych.
Jeśli uczeń otrzyma więcej niż dwie oceny negatywne – nie otrzymuje promocji do klasy następnej lub świadectwa ukończenia szkoły. Musi powtórzyć tę klasę, nawet gdy jest to klasa ostatnia w danym etapie edukacji.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel z dniem 1 sierpnia 2023 r. wraca do pracy po urlopie dla poratowania zdrowia. Czy nauczyciel może wykonać badania kontrolne do 10 lipca? Na urlopie dla poratowania zdrowia przebywa do 31 lipca.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- W zeszłym roku szkolnym w szkole były prowadzone dwa dzienniki lekcyjne _ wersja papierowa oraz w formie pilotażowej e-dziennik. Nie mieliśmy zgody z JST na prowadzenie wersji elektronicznej. W szkole był uczeń, który w I semestrze uczęszczał na lekcje religii (miał wystawioną ocenę), a w II semestrze matka zawiesiła jego uczęszczanie na katechezę. W wersji papierowej na koniec roku ma wstawioną kreskę (podobnie w arkuszu ocen). W e-dzienniku ma zapisane (nie uczęszczał). Obecnie matka domaga się, żeby napisać oceny z obu dzienników, aby mogła je porównać. Wizytator KO nie przyjmuje argumentu, że e-dziennik był testowany. Twierdzi, że oba dzienniki są równorzędnymi dokumentami i ma być w nich to samo. Zarzuca szkole niezgodność w dokumentach szkolnych. Jak podejść do tego problemu? Który dziennik jest dokumentem? Nie ukrywam, że pisma wyjaśniające są wysyłane do wizytatora kilkakrotnie. Teraz już sama nie wiem, jak to rozstrzygnąć. Pozdrawiam i proszę o odpowiedź.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy będąc zatrudnioną na stanowisku wizytator lub starszy wizytator w kuratorium oświaty mogę jednocześnie prowadzić własną działalność gospodarczą - edukacyjną? Przykładowo - prywatną szkołę językową lub "akademię" rozwoju dzieci w różnym wieku. Ewentualnie czy mogę być zatrudniona na umowę zlecenie w takiej firmie?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel dyplomowany (akt nadania stopnia awansu zawodowego nauczyciela dyplomowanego z 30 lipca 2008 r.) złożył dn. 10 maja 2019 r. wniosek o dokonanie oceny pracy. Do kiedy dyrektor szkoły jest zobowiązany to uczynić, biorąc pod uwagę, że w przewidziane na to ustawowe 3 miesiące wchodzą wakacje?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy szkoła, której uczniowie spełniają obowiązek szkolny w ORW ma obowiązek zakupić takiemu uczniowi podręczniki, czy też obowiązek ten spada na placówkę ORW?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe