Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
1) Proboszcz parafii, w rejonie której znajduje się szkoła, zapowiedział wizytę biskupa i chęć spotkania z młodzieżą i nauczycielami w sali gimnastycznej. Na radzie pedagogicznej dyrektor poinformowała o tym fakcie i przedstawiła organizację spotkania. Jedna z nauczycielek zabrała głos, dlaczego nikt jej nie zapyta, jaka jest jej wola, tylko narzuca się (zmusza) do uczestniczenia w czymś, na co ona może nie wyraża chęci. Wg dyrektor, nauczycielka jest w pracy i ma sprawować opiekę nad uczniami. A to, jaki charakter ma spotkanie, nie ma związku z obowiązkami nauczyciela. Czy dyrektor słusznie rozumuje?
Art. 6 Karty Nauczyciela wymienia podstawowe obowiązki nauczyciela. W ust. 1 czytamy, że nauczyciel obowiązany jest rzetelnie realizować zadania związane z powierzonym mu stanowiskiem oraz podstawowymi funkcjami szkoły: dydaktyczną, wychowawczą i opiekuńczą, w tym zadania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa uczniom w czasie zajęć organizowanych przez szkołę. Oznacza to, że nauczycielka ma obowiązek zapewnić uczniom opiekę podczas spotkania z biskupem, będącego spotkaniem zorganizowanym przez szkołę.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Kto zapewnia finansowanie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych dla dziecka 12-letniego (teoretycznie kończącego szkołę podstawową). Do tej pory w/w zajęcia organizowane był w publicznej szkole podstawowej, której organem prowadzącym jest stowarzyszenie, pieniążki w formie dotacji pochodziły z jst (gmina). Obecnie rodzice złożyli wniosek o kontynuację tych zajęć, jednak gmina twierdzi, że nie może zapewniać dalszego finansowania. Dodam, że dziecko jest niepełnosprawne w stopniu głębokim. Kto ma to robić? Do kogo mamy się zwrócić z wnioskiem o dotację?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Jakie są wymagania w związku z zajęciami logopedycznymi prowadzonymi w grupie 3 i 4 latków w przedszkolach niepublicznych?
Czy zajęcia te są obowiązkowe dla wszystkich dzieci? czy są to zajęcia dodatkowe?
Jaki jest czas trwania zajęć?
Czy nauczyciela prowadzącego zajęcia logopedyczne obowiązuje prowadzenie dziennika, pisanie scenariuszu... co konkretnie?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy Ośrodki Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawcze realizujące obowiązek szkolny z dziećmi niepełnosprawnymi intelektualnie mogą ubiegać się o bezpłatne podręczniki?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o wskazówkę, jak uzupełnić w arkuszu ocen rubrykę dotyczącą nieobecności. Mam na myśli wpis dotyczący klasyfikacji końcowej w klasie 6 szkoły podstawowej i w klasie 3 gimnazjum.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Bardzo proszę o wyjaśnienie następującej kwestii: nauczyciel zatrudniony był na zastępstwo przez cały wrzesień, październik i 12 dni listopada. Czy świadczenie urlopowe należy nauczycielowi naliczyć za dwa pełne miesiące i 12 dni listopada, czy za trzy miesiące (tzn. niepełny miesiąc zaokrąglić do pełnego miesiaca)?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe