Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
1. Nauczyciel był zatrudniony na czas określony. W czasie trwania stosunku pracy Pani zaszła w ciążę i poszła na L-4. Czy za niewykorzystany urlop należy jej się ekwiwalent? 2. Jestem dyrektorem przedszkola od 1.09.2019 r. wcześniej pracowałam jako nauczyciel. Ile dni urlopu przysługuje mi się za te 4 miesiące?
1. Każdemu nauczycielowi, zarówno zatrudnionemu w placówce feryjnej, jak i nieferyjnej, który w czasie obowiązywania umowy o pracę na czas określony do dnia rozwiązania stosunku pracy nie wykorzystał w naturze urlopu w wymiarze proporcjonalnym do okresu zatrudnienia, przysługuje ekwiwalent pieniężny (art. 66 ust. 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2019 r., poz. 2215).
2. W przypadku zatrudnienia w przedszkola przed objęciem stanowiska dyrektora w dniu 1 stycznia 2019 r., nauczyciel zatrudniony w tym dniu na pełen etat nabył prawo do urlopu w wymiarze 35 dni w 2019 r., w tym za 4 miesiące pełnienia funkcji w wymiarze: 4/12 * 35 dni = 11,67 dni (art. 64 ust. 3 KN).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel mianowany przebywa na urlopie macierzyńskim, po nim będzie przebywał na urlopie wypoczynkowym od 25.06 do 16.10. 2019 r. Od 25 sierpnia 2019 r. mógłby ubiegać się o stanowisko specjalisty do spraw ZUS w naszej gminie (stanowisko niepedagogiczne). Czy ten nauczyciel musi wrócić po urlopie na to samo stanowisko, czy może rozwiązać umowę za porozumieniem stron i ubiegać się o ww. stanowisko specjalisty? Proszę o odpowiedź jak prawnie rozwiązać tę sytuację i jak ewentualnie rozliczyć pozostały urlop wypoczynkowy?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o poradę w następującej sprawie:nauczyciel-emeryt zatrudniony w niepełnym wymiarze godzin na czas nieokreślony pracuje dwa dni w tygodniu a trzeciego dnia jest obecny w szkole przez dwie godziny. Z uwagi na problem z obsadzeniem wychowawstw została mu powierzona ta funkcja na rok szkolny. Niestety nie wywiązuje się z obowiązków wychowawcy i jak twierdzi nie ze swojej winy , lecz dlatego, że jest rzadziej niż inni w szkole.Odmówił wyjazdu na wycieczkę z własną klasą, gdyż wycieczka wypadła w jego dniu wolnym.
Mam możliwość zatrudnienia od 1 września 2013 r. nauczyciela kontraktowego z kwalifikacjami do dwu przedmiotów, a tym samym w pełnym wymiarze. Mogę więc powierzyć mu wychowawstwo, które będzie sprawował przez 5 dni w tygodniu.
Czy mogę podziękować nauczycielowi,o którym pisałam na wstępie, uzasadniając decyzję o rozwiązaniu umowy potrzebą placówki?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Od września wchodzą przepisy o konieczności zatrudnienia nauczycieli na umowy o prace. Czy istnieje możliwość zatrudniania nadal emerytów na umowę zlecenie? Jesteśmy szkołą stowarzyszeniową i do tej pory mieliśmy kilku emerytów na umowę zlecenie.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Dotyczy wynagrodzenia nauczyciela, który realizuje doradztwo zawodowe w szkole podstawowej.
Jaka jest tygodniowa liczba godzin nauczyciela realizującego zajęcia z zakresu doradztwa zawodowego określonego na podstawie art. 26a ust.3 ustawy Prawo oświatowe? Dodam, że nauczyciel nie jest zatrudniony w tej szkole jako doradca zawodowy i ma te godziny jako ponadwymiarowe - ma jedynie kwalifikacje doradcy zawodowego. Czy tygodniowa liczba godzin wynosi 26 jako doradcy zawodowego, czy 18 jako nauczyciela przedmiotu? Jaka jest podstawa prawna?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik zamierza skorzystać z urlopu wychowawczego od 21 lipca 2015r. do 31 sierpnia 2016r. Jaki wymiar urlopu przysługuje mu w bieżącym roku i jaki po powrocie z urlopu wychowawczego?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe